VOLKSWAGEN: ŚWIATOWA PREMIERA NOWEJ CALIFORNII XXL

vw-kamp-ca1

Volkswagen California to jeden z najpopularniejszych samochodów rekreacyjnych w historii. Dzięki przemyślanemu wnętrzu oraz stylistyki Transporter z podnoszonym dachem stał się zjawiskiem dla wszystkich miłośników kampingów i dalekich wakacyjnych podróży.

Volkswagen Samochody Użytkowe wprowadza obecnie model do nowej klasy jeszcze większych aut rekreacyjnych, czyli wersję California XXL.


Zobacz także:

TURYSTYKA

UŻYTKOWE


 

Samochód skonstruowano w oparciu o nowego Craftera, który dzięki komfortowi i swoim właściwościom jezdnym, a także dzięki oszczędnym silnikom i bogatemu zestawowi systemów asystujących kierowcy proponuje nowe możliwości. Studyjną Califronię XXL marka zaprezentowała jako światową premierę na tegorocznym Caravan Salon Düsseldorf.

Wyposażone w wysuwany dach z panoramicznym oknem, z wydłużoną tylną częścią nadwozia, w którego wnętrzu znajduje się duże łóżko, z alkową dla dzieci, napęd na cztery koła, pneumatyczne zawieszenie oraz z wnętrzem przemyślanym w każdym szczególe – studyjne auto jest większym bratem legendarnej Californii. Obydwa modele wyróżniają się podobną stylistyką oraz stylowym i funkcjonalnym wnętrzem, które tworzono dopracowując każdy szczegół. Dzięki Californii XXL ta koncepcja wnętrza zostaje teraz dostosowana do potrzeb przyszłości.

vw-kamp-ca2

Chodzi między innymi o takie szczegółowe rozwiązania, jak wysuwana (chowana) łazienka, ogrzewana lub chłodzona (zależnie od potrzeb) powierzchnia do spania, przedłużany pulpit kuchenny, podgrzewana podłoga, panoramiczny podświetlany dach, a także zestaw funkcji sterowanych z tabletu przy pomocy dedykowanej aplikacji – ze wszystkich tych udogodnień globtroterzy mogą teraz korzystać podczas swoich podróży.

Przemyślane nadwozie

California XXL została skonstruowana w oparciu o Craftera w wersji ze średnim rozstawem osi wynoszącym 3640 mm. Długość auta od przedniego do tylnego zderzaka wynosi 5986 mm. Wydłużono nadwozie auta w części powyżej linii klamek tworząc w ten sposób miejsce na duże łóżko, w którym mogą spać dwie dorosłe osoby. Powyżej linii wyznaczonej przez klamki drzwi długość nadwozia wynosi 6238 mm.

Inne wymiary: szerokość tylko 2030 mm (z lusterkami zewnętrznymi 2424 mm), wysokość natomiast aż 2900 mm. California XXL jest więc o 102 mm wyższa niż Crafter Furgon z tzw. superwysokim dachem. Teraz można się wygodnie wyprostować, bo wysokość auta wewnątrz wynosi do 2200 mm. Z przodu powstało też miejsce na alkowę. Znajduje się ona bezpośrednio nad kabiną kierowcy i została stworzona specjalnie dla dzieci i młodzieży.

Dzięki dwóm umieszczonym z tyłu kamerom manewrowanie Californią XXL nie nastręcza kierowcy żadnych trudności. Jedna z tych kamer znajduje się na krawędzi dachu, druga nieco niżej w okolicy uchwytu do otwierania tylnej pokrywy.

vw-kamp-ca3

Funkcjonalne wnętrze

Na wygodne wnętrze złożyły się m.in. wysuwane łazienka i łóżko z tyłu, których poszczególne elementy można złożyć w ciągu kilu sekund, tak by stworzyć dodatkową przestrzeń w kuchni albo kącik do siedzenia. Widziane z góry wnętrze kampera dzieli się na sześć obszarów, które zależnie od sposobu wykorzystania zachodzą na siebie:

– obszar mieszkalny i jadalnia;
– kuchnia ze zlewozmywakiem, kuchenką gazową i lodówkami;
– łazienka z prysznicem, umywalką i WC;
– duża sypialnia w tylnej części wnętrza;
– alkowa dla dwójki dzieci;
– kabina kierowcy połączona z wnętrzem.

Centralną część wnętrza kampera tworzą kuchnia, łazienka oraz salon z jadalnią. Ponieważ w ciągu dnia sypialni można używać także jako przedłużonego korytarza przed kuchnią, miejsce to znacznie się powiększa. Przez duże rozsuwane drzwi wchodzi się od razu do obszaru mieszkalnego i jadalni. Praktyczny detal: w specjalnej szufladzie przy wejściu można schować zabrudzone buty. Kuchnia i łazienka znajdują się z lewej strony wejścia, czyli w środkowej części Californii XXL.

