TOYOTA GAZOO RACING ODKRYŁA KARTY NA SEZON 2019

toyota_yaris_1

Toyota Gazoo Racing przedstawiła plany startów w 2019 roku. Ubiegły rok był dla sportowego zespołu bardzo udany. Osiągnął zwycięstwo w wyścigu 24 godziny Le Mans oraz zapewnił sobie mistrzostwo świata producentów w WRC.

W rozpoczętym już sezonie rajdowym Ott Tӓnak zajął trzecie miejsce w Rajdzie Monte Carlo, a Yaris WRC trzeci rok z rzędu ukończył ten legendarny rajd na podium.


Zobacz także:

SPORT


 

Skład zespołu uzupełniają Fin Jari- Matti Latvala oraz doświadczony Brytyjczyk Kris Meeke.

toyota_yaris_2

Zespół kontynuuje swoje zaangażowanie w wyścigi długodystansowe. Dwa zmodyfikowane samochody Toyota TS050 Hybrid wezmą udział w wyścigach w 1000 mil w Sebring (15 marca), 6 godzin w Spa (2 maja) oraz 24 godziny Le Mans (15-16 czerwca).

Toyota Gazoo Racing potwierdziła też, że będzie rywalizować w Mistrzostwach Świata w Wyścigach Długodystansowych (WEC) w sezonie 2019-20 z dwoma autami TS050 Hybrid (nazwiska kierowców zostaną ogłoszone później). Sezon rozpocznie się od 6-godzinnego wyścigu na torze Silverstone (1 września), a zakończy 24 godzinami Le Mans (13-14 czerwca 2020 roku).

Po raz 13. z rzędu zespół weźmie udział w 24-godzinnym wyścigu na torze Nürburgring, wystawiając dwa Lexusy LC w klasie SP-PRO oraz dwie nowe Toyoty Supra w klasie SP8T. W Stanach Zjednoczonych team będzie nadal obecny w serii NASCAR. W Monster Energy NASCAR Cup Series pojadą Toyoty Camry, w NASCAR Xfinity Series rywalizować będą Toyoty Supra, a w NASCAR Gander Outdoors Truck SeriesToyoty Tundra.

toyota_yaris3

W japońskiej serii Super GT Toyota Gazoo Racing wystawi dwa Priusy w klasie GT 300, z kolei Lexus Gazoo Racing będzie wspierał sześć LC 500 w klasie GT 500 oraz trzy RC F GT3 w klasie GT 300. Na rodzimej ziemi Toyota będzie też rywalizować w Rajdowych Mistrzostwach Japonii oraz w wyścigowej serii Japanese Super Formula Championship.

Toyota Gazoo Racing South Africa oraz Toyota Auto Body są nadal zaangażowane w rywalizację w Rajdzie Dakar. W zakończonej w styczniu 41. edycji Toyota osiągnęła sukcesy w trzech kategoriach. Prowadzony przez Nassera Al-Attiyaha Hilux zwyciężył w klasyfikacji generalnej.

Był to pierwszy triumf japońskiej marki w kategorii samochodów w historii. Po raz szósty z rzędu klasę T2 wygrał Land Cruiser zespołu Toyota Auto Body, a w klasyfikacji ciężarówek z silnikami o pojemności do 10 litrów triumfował Hino Team Sugawara już 10. rok z rzędu.

toyota_yaris_4

Toyota cały czas wspiera rozwój młodych kierowców. Japoński talent, Takamoto Katsuta weźmie udział w pełnym programie startów w rajdowych mistrzostwach świata WRC 2 w zespole Tommiego Mӓkinena, a pod skrzydłami Toyota Young Drivers Program przez kolejne szczeble przeskakują kierowcy wyścigowi i odnoszą sukcesy. W 2019 roku mistrz japońskiej Formuły 3 Sho Tsuboi przeniesie się do serii Super GT i będzie rywalizował za kierownicą Lexusa LC 500.

Wyprawa 5 Continents Drive samochodami Toyoty po drogach całego świata będzie kontynuowana w tym roku w Azji, rozpoczynając swoją trasę na Bliskim Wschodzie. W ubiegłym roku jej uczestnicy zapoznawali się z warunkami jazdy w Afryce, a dwa lata wcześniej podróżowali po europejskich drogach i dwukrotnie odwiedzili Polskę.

toyota_yaris_5

Podczas styczniowego salonu samochodowego w Detroit Toyota zaprezentowała model Supra, który jest pierwszym globalnym modelem serii GR. Samochód został zbudowany z wykorzystaniem doświadczeń zespołu Toyota Gazoo Racing i rozwinięty w taki sposób, by dawał kierowcom maksymalną radość z jazdy. Supra jest flagowym modelem serii, a Toyota wkrótce rozszerzy gamę modeli GR.

Firma będzie też angażować się w e-sport wespół z Gran Turismo Sport oraz innymi grami wyścigowymi, a także niezmiennie wspiera sport amatorski posiadaczy samochodów marki Toyota.