TOKIO 2017: KONCEPCYJNE TOYOTY GR-HV SPORTS I TJ CRUISER

tyoy-tok-kon1

25 października rozpoczyna się 45. Salon Samochodowy w Tokio, na których zadebiutują dwa samochody koncepcyjne – wyczynowa Toyota GR-HV Sports oraz Tj Cruiser.

Inspiracją dla tego pierwszego modelu jest TS050 Hybrid startująca w Mistrzostwach Świata Wyścigów Długodystansowych (FIA WEC) w barwach zespołu Gazoo Racing.


Zobacz także:

SALONY SAMOCHODOWE


 

Nowa koncepcyjna sportowa Toyota nawiązuje formą nadwozia do klasycznych aut sportowych tej marki. Samochód otrzymał dach typu targa, w które zostały wyposażone także modele Tj CRUISER 800 i Supra. Napęd Toyota Hybrid System- Racing (THS-R) jest wariantem najnowszej technologii hybrydowej opracowanej do TS050 Hybrid.

tyoy-tok-kon2

GR-HV Tj Sports to klasyczne auto sportowe nawiązujące do wyglądu współczesnych samochodów wyścigowych, wyposażone w reflektory LED, aluminiowe obręcze kół oraz tylny dyfuzor przypominający tył TS050 Hybrid. Matowy czarny lakier nadwozia podkreśla moc i dynamikę auta. Samochód ma wymiary: długość 4395 mm, szerokość 1805 mm i wysokość 1280 mm.

tyoy-tok-kon3

We wnętrzu znajdują się dwa sportowe fotele, za którymi zamocowano baterię trakcyjną. Dźwignia automatycznej skrzyni biegów została umiejscowiona na konsoli centralnej, nadając wnętrzu bardziej sportowego charakteru. Na dźwigni znajduje się przycisk do uruchamiania samochodu.

Wyścigowy napęd THS-R pozwala na prawdziwą wyczynową jazdę. Automatyczną skrzynię biegów można przełączyć na tryb manualny z 6 przełożeniami. Zamontowana centralnie bateria trakcyjna przyczynia się do lepszego zbalansowania auta i poprawy osiągów. Silnik benzynowy zamontowany jest z przodu, zaś napęd przenoszony jest na tylną oś, podobnie jak w Toyocie GT86.

tyoy-tok-kon4

Tj CRUISER

Toyota Tj Cruiser reprezentuje połączenie przestronności dostawczego vana i dynamicznego designu SUV-a. Nowy samochód powstał z myślą o kierowcach o aktywnym stylu życia. Litera T oznacza „toolbox” czyli skrzynkę na narzędzia, zaś „j” to skrót od „joy” (radość).

tyoy-tok-kon5

Kanciaste nadwozie nawiązujące do wyglądu vanów podkreśla walory użytkowe nowego autau. Mocne zawieszenie oraz duże opony to cechy charakterystyczne dla SUV-ów. Tj Cruiser reprezentuje nowy segment samochodów, łącząc zalety SUV-ów i vanów. Maska, dach i błotniki są wykonane z materiałów odpornych na zadrapania. Auto o wymiarach: 4300 mm długości, 1775 mm szerokości, 1620 mm wysokości i rozstawie osi 2750 mm mieści 4 osoby.

Siedzenia pasażerskie po złożeniu tworzą płaską podłogę. We wnętrzu samochodu mieszczą się przedmioty o długości do 3 m, takie jak deski surfingowe czy rowery. Na tyłach foteli i bocznych ścianach znajdują się punkty do zaczepiania lin mocujących.

tyoy-tok-kon6

Szeroka tylna klapa, a także duże wejścia po odsunięciu bocznych drzwi pozwalają na łatwy załadunek sporych bagaży, w tym sprzętu sportowego. Siedzisko fotela tuż za miejscem kierowcy można podnieść, aby zrobić miejsce na podłodze na paczki czy zakupy.

Pokazywany na targach motoryzacyjnych Tokyo Motor Show concept car Tj Cruiser wejdzie do produkcji: zostanie zbudowany na platformie TNGA. Gama silnikowa będzie się składała z benzynowego silnika 2.0 oraz napędu hybrydowego, których moc będzie przekazywana na przednią oś lub na cztery koła.

tyoy-tok-kon7