TOYOTA RAV4: OD NIEJ ZACZĘŁA SIĘ MODA NA AUTA SUV

toy-rav4_h1

Toyota RAV4 to samochód, który stworzył segment kompaktowych SUV-ów. Produkowany od 1994 roku model zmienił sposób postrzegania aut terenowych.

Za jego sprawą obok ciężkich, surowych konstrukcji na ramie pojawiło się lekkie auto do weekendowych wypadów za miasto.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Jak zmieniła się RAV4 na przestrzeni 24 lat?

Pierwsza generacja zadebiutowała podczas targów w Genewie w 1994 roku. Samochód określany mianem subkompaktowej terenówki miał trzydrzwiowe nadwozie samonośne o długości 3740 cm. Dla porównania, najnowsza generacja miejskiej Toyoty Yaris jest o 20 cm dłuższa, a oferowana obecnie w salonach RAV4 urosła w porównaniu do swojego protoplasty o 86,5 cm.

toy-rav4_h2

Rynek docenia nowy segment

W czasach premiery RAV4 pierwszej generacji, terenówki z napędem na cztery koła były wykorzystywane przede wszystkim do poruszania się w rejonach niedostępnych dla cywilnych pojazdów. I chociaż stworzony przez Japończyków samochód występował również z napędem 4×4 i mechaniczną blokadą centralnego mechanizmu różnicowego, to bliżej mu było auta, którym po zdjęciu dachu – taka wersja również była dostępna w przypadku pierwszej generacji – można udać się na przejażdżkę np. wzdłuż kalifornijskiego nabrzeża.

Toyota wszczepiła technologię napędu na cztery koła do lekkiego, samonośnego nadwozia, tworząc tym samym auto 4×4 do rekreacji, wspierające aktywny styl życia. O jego przeznaczeniu informuje rozwinięcie jego nazwy – Recreational Active Vehicle with 4-Wheel Drive. Tak powstał segment kompaktowych SUV-ów – obecnie najbardziej popularna kategoria nowych samochodów.

toy-rav4_h3

W pierwszym roku nowy model znalazła 53 tys. nabywców, a po trzech latach roczna sprzedaż wzrosła trzykrotnie. Sukces zwrócił uwagę innych producentów, którzy rozpoczęli prace nad własnymi kompaktowymi SUV-ami.

Kolejne odsłony i kolejne innowacje

W 2000 roku pojawiła się druga generacja samochodu. Na uwagę zasługuje tu fakt, że został on całkowicie przekonstruowany. Ponad 70 proc. zastosowanych części, które zostały wykorzystane przy budowie nowej „4”, to elementy niespotykane w pierwszej generacji. Druga odsłona urosła i w odmianie trzydrzwiowej miała 3860 mm długości, a wersja pięciodrzwiowa dysponowała 4193 mm długości. W 2003 roku samochód przeszedł facelifting.

Toyota RAV4 trzeciej generacji została zaprezentowana w 2005 roku.Nadwozie osadzone na nowej platformie MC znacznie różniło się od dotychczasowych odsłon tego modelu. Samochód zyskał również elektryczne wspomaganie oraz pierwszy w tym segmencie system napędu na obie osie z funkcją przełączania pomiędzy trybami jazdy. Inżynierowie Toyoty zrezygnowali tym samym z pełnego napędu 4×4 na rzecz dołączanego w przypadku utraty przyczepności tylnej osi. Stały napęd można było włączyć za pomocą przycisku.

toy-rav4_h5

Technologia hybrydowa wchodzi do gry

Obecnie oferowana w salonach sprzedaży Toyota RAV4 to czwarta generacja tego modelu. Samochód znacznie urósł i awansował do klasy aut średniej wielkości. Nowe auto znacznie zyskało na przestronności dzięki platformie z modelu Avensis.

Aktualny pojazd jest produkowany od 2013 roku, a w 2015 przeszedł facelifting. Zmiany objęły przeprojektowaną atrapę chłodnicy, przednie i tylne światła oraz wnętrze. Inżynierowie zadbali o to, aby tak zwany „element zabawy” – znany z pierwszej generacji, był wpisany również w charakter tej odsłony.

Razem z faceliftingiem nastąpiła radykalna zmiana w gamie napędów – dołączył do niej układ hybrydowy, czyli kombinacja silnika benzynowego o pojemności 2,5 litra i silników elektrycznych. Łącznie samochód oferuje moc na poziomie 197 KM – to najmocniejsza wersja w dotychczasowej historii RAV4. Auto przyspiesza do 100 km/h w 8,3 sek. i może spalać 5,1 l/100 km zarówno w mieście, jak i na trasie.

toy-rav4_h6

Toyota RAV4 Hybrid występuje zarówno z napędem na przednie koła, jak i 4×4. Inteligentny system E-Four napędza przednią oś za pomocą układu hybrydowego, natomiast oś tylna napędzana jest dodatkową jednostką elektryczną.

W ofercie RAV4 można znaleźć także dwulitrową jednostkę benzynową o mocy 152 KM oraz motor 2,0 D-4D generujący 143 KM. W tych układach SUV Toyoty także występuje w odmianie z napędem na dwa i cztery koła.

28 marca br. na targach New York International Auto Show Toyota przedstawiła nową, piątą generację Toyoty RAV4. Jest to pierwszy model zbudowany na platformie New Global Architecture.

toy-rav4_h7