WYŚCIGI GÓRSKIE: ZNÓW GORĄCA MAGURA MAŁASTOWSKA (3. i 4. RUNDA)

magurka-wysc1

Ponownie jak przed rokiem, także i tym razem Wyścig Górski Magura Małastowska, będącym 3. i 4. rundą Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski odbędzie się w upale.

Zakończono przyjmowanie w zgłoszeń zawodników do udziału w 6. edycji zawodów , który odbędą się w dniach 21 do 23 czerwca.

sponsorenault


Zobacz relacje:

SPORT


 

Na liście zgłoszeń znaleźli się wszyscy kierowcy, pretendujący do tytułów mistrzowskich GSMP w sezonie 2019. Po długiej przerwie, spowodowanej odwołaniem przez Polski Związek Motorowy