Pod dachem umieszczono schowki oraz stylowe oświetlenie (na dwóch poziomach). Dzięki dużej wysokości wnętrza szafki te nigdy nie przeszkadzają w poruszaniu się. Zadbano także o połączenie ze światem zewnętrznym – w środku kampera jest łącznie dziewięć 220-woltowych gniazdek prądu oraz sześć interfejsów USB (trzy w częściach mieszkalnych i trzy na tablicy rozdzielczej) umożliwiających ładowanie różnych urządzeń.

vw-kamp-ca4

Korkowa podłoga z podłużnymi pasami wyglądem przypomina pokład jachtu. Do funkcjonalnego, oszczędnego stylu pasuje też biały, bardzo jasny odcień szafek i wszelkich powierzchni wykończeniowych. Jasna (i odporna na zużycie) jest także tapicerka foteli i pomieszczeń do spania. Odpowiednią ilość światła zapewnia podwójny system stylowego oświetlenia sufitu, a także panoramiczne okno dachowe o szerokości 1100 mm i długości 3700 mm.

Dach zapewnia światło nie tylko w dzień – jest on zaopatrzony w lampy w kształcie świetlistych pasów, które podczas złej pogody albo o zmroku dodatkowo dyskretnie rozjaśniają wnętrze. Ponadto California XXL ma oświetlenie główne w kształcie litery U umieszczone w obszarach mieszkalnych.

Funkcjonalna kuchnia

Kuchnia w Californii XXL jest wielofunkcyjna i znacznie większa niż w autach rekreacyjnych klasy Craftera. Dzięki wysuwanej w lewą stronę płycie roboczej oraz drugiej wysuwanej w prawo (w nocy można ją ustawić pionowo, by odgradzała sypialnię od reszty wnętrza) powierzchnię roboczą w kuchni można wydłużyć z 1100 mm do ponad 2050 mm. Kuchnia jest wyposażona m.in. w dwupalnikową kuchenkę gazową, zlewozmywak, dwuczęściową lodówkę oraz wiele drobnych funkcjonalnych urządzeń. Jeśli palniki nie są używane znikają w aluminiowej płycie kuchenki (chowa się je i wysuwa elektrycznie przyciskiem).

Dzięki ruchomej desce do krojenia znajdującej się pomiędzy kuchenką a zlewem także ten fragment kuchni może być wykorzystywany jako przestrzeń robocza. Po skończonej pracy deskę można schować do specjalnie dla niej stworzonego schowka w drzwiach lodówki. W Californii XXL znajdują się dwie lodówki, każda o pojemności 50 litrów. Jedną z nich umieszczono pod palnikami, drugą natomiast nad kuchenką i zlewozmywakiem. W tej drugiej znajduje się 4-litrowy zamrażalnik.

Szafki zamontowane w tej części wnętrza mają w środku szuflady na naczynia i sztućce, pojemnik na odpadki oraz magnetyczną tablicę na pojemniki z przyprawami. Inne szafki z przesuwanymi drzwiczkami znajdują się na prawo od kuchni poniżej składanej środkowej części powierzchni do spania.

vw-kamp-ca5

Kabina łazienkowa

Inżynierowie zdecydowali się na opracowanie łazienki którą można by wysuwać i chować. Gdy nikt z niej nie korzysta, wygląda jak szafka. Jeśli ma być używana, drzwi należy pociągnąć w stronę kuchni korzystając z uchwytu. Elementem wysuwanej części łazienki jest podłoga. Ta w części mieszkalnej na czas korzystania z tego pomieszczenia chowa się w przestrzeni kuchennej kampera. Po wysunięciu łazienki jej powierzchnia zwiększa się z 600 x 600 mm do 1200 x 600 mm.

W łazience oprócz prysznica z brodzikiem znajduje się zamontowane na stałe oszczędnie stylizowane WC o typowych rozmiarach. Nad nim umieszczono składaną umywalkę; składa się także kran – tak jak to bywa w kuchniach, dzięki zastosowaniu długiego węża można go wykorzystać nie tylko przy samej umywalce. Po złożeniu umywalka znika za ruchomym podświetlanym lustrem. W tym wypadku automatycznie zamykają się zawory wody, co zapobiega rozchodzeniu się niepożądanych zapachów.

