WYŚCIGI GÓRSKIE: JAK CO ROKU W SPOCIE – BADANIA NA MOLO

wysc-sop-p1

To wyścig dla szybkich, odważnych twardzieli – tak komentują rozgrywane w Sopocie wyścigi górskie zawodnicy. Po raz 21. najszybsi polscy kierowcy startujący w wyścigach górskich pojawią się w centrum Trójmiasta.

Muszą zmierzyć się z liczącą 3050 metrów trasą 21. Grand Prix Sopot – Gdynia, na której rozegrane będą 9. i 10. runda Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski.


Zobacz także:

SPORT


 

To niezwykła okazja, nie tylko dla fanów sportów motorowych, do zobaczenia aut, których moc nierzadko przekracza 700 KM. Udział w wyścigu zapowiada cała polska czołówka. Po ośmiu rundach GSMP szanse na tytuły mistrzowskie w klasyfikacji generalnej cyklu ma aż trzech kierowców: Mistrz Polski 2017 – Waldemar Kluza (Skoda Fabia), Michał Ratajczyk (Mitsubishi Lancer) i debiutujący w tym sezonie Zakopiańczyk, Szymon Łukaszczyk (Mitsubishi Lancer).

Tak więc nadmorski wyścig i kończące sezon rundy rozgrywane w Korczynie k. Krosna rozstrzygną o tym, kto stanie na najwyższym stopniu podium. Dla gości przebywających w tym czasie w Trójmieście atrakcją, oprócz samego wyścigu, będzie możliwość obejrzenia samochodów sportowych podczas odbywającego się w piątek 17 sierpnia na sopockim Molo technicznego Badania Kontrolnego.

wysc-sop-p2

– Cieszę się, że Sopot i Trójmiasto po raz kolejny staną się nie tylko wakacyjną, ale i motoryzacyjno-sportową stolicą Polski. Jest to specyficzna jak dla kurortu dyscyplina sportu. Inne wyścigi górskie odbywają się na południu Polski z dala od dużych aglomeracji. Tutaj jest Trójmiasto i Sopot, Monte Carlo skrojone na warunki polskie, a nasze zawody już po raz 21 przyciągają najlepszych polskich kierowców. Wierzymy, że jak zawsze kibice tłumnie będą dopingować kierowców. Liczymy na frekwencję zarówno motomaniaków, wczasowiczów, jaki i mieszkańców Trójmiasta, którzy chcą spędzić weekend w ciekawy sposób. Na pewno najmocniejsze i najszybsze samochody przyciągną wielu mężczyzn, ale liczę również na panie, które coraz częściej interesują się motoryzacją. Pragnę podziękować za wsparcie zawodów przez miasto Sopot, Urząd Marszałkowski, firmę Lellek prowadzącą Centrum Porsche Sopot oraz Lotto. Jednak największe podziękowania należy skierować do Prezydenta Sopotu, Jacka Karnowskiego za wspieranie od 21 lat nadzwyczajnego wydarzenia samochodowych Wyścigów Górskich nad morzem i Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, który zdecydował o wyremontowaniu gdyńskiej części trasy wyścigu i dzięki tej inicjatywie nie tylko dla zawodników trasa będzie bezpieczniejsza, ale przede wszystkim dla tysięcy użytkowników codziennie pokonujących trasę dojazdu do Sopotu będzie zdecydowanie bardziej komfortowo i bezpiecznie – podsumował dyrektor zawodów, Lesław Orski.

Organizacja tak dużej imprezy w środku sezonu turystycznego to nie lada wyzwanie dla organizatorów z Automobilklubu Orski. Ponad 250 osób zaangażowanych będzie w przeprowadzenie imprezy, zabezpieczenie trasy wymaga użycia 10 kilometrów taśm, 100 płotków zabezpieczających i 400 specjalnie zmontowanych z opon słupków energochłonnych.

wysc-sopo-pr5

Podczas 21. Grand Prix Sopot – Gdynia nie może zabraknąć zawodników z Wybrzeża. Na starcie pojawi się rodzinny klan Myszkierów: Wojciech startujący Volkswagenem Golfem w GSMP Samochodów Historycznych, Tomasz (Skoda Fabia WRC) oraz senior Tadeusz, którego na co dzień już nie oglądamy już na trasach wyścigów górskich i torowych.

Piotr Zaleski z Gdańska po raz kolejny zaprezentuje nie oglądane w tym sezonie piękne Porsche 911, obejrzymy także Krzysztofa Orskiego, syna twórcy sopockich wyścigów, znanego kierowcę rajdowego Lecha.

Po wprowadzeniu na trasie tzw. szykan, ograniczających prędkości na prostych odcinkach, obecny rekord należy do Waldemara Kluzy i wynosi 1.24,243 min.

Sopot – pierwsze rozstrzygnięcia sezonu GSMP

Udział w 21. Grand Prix Sopot – Gdynia potwierdzili wszyscy kandydaci do tytułów mistrzowskich w klasyfikacji generalnej Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski 2018. Na linii startu w Sopocie przy ul. Malczewskiego pojawią się m.in. Mistrz Polski 2017 Waldemar Kluza (Skoda Fabia), Michał Ratajczyk (Mitsubishi Lancer) i debiutujący w tym sezonie Zakopiańczyk, Szymon Łukaszczyk (Mitsubishi Lancer). Za ich plecami o miejsca w pierwszej piątce powalczą Mariusz Stec (Ford Fiesta Proto Stecmotorsport) i pochodzący z Wybrzeża Tomasz Myszkier (Skoda Fabia WRC).

wysc-sopo-pr6

W Grupie N o drugie miejsce w tabeli ścigać się będą: dotychczasowy wicelider Łukasz Kabaciński (Mitsubishi Lancer EVO X) i Herbi (Mitsubishi Lancer EVO X). Zabraknie Karola Krupy, który już zapewnił sobie tytuł mistrzowski w tej grupie.

W Grupie A sytuacja także jest już rozstrzygnięta: lider – Szymon Piękoś ma zdecydowaną przewagę nad pozostałymi zawodnikami i do Sopotu nie przyjeżdża. O punkty w czołówce grupy powalczy Robert Sługocki (Mitsubishi Lancer), zajmujący na razie trzecie miejsce.

Podczas 21. Grand Prix Sopot – Gdynia zobaczymy kierowców i samochody nie spotykane przez większość sezonu. Jak zawsze sympatie kibiców będą po stronie najmniejszych startujących pojazdów – Polskich Fiatów 126, których wystartuje aż 4. Wyjątkowym smaczkiem dla miłośników motoryzacji będą na pewno przejazdy aż 3 Porsche klasyfikowanych w GSMP Historycznych, Tadeusz Myszkier, pokaże się w legendarnym Fiacie Abarth 131 Rally.

W Sopocie nie zabraknie biało – czerwonego Subaru Legacy Wojciecha Koczeskiego – dominatora w tym sezonie GSMP Historycznych, który od początku sezonu zdobył komplet punktów!

Fot.: Agnieszka Wołkowicz (Agencja UMA)