SKODA: SYSTEMY BEZPIECZEŃSTWA POZWALAJĄ SZYBCIEJ REAGOWAĆ

skod-syst1

Nowoczesne rozwiązania technologiczne dostępne w samochodach Škody to również narzędzia poszerzające naturalne zdolności percepcyjne osoby kierującej pojazdem w różnych warunkach drogowych.

Dzięki systemom bezpieczeństwa i przekazywanym przez nie informacjom, prowadzący jest w stanie szybciej zareagować na liczne niebezpieczne sytuacje drogowe.


Zobacz także:

BEZPIECZEŃSTWO

ROZMAITOŚCI


 

W trakcie wyprzedzania drugiego samochodu, zmiany pasa lub manewrowania pomiędzy innymi pojazdami, decydującą rolę odgrywa właściwe ustawienie lusterek samochodowych, pozwalające uniknąć kolizji i innych niebezpiecznych sytuacji.

skod-syst2

Istnieje jednak obszar martwego pola, którego nie obejmują lusterka. Funkcja Blind Spot Detect to elektroniczny czujnik, który monitoruje miejsca przekraczające zasięg widzenia kierowcy i informuje go o zbliżających się lub obecnych w „martwej strefie” pojazdach w wygodny i bezpieczny sposób.

W momencie wykrycia pojazdów w pobliżu auta, system zapala symbol LED znajdujący się w bocznym lusterku samochodu, który zaczyna migać po włączeniu kierunkowskazu w potencjalnie ryzykownej sytuacji. System dostępny jest dla modeli Kodiaq, Karaq, Superb, Fabia i Octavia.

Podgląd otoczenia 360 stopni

Jazda po krętych, ciasnych uliczkach czy manewrowanie na parkingu pełnym przemieszczających się pieszych wymaga nie tylko precyzji, ale także wyjątkowej uwagi ze strony kierowcy. Dzięki Area View Camera, kierowca może z łatwością zadbać o bezpieczeństwo – tak swoje, jak i pieszych oraz uniknąć zarysowania pojazdu, spowodowanego błędnym wymierzeniem odległości od przeszkody.

skod-syst3

Cztery szerokokątne kamery umożliwiają dokładną obserwację otoczenia na ekranie samochodowym, w widoku 360 stopni. Aby skorzystać z opcji, wystarczy uruchomić jeden przycisk aktywujący widok samochodu z lotu ptaka. Dostęp do obrazu z przodu, z tyłu i z obydwu boków pojazdu pozwala kierowcy dokładnie określić położenie auta na drodze oraz jego odległość względem innych obiektów, np. pobocza czy przeszkody.

Dodatkowe uruchomienie trybu 3D daje dostęp do jeszcze dokładniejszej obserwacji otoczenia – wyjeżdżając z miejsca parkingowego łatwo dostrzec na ekranie przemieszczającą się wokół pojazdu osobę, znajdującą się poza naturalnym polem widzenia.

skod-syst4

Patrzenie z wyprzedzeniem

W trakcie podróży istotne jest, aby o potencjalnych sytuacjach zagrożenia, takich jak nagłe ograniczenie prędkości, zbliżający się ostry zakręt lub niespodziewana zmiana warunków na drodze, wiedzieć odpowiednio wcześnie.

Częstą przyczyną wypadków, szczególnie w trakcie długiej jazdy osłabiającej koncentrację kierowcy, jest zbyt późne dostrzeżenie lub całkowite przeoczenie znaku ostrzegawczego. System Travel Assist monitoruje znaki drogowe znajdujące się do 50 metrów przed samochodem i informuje o nich kierowcę, wyświetlając je na wyświetlaczu Maxi Dot lub systemu infotainment.