Po lewej stronie umywalki umieszczono szafkę, którą można zamknąć wykorzystując lustro jako drzwiczki, albo też w wersji otwartej skorzystać z niej, żeby np. odłożyć szampon. W górnej części łazienki znajduje się bateria prysznica; ciepłą wodę zapewnia bojler zasilany gazem. Elektrycznie podnoszony dach w części nad łazienką można w całości ustawić w górnej pozycji, albo w czasie deszczu ustawić go pod kątem kierując w stronę przedniej lub tylnej części nadwozia, by zapewnić wietrzenie łazienki.

Oprócz oświetlenia lustra w łazience nad szafkami znajduje się też pas świateł oraz dodatkowe oświetlenie WC. W nocy wysuwana łazienka pełni rolę przegrody pomiędzy sypialnią a częścią mieszkalną kampera.

Część mieszkalna z dużym stołem

Californię XXL wyposażono w system obracanych o 180 stopni foteli kierowcy i pasażera. Podczas postoju można obrócić je w stronę wnętrza samochodu. Jest to możliwe także wtedy, gdy załączony jest hamulec postojowy. Przy tylnej ścianie łazienki umieszczono dwumiejscową ławę, z której można oczywiście korzystać również podczas jazdy. Duży stół (długość 910 mm, szerokość 600 mm i wysokość 700 mm) znajdujący się pomiędzy fotelami ma z jednej strony przycięte krawędzie blatu, by zapewnić więcej miejsca w kuchni.

vw-kamp-ca6

W razie potrzeby, dzięki dodatkowej płycie, stół można przedłużyć o 325 mm. Gdy podczas jazdy nie jest używany, stół składa się i umieszcza w przeznaczonym na niego miejscu w tylnej części wnętrza. W szafce nad fotelami znajduje się ekspres do kawy. Dodatkowe światło zapewniają listwy świetlne oraz stylowe oświetlenie ambient.

Wszystkie okna w części sypialnej i mieszkalnej są wyposażone w podwójne rolety, a okna boczne także w zaciągane od dołu siatki chroniące przed owadami. Z kolei od góry ku dołowi zaciąga się rolety uniemożliwiające zaglądanie do wnętrza auta. Obydwie mają płynną regulację. W kabinie kierowcy jako zasłony wykorzystuje się ruchome elementy wykonane z materiału. Na tablicy rozdzielczej jako praktyczny drobiazg umieszczono przenośną kieszeń na drobne przedmioty.

Aplikacja California XXL App

Nad dwumiejscową ławą we wnętrzu auta znajduje się swego rodzaju cyfrowe centrum sterownicze – to miejsce przeznaczone na tablet z systemem California XXL App. Za pomocą tego tabletu można sterować różnymi funkcjami samochodu – np. oświetleniem. Korzystając z funkcji „Sterowanie światłem” w menu można wybrać jedną z siedmiu wersji oświetlenia. Cztery z nich zależą od pory dnia, to „Day”, „Night”, „Spot” oraz „Sleep”. Także światełkami do czytania można dodatkowo sterować korzystając z tej aplikacji.

Inną pozycją w menu Califronia XXL App jest „Entertainment” z pozycjami „Muzyka”, „Film” oraz „Community”. W podmenu „Muzyka” w studyjnym modelu można aktywować muzyczne playlisty „Drive”, „Chillout” oraz „Party”. Oczywiście możliwe jest korzystanie z własnych playlist. Inny ważny punkt w menu aplikacji Californii XXL nosi nazwę „Funkcje”. Dzięki niemu można np. otworzyć i zamknąć okno dachowe w łazience.

Ogrzewane lub chłodzone łóżko

Dzięki przedłużeniu tyłu nadwozia o 250 mm zwiększyła się efektywna długość wnętrza Californii XXL. Za łazienką powstało dzięki temu miejsce na duże i wygodne łóżko, którego długość wynosi 2000 mm, a szerokość 1700 mm. Dzięki elektrycznemu systemowi w zimie łóżko to można podgrzać, a w lecie przewietrzyć oraz ochłodzić.

vw-kamp-ca7

Okno w sypialni otwiera się bardzo szeroko. Dzięki panoramicznemu dachowi w nocy leżąc w łóżku można oglądać gwiazdy. Dobry sen zapewniają ergonomiczne sprężynowe materace. Samo łóżko ma wysokość zaledwie 800 mm, żeby do niego wejść nie jest więc potrzebny żaden stopień. W ciągu dnia środkową część łóżka można umieścić w schowku korzystając z lekko pracującego mechanizmu. Dzięki temu w części kuchennej powstaje przejście o szerokości 450 mm. Korzystając z niego można się także od wewnątrz dostać do dużego schowka znajdującego się z tyłu auta.

