SPADŁY CENY UBEZPIECZENIA OC – O ILE?

ruch-33

Po trzecim kwartale 2018 roku można stwierdzić, że sytuacja na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych mocno się ustabilizowała. Średnia cena transakcyjna polisy OC wyniosła 647 złotych.

Dla porównania, na początku roku średni koszt polisy to 686 zł. W trzecim kwartale w zaledwie dwóch województwach zanotowano podwyżki, a reszta Polski mogła cieszyć się drobnymi spadkami kosztów OC.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Cena polis OC niemal stoi w miejscu w województwie wielkopolskim i lubuskim.

– Te dwa obszary naszego kraju niesamowicie się ustabilizowały. Koszt polis w ciągu kwartału spadł w województwie wielkopolskim zaledwie o 0,32 proc., natomiast w lubuskim to z kolei 0,29 proc. W obu przypadkach oznacza to spadek o nie więcej niż ok. 2 zł, czyli niemal niezauważalny dla portfela klienta – komentuje Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Jednak w większości Polski, koszty jakie musiał ponieść kierowca zmalały zdecydowanie bardziej niż we wspomnianych regionach. W trzecim kwartale polepszyła się sytuacja cenowa w województwie kujawsko- pomorskim (2,1 proc.), lubelskim (4,46 proc.), łódzkim (2,30 proc.), małopolskim (4,46 proc.), mazowieckim (2,99 proc.), pomorskim (2,54 proc.), śląskim (2,98 proc.) i świętokrzyskim (3,04 proc.).

– Największym zaskoczeniem był bardzo wysoki spadek składek na Opolszczyźnie. W tamtym regionie ceny spadły z 696 na 591 zł, co daje nam różnicę 15 proc. – dodaje Maciej Kuczwalski.

Następnym obszarem, w którym zanotowaliśmy wysoki spadek cen jest Podlasie (7,98 proc.) , Podkarpacie (6,65 proc.) oraz Warmia i Mazury (5,70 proc.).

Najwyższe ceny nadal panują na Dolnym Śląsku, gdzie średnia cena jaką musieli zapłacić mieszkańcy za OC to 849 zł. Jest to też jedno z dwóch województw, gdzie wzrosłą cena polis OC (o 1,43 proc.). Podwyżkę cen można zaobserwować również w zachodniopomorskim, gdzie za OC trzeba było zapłacić 743 zł (czyli 3,05 proc. więcej niż w czerwcu br.).

– W następnych miesiącach w dalszym ciągu możemy się spodziewać nieznacznych zmian w cenach polis komunikacyjnych. Myślę, że możemy powiedzieć, że na chwilę obecną składki ubezpieczeń OC są ustabilizowane i do końca roku nie przewidujemy żadnych większych skoków cenowych, a cały rok 2018 upłynie pod znakiem lekkich spadków cen polis komunikacyjnych OC – podsumowuje Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.