WYŚCIGI GÓRSKIE: LIMANOWA CZEKA NA KIEROWCÓW

wyscigi-liman1

W dniach 26–28 lipca wyścigową stolicą kontynentu stanie się po raz kolejny Limanowa. Na trasie Stara Wieś – Przełęcz pod Ostrą rozegrana będzie 9. runda Mistrzostw Europy w Wyścigach Górskich (FIA EHC).

Rozgrywane na trasie o długości 5 493 m zawody będą także 5. i 6. rundą Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski.

sponsorenault


Zobacz także:

SPORT


 

W samochodowym wyścigu górskim kierowcy rywalizują w jeździe na czas (a nie jak w wyścigach płaskich w bezpośredniej walce), trasy liczące po 5–7 kilometrów są specjalnie do celów sportowych przystosowanymi fragmentami dróg. To jedna z najbardziej efektownych dyscyplin sportów motorowych, kierowcy osiągają prędkości często przekraczające 250 km/h.

wyscigi-liman2

FIA EHC – Mistrzostwa Europy FIA w Wyścigach Górskich są najstarszym serialem organizowanym przez Federację. W pierwszej edycji, w 1930 roku w kategorii aut wyścigowych zwyciężył Hans Stuck (Austro- Daimler) zaś w kategorii samochodów sportowych legendarny Rudolf Carassiola (Mercedes- Benz).

Rozgrywany po raz 11 wyścig w Limanowej został rundą FIA EHC w 2014, w zawodach zwyciężył jadący Osellą FA 30 Miloš Beneš. Czech wygrał także rok później. W 2016 na starcie w Starej Wsi pojawił się (także jadący Osellą FA 30) Chrstian Merli, bijąc rekord toru. Podobnie sytuacja wyglądała w 2017 i 2018.

W Beskidzie Wyspowym pojawi się ponad 100 kierowców z 9 państw, wśród nich startujący bolidami liderzy Mistrzostw Europy w Kategorii 2 (auta wyścigowe) Włosi Christian Merli i 10 – krotny mistrz kontynentu Simone Faggioli. Merli (1.51,398 min.) podczas bicia rekordu przejechał trasę ze średnią prędkością 178 km/h.

W stawce kierowców zgłosili się także liderzy GSMP, m.in. prowadzący po czterech rundach Szymon Łukaszczyk (Mitsubishi Lancer EVO 5 AMS), Tomasz Myszkier (Skoda Fabia WRC), Waldemar Kluza (Skoda Fabia), Andrzej Szepieniec (Mitsubishi Lancer) czy Dubai (Mitsubishi Lancer Berg Monster).

wyscigi-liman3

Wypełniając zgłoszenia zawodnicy musieli wypełnić przygotowane przez FIA dodatkowe ankiety, szczegółowo opisujące wszystkie parametry techniczne samochodów. Jest to związane z wprowadzaniem od przyszłego roku tzw. Performance Factor, współczynnika, który zastąpi dotychczas stosowane, czasem dość skomplikowane podziały na grupy i klasy.

Stosowanie PF umożliwi starty w wyścigach górskich samochodom wyścigowym, które dotychczas nie mieściły się w dostępnych kategoriach. Podczas piątkowego Badania Kontrolnego podane dane będą weryfikować sędziowie techniczni FIA, wspomagający ekipę Polskiego Związku Motorowego.

Limanowskie zawody rozpoczną się w piątek 26.07 o godz. 11.30 otwartym dla kibiców technicznym Badaniem Kontrolnym, które przeprowadzane będzie przed Limanowskim Domem Kultury przy ul. Br. Czecha 4. Tam także rozłożony zostanie tzw. Pit– Stop: mobilny serwis, w którym przez cały wyścigowy weekend bezpłatnie sprawdzić będzie można stan techniczny swojego samochodu.

Wielkie ściganie, gromadzące co roku ponad 20 tysięcy kibiców, rozpocznie się w sobotę 27.07 o godzinie 9.00, obejrzeć będzie można dwa podjazdy treningowe i dwa wyścigowe (GSMP), w niedzielę 1 trening ( od 9.00) i dwa wyścigi, w których punktować będą także kierowcy klasyfikowani w Mistrzostwach Europy.

wyscigi-liman4

– W promieniu 40 kilometrów od trasy wyścigu brakuje miejsc noclegowych, co bardzo dobrze świadczy o promocyjnej roli organizowanej przez Auto Moto Klub Limanowa imprezy. Wydarzenie to jest nie tylko doskonałą wizytówką naszego regionu wpływająca na dynamiczny rozwój sektora turystycznego i społeczno – gospodarczego, ale przede wszystkim to świetna rozrywka dla każdego – powiedziała Ewa Filipiak, Przewodnicząca Rady Powiatu Limanowskiego.

– Powiat Limanowski to przepiękne, górskie krajobrazy, liczne zabytki, atrakcje oraz bogactwo Kultury i tradycji regionu. Jako włodarze samorządu, na terenie którego co roku odbywają się wyścigi, za priorytet stawiamy sobie dbałość o jakość i bezpieczeństwo uczestników tych wydarzeń. Wszelkie działania związane z dostosowaniem trasy do wymogów rozgrywania zawodów rangi Mistrzostw Europy nie idą jednak na marne. Już od lat trasa na odcinku Limanowa – Przełęcz pod Ostrą uznawana jest za jedną z najbezpieczniejszych w Europie – podkreśla Mieczysław Uryga, Starosta Limanowski.

Równie wysoką ocenę wyścigom w limanowej wystawiają co roku obserwatorzy z FIA, uznając rozgrywane tu rundy za jedne z trzech najlepszych w całym cyklu.

wyscigi-liman5

Podczas wyścigu nie zabraknie oczywiście dodatkowych atrakcji dla kibiców. W okolicy starty ustawiony zostanie symulator, w którym będzie się można wirtualnie ścigać po precyzyjnie odwzorowanej trasie realnego wyścigu, zbierając punkty w Virtual Hill Climb Cup ( szczegóły na stronie Automobilklubu Małopolskiego Krosno). Jak co roku kibiców do punktów widokowych wozić będzie autobus, trasę wyścigu i Ziemię Limanowską będzie można podziwiać z pokładu helikoptera.

Niewątpliwą atrakcją będą bolidy wyścigowe, zbudowane przez studentów krakowskiej AGH i Politechniki Śląskiej czy możliwość przejazdu trasy prezentowanym przez partnera wyścigu – spółkę Tauron Polska Energia samochodem elektrycznym.

Wyniki Online wraz z widokiem z rozstawionych na trasie kamer śledzić będzie można na stronach www.wysciggorski.pl, www.wyniki-online.pl, www.gsmp.pzm.pl, podobnie jak podczas poprzednich edycji relacji słuchać będzie można w Radio Wyścigowym, na częstotliwości 100,3 FM.

Fot.: UMA_Agnieszka Wołkowicz