SPRAWDŹ ZA DARMO USTAWIENIE REFLEKTORÓW W AUCIE

twoje_swiatla1

Rozpoczęła się czwarta edycja ogólnopolskiej kampanii „Twoje światła, nasze bezpieczeństwo” poświęcona oświetleniu pojazdów.

Podobnie jak w poprzednich latach, funkcjonariusze policji z całego kraju prowadzą działania prewencyjno– kontrolne w zakresie jakości reflektorów w autach.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI

BEZPIECZEŃSTWO


 

W ramach akcji kierowcy zostaną także poinformowani w jakich miejscach mogą bezpłatnie sprawdzić oświetlenie swoich samochodów. W kampanię aktywnie zaangażowały się: Komenda Główna Policji, Instytut Transportu Samochodowego, Krajowa Rada BRD, komunikator dla kierowców Yanosik oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji.

Jak wynika z najnowszych badań Instytutu Transportu Samochodowego, aż 98 proc. polskich kierowców doświadcza oślepiania przez inne samochody. Jednocześnie ponad 40 proc. ankietowanych uznaje oświetlenie swoich aut za zbyt słabe. Szczególnie w okresie jesiennym, kiedy to noce są dłuższe, zła jakość i nieprawidłowe ustawienie świateł jest przyczyną aż 12-krotnego wzrostu ryzyka wypadku z pieszym poza terenem zabudowanym w nocy na polskich drogach.

– Statystyka wypadków, które mają miejsce w nocy nie pozostawia złudzeń. W 2018 r., podobnie jak w poprzednich latach, na nieoświetlonych drogach odnotowaliśmy najwyższy wskaźnik osób zabitych w wypadkach. W co czwartym takim wypadku ginie człowiek. Dla porównania w ciągu dnia, w co czternastym. Jednym z powodów takiego zjawiska może być słaba widoczność. Dobrze ustawione światła to podstawa. Zbyt nisko padające światło może niedostatecznie oświetlić jezdnię, co w konsekwencji może doprowadzić do tego, że kierowca nie zauważy pieszego bądź przeszkody na drodze. Jeśli natomiast światła są ustawione za wysoko, to oślepiają innych uczestników ruchu – komentuje podinsp. Radosław Kobryś, Komenda Główna Policji.

W trakcie akcji „Twoje światła, nasze bezpieczeństwo” funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na ustawienie reflektorów w samochodach. Kierowcy będą także informowani, gdzie mogą sprawdzić oświetlenie w swoich pojazdach.

– Mocno oślepiony kierowca ma ograniczone pole widzenia nawet do kilku metrów i przez co najmniej kilkadziesiąt sekund będzie widział gorzej. Efekty takiego zjawiska mogą być niekiedy tragiczne w skutkach. Dlatego, po raz kolejny aktywnie zaangażowaliśmy się w akcję „Twoje światła, nasze bezpieczeństwo”. Użytkownicy aplikacji, a jest ich ponad 1,5 mln każdego miesiąca, otrzymają informację o możliwości bezpłatnego sprawdzenia świateł. Nawigacja pokieruje ich także do pobliskich stacji kontroli pojazdów, które zadeklarowały swój udział w akcji – wyjaśnia Julia Rachwalska, Yanosik.

– Za jakość oświetlenia odpowiadają trzy elementy: reflektor, źródło światła i prawidłowe ustawienie. Gdy choć jeden z tych elementów szwankuje, światła oślepiają albo droga jest niedostatecznie oświetlona. Stąd takie statystyki i powszechne narzekania kierowców na stan świateł, a także ogromny popyt na nielegalne zamienniki żarówek halogenowych, wręcz ich plaga na drogach. Poza tym nawet najnowocześniejszy reflektor z doskonałym źródłem światła, jeśli jest źle wyregulowany może stanowić zagrożenie. Wzrokiem nie sposób tego ocenić i bardzo ważne jest skorzystanie ze specjalistycznego sprzętu używanego przez wykwalifikowany personel. Dotyczy to wszystkich świateł, także automatycznych. Np. jeśli będą za wysoko ustawione to automatycznie będą stale oślepiać, jak za nisko – kierowca stale nie będzie dobrze widział. Prawdą jest, że niektóre automatyczne systemy mogą bardziej oślepiać niż tradycyjne. Wymaga to udoskonalenia regulacji prawnych i dokładniejszego sprawdzania – zauważa dr inż. Tomasz Targosiński, Instytut Transportu Samochodowego.

Bezpłatne badania odbędą się w około 200 punktach w całej Polsce. Kierowcy będą mogli sprawdzić ustawienie swoich świateł w następujących terminach: 26.10, 16.11, 23.11 w godzinach pracy poszczególnych stacji kontroli pojazdów. Działania policji w uświadamianiu kierowców rozpoczęły się 21 października i potrwają do 15 grudnia.

Wykaz wszystkich punktów umożliwiających bezpłatne sprawdzenie świateł znajduje się na stronie: https://yanosik.pl/dobre-swiatla/ .