RALLYCROSS: ZAPROSZENIE NA TOR DO SŁOMCZYNA (3. RUNDA)

mprc_2-1

W sobotę i niedzielę, 23 i 24 czerwca Autodrom Słomczyn gościć będzie najlepszych polskich kierowców rallycrossowych. Do udziału w 3. rundzie mistrzostw Polski zgłosiło się 86 zawodników.

Obiekt od Warszawy dzieli zaledwie 45 minut jazdy, stąd zaproszenie dla kibiców sportu samochodowego: każdy z kilkudziesięciu wyścigów będzie można obejrzeć za darmo.

sponsorenault


Zobacz także:

RALLYCROSS

SPORT


 

Podobnie jak w dwóch pierwszych tegorocznych rundach cyklu, także i w trzeciej zobaczymy liczną stawkę szybkich zawodników. Liderami klasyfikacji w poszczególnych kategoriach są: Tomek Kuchar, Alan Wiśniewski, Łukasz Światowski, Łukasz Grzybowski i Jacek Górniak.

mprc_2-2

Będzie to już druga w tym roku wizyta na torze obok Grójca. W kwietniu zwyciężali tu: Tomasz Kuchar (w grupie Super Cars), Rafał Berdys (w grupie Super National), Łukasz Światowski (RWD Cup), a także Łukasz Grzybowski i Jacek Górniak, którzy zdominowali rywalizację odpowiednio w klasach SC Cup i 126p Cup.

Cała wymieniona piątka zawodników zgłosiła się do trzeciej rundy Oponeo MPRC 2018, więc już w nadchodzący weekend postarają się o powtórzenie wyników z pierwszych w tym roku zawodów.

W grupie Super Cars Tomasz Kuchar (Peugeot 208 RX) będzie odpierał ataki siedmiu rywali, wśród których najgroźniejsi będą zapewne reprezentanci Oponeo Motorsport, czyli wicemistrz Polski Marcin Gagacki (Mitsubishi Lancer Evo), a także Dariusz Topolewski, który już coraz lepiej i skuteczniej dogaduje się ze swoim nowym samochodem – Volkswagenem Polo RX.

mprc_2-3

Apetyt na pokonanie dwukrotnego mistrza Polski chce zaspokoić także Mikołaj Otto z Automobilklubu Polski (Mitsubishi Lancer Evo). Aktualny wicelider punktacji w grupie Super Cars ma za sobą bardzo dobrą rundę w Toruniu, gdzie zdobył zaledwie cztery punkty mniej niż Kuchar. Oprócz wymienionych kierowców, do rywalizacji w najmocniejszej kategorii zgłosili się także Maciej Palczewski, Mateusz Ludwiczak, Andrzej Kleina oraz Maciej Cywiński. Na start tym razem nie zdecydował się niezwykle widowiskowo jeżdżący Jacek Ptaszek.

21 samochodów liczy stawka w grupie Super National. Oprócz wymienionego wcześniej Rafała Berdysa na starcie nie mogło zabraknąć prowadzącego w tej kategorii Alana Wiśniewskiego (Citroen C2), który z pewnością będzie chciał sobie powetować niepowodzenie z pierwszej rundy, kiedy to zakończył finał dachowaniem.

mprc_2-4

Podobny cel może sobie stawiać Damian Litwinowicz (Honda Civic), który w pierwszym tegorocznym starciu w Słomczynie zwyciężył w kwalifikacjach, ale finał także zakończył poza torem, a po dwóch rundach ma tyle samo punktów co Wiśniewski. Ciekawie zapowiada się także rywalizacja Łukasza Zolla z Automobilklubu Rzemieślnik (BMW e30) i Radosława Raczkowskiego (Volkswagen Polo), którzy również remisują w punktacji.

Zarówno wielokrotny mistrz Polski (Zoll), jak i rewelacyjny debiutant (Raczkowski) wywalczyli do tej pory po 42 punkty. Paweł Melon w BMW E46 M3 aby się liczyć w walce o podium w końcowej punktacji sezonu musi zdobyć w Słomczynie jak najwięcej punktów. W tej samej klasie w BMW 320 zobaczymy także Michała Kunę.

My tradycyjnie dopingować będziemy Kubę Iwanka w Oplu Astrze.

mprc_2-5

Licznie reprezentowaną kategorią podczas trzeciej rundy tegorocznych Oponeo Mistrzostw Polski Rallycross będzie także RWD Cup. W klasie przeznaczonej dla kierowców BMW e36 oprócz czołowej trójki, czyli Łukasza Światowskiego, Przemysława Wójcickiego oraz Igora Sokulskiego do walki o punkty stanie jeszcze piętnastu zawodników.

Najwięcej zawodników, a co za tym idzie najbardziej zaciętej batalii kibice mogą się spodziewać w klasie SC Cup, w której zgłosiło się aż 33 kierowców, z liderem punktacji – Łukaszem Grzybowskim z Automobilklubu Polski na czele. Zwycięzca obu poprzednich rund z pewnością celuje w podtrzymanie świetnej passy i trzeci w tym sezonie triumf.

Listę zgłoszeń do trzeciej rundy rallycrossowych mistrzostw Polski uzupełnia szóstka zawodników w wiecznie młodych Fiatach 126p, której przewodzi Jacek Górniak, a po piętach depcze mu wicelider punktacji Mariusz Szczepański.

mprc_2-6

W sobotę, 23 czerwca kibice po raz pierwszy będą mogli zobaczyć rallycrossowe samochody podczas treningów.

HARMONOGRAM 3. RUNDY

23 czerwca, sobota
– 12.00-13.00: trening;
– 13.30-18.00: biegi kwalifikacyjne I i II.

24 czerwca niedziela
– 8.25–9.00: trening;
– 9.20-13.10: biegi kwalifikacyjne III i IV;
– 14.00: biegi półfinałowe A i B;
– 15.00: biegi finałowe;
– 16.45: wręczenie nagród.

mprc_2-7

KLASYFIKACJA PO 3. RUNDACH

SuperCars
1. Tomasz Kuchar – 60 pkt.;
2. Mikołaj Otto – 49 pkt.;
3. Marcin Gagacki – 46 pkt.;
4. Jacek Ptaszek – 40 pkt.;
5. Maciej Cywiński – 34 pkt.

SuperNational
1. Alan Wiśniewski – 46 pkt.;
2. Damian Litwinowicz – 46 pkt.;
3. Łukasz Zoll – 42 pkt.;
4. Radosław Raczkowski – 42 pkt.;
5. Rafał Berdys – 36 pkt.

RWD Cup
1. Łukasz Światowski – 55 pkt.;
2. Przemysław Wójcicki – 50 pkt.;
3. Igor Sokulski – 45 pkt.;
4. Jerzy Bieńkowski – 33 pkt.;
5. Łukasz Sawicki – 32 pkt.

mprc_2-8

SC Cup
1. Łukasz Grzybowski – 60 pkt.;
2. Karol Dombrowicki- 43 pkt.;
3. Piotr Budzyński – 39 pkt.;
4. Mariusz Nowocień – 38 pkt.;
5. Piotr Piętak – 28 pkt.

126p Cup

1. Jacek Górniak – 45 pkt.;
2. Mariusz Szczepański – 43 pkt.;
3. Damian Stachowiak – 35 pkt.;
4. Jerzy Szynkiewicz – 25 pkt.;
5. Marcin Bruś – 17 pkt.

Fot.: Maciej Niechwiadowicz