VOLKSWAGEN: JEST REKORD – BARDZO SZYBKI ID.R W GOODWOOD

vw-id-rekord1

Volkswagen ID.R ustanowił w Goodwood nowy rekord w klasyfikacji generalnej i wszedł do historii sportu samochodowego.

Elektryczny pojazd okazał się szybszy od bolidu Formuły 1 – Romain Dumas 1,86-kilometrową trasę w południowej Anglii przejechał w ciągu 39,90 sekund.


Zobacz także:

ECO

GOODWOOD FESTIVAL OF SPEED 2019


 

Dzięki temu pojazd z napędem elektrycznym o mocy 500 kW (680 KM) poprawił o 1,7 sekundy rekord obowiązujący od 20 lat. ID.R odniósł ponadto zwycięstwo w „Sunday Shootout”.

vw-id-rekord2

Dotychczasowy najlepszy czas renomowanego wyścigu górskiego od 1999 roku należał do Nicka Heidfelda, który ustanowił go zasiadając za kierownicą McLarena-Mercedesa MP4/13 z silnikiem spalinowym o mocy 574 kW (780 KM).

– Zwyciężając w klasyfikacji generalnej podczas Goodwood Festival of Speed ID.R ponownie udowodnił, że elektryczne układy napędowe produkowane przez Volkswagena mogą być lepsze od najmocniejszych tradycyjnych silników. Romain Dumas na tej krótkiej, ale trudnej trasie doskonale wykorzystał możliwości ID.R. Po zwycięstwach odniesionych wcześniej w wyścigu Pikes Peak oraz – w kategorii samochodów elektrycznych – na Północnej Pętli Nürburgringu, jest to kolejny ważny krok w rozwoju elektromobilności. Do tego zwycięstwa przyczyniła się również doskonała praca całego zespołu, który specjalnie na potrzeby startu podczas „Festival of Speed” w bardzo krótkim czasie przygotował lżejszą wersję ID.R – stwierdził Sven Smeets, dyrektor Volkswagen Motosport.

– Ustanowienie rekordu w ogólnej kategorii w Goodwood napawa mnie dumą. Ten krótki, górski wyścig jest wyzwaniem szczególnym. Właśnie dlatego, że trasa jest tak krótka nie mogłem popełnić najmniejszego błędu, zestrojenie wszystkich elementów ID.R także musiało być perfekcyjne. Nie było to łatwe, ponieważ nie mogliśmy wcześniej przetestować trasy wyścigu – powiedział Romain Dumas, który w 2018 roku, w tym samym miejscu, odniósł zwycięstwo w kategorii pojazdów z napędem elektrycznym.

vw-id-rekord3

ID.R został zmodyfikowany

Volkswagen Motosport przeprowadził modyfikacje modelu ID.R specjalnie z myślą o jego starcie podczas Goodwood Festival of Speed. W porównaniu z wersją przeznaczoną do bicia rekordów na Pikes Peak i na Nürburgringu, kolejne stadium ewolucyjne elektrycznej wyścigówki musiało, między innymi, odznaczać się niższą masą własną.

– W porównaniu z wersją na Nürburgring, tym razem zastosowaliśmy mniejszy akumulator i zmieniliśmy sposób oddawania mocy. Dzięki temu nowy ID.R waży wraz z kierowcą mniej niż 1.000 kg – opisuje François- Xavier Demaison, dyrektor techniczny Volkswagen Motorsport.

Poza tym, do walki o rekord ID.R wyruszył bez systemu Drag- Reduction (DRS) opracowanego specjalnie na najszybsze odcinki Nürburgringu, ponieważ charakterystyka trasy w Goodwood uniemożliwiała jego zastosowanie.

vw-id-rekord4

Partner Volkswagena, firma Bridgestone, która już w 1999 roku wyposażyła w opony zwycięskie auto w Goodwood, także tym razem dostarczyła specjalne opony umożliwiające uzyskanie wielkich przyspieszeń na 1,86-kilometrowej trasie.

– Jesteśmy dumni, że mogliśmy wziąć udział w tym projekcie i wnieść swój wkład w ustanowienie rekordu w Goodwood. Aby wyposażyć Volkswagena ID.R w najlepsze opony na tego rodzaju trasę, opracowaliśmy szczególnie miękką odmianę Bridgestone Potenza Slick. Oczywiście ogromnie się cieszymy, że po ponad 20 latach kolejne samochody nadal biją rekordy na oponach Bridgestone – powiedział Mark Tejedor, wiceprezes i CEO Bridgestone EMEA.

Goodwood Festival of Speed przyciągnął w miniony weekend ponad 180 000 widzów. Oprócz widowiska na wyścigowej trasie Volkswagen zaprezentował również samochody elektryczne, które pojawią się w przyszłości. Po raz pierwszy przedstawiono publicznie ID.3, który jako pierwszy model z nowej rodziny ID. pojawi się w sprzedaży w 2020 roku. Jak będą wyglądały kolejne zdradzają studyjne ID.Buzz i ID.Vizzion.