Powstaje wtedy także dodatkowy kącik do siedzenia. Możemy tu skorzystać z bogatego, elektronicznego zestawu informacyjno- rozrywkowego. Do 220-woltowych gniazdek oraz interfejsów AUX i USB można podłączyć oraz ładować smartfony i tablety. Poza tym w górnej szafce u wezgłowia łóżka, umieszczono projektor, dzięki któremu korzystając z jasnej powierzchni ściany łazienki można wyświetlać filmy, zdjęcia i programy TV. Za pomocą czułych włączników można sterować światłem – od lampek do czytania poprzez pełne światło, aż do stylowego umieszczonego przy panoramicznym dachu.

Łóżko dla dzieci w alkowie

Rodziny z mniejszymi dziećmi lub dziadkowie z wnukami z pewnością skorzystają podczas swoich podróży z alkowy wyposażonej w łóżko dla dzieci. Ma ono długość 1720 mm i szerokość 1320 mm. Nad głową do dyspozycji jest 600 mm. Dzięki panoramicznemu oknu dachowemu alkowa wydaje się jednak znacznie wyższa. Z lewej strony można zamocować element zwiększający powierzchnię łóżka – jego długość wzrasta wtedy do 2000 mm, co sprawia, że mogą z niego korzystać także starsze dzieci.

Okno z przodu alkowy pozwala obserwować co dzieje się na zewnątrz. Do łóżka umieszczonego nad kabiną kierowcy dzieci dostają się po składanej drabince. Jeśli z łóżka nikt nie korzysta, z powodzeniem można wykorzystać je jako miejsce składowania pościeli, kurtek, koców i innych miękkich rzeczy.

Przenośne stoliki i krzesła na lato

W tylnych drzwiach Californii XXL znajdują się dwa krzesełka kempingowe. Ponieważ stół w mieszkalnej części kampera można zdemontować i poprzez wydłużoną część nadwozia przy otwartych rozsuwanych drzwiach wynieść na zewnątrz i umocować w tylnej ściance kuchni – powstaje wielki stół wyśmienicie nadający się do biesiad w letnie wieczory.

vw-kamp-ca8

Ale z Californii XXL można korzystać na kempingach nie tylko latem. Dzięki wydajnemu ogrzewaniu postojowemu oraz dzięki podgrzewanej podłodze samochód spełnia swoją rolę także zimą.

4MOTION i potężny turbo diesel

Model ten dostępny jest z tym samym napędem 4MOTION z jakim dostępny jest nowy Crafter. Sprzęgło Haldex rozprowadza siłę napędową pomiędzy przednią i tylną osią bazując na aktualnych warunkach przyczepności na drodze. Nawet błotniste i wyboiste powierzchnie na kempingach nie są więc problemem dla tego kampera.

Moc w Californii XXL zapewnia silnik TDI, który generuje 130 kW/ 177 KM (przy 3600 obr./ min.) – ten turbo diesel, ze swoją wydajnością i wysokim momentem obrotowym, wynoszącym 410 Nm (dostępnym między 1500 a 2000 obr./ min.) pasuje do użytkowania w kamperze przyszłości. Nową opcją jest zawieszenie pneumatyczne. Optymalizuje ono komfort jazdy i upraszcza poziomowanie kampera na obozowisku – zamiast konieczności manewrowania na wyboistej drodze, możesz po prostu zmienić wysokość amortyzatorów na każdej osi.

Siedzenia kampingowe chowane w tylnej klapie

Karoseria lakierowana w dwóch kolorach – białym Candy i beżowym Mojave jest również przemyślana co do najmniejszych szczegółów. Za tylną klapą znajduje się również duży schowek, który posiada 1600 mm długości, 1850 mm szerokości i 720 mm wysokości. Dostęp do schowka możliwy jest także od wewnątrz, aby nie trzeba było wychodzić z pojazdu gdy pada lub jest zimno.

W tylnej części umieszczono wyposażenie techniczne takie jak ogrzewanie podłogowe, bojler, zbiornik na wodę (o pojemności 140 litrów) i zbiornik na zużytą wodę (o pojemności 90 litrów). Zbiornik na gaz (o pojemności 37 litrów) znajduje się pod kamperem.

California XXL jest zaopatrzona w elektryczność, bieżącą wodę i gaz przez dwa systemy znajdujące się po prawej i lewej stronie przedłużonej tylnej części pojazdu. Dodatkowa, zewnętrzna klapa zapewnia łatwy dostęp do zbiornika WC. Kolejny dodatek, który nie był stworzony z myślą o Californii XXL, ale stał się bardzo przydatny można znaleźć w schowku: jest to olbrzymi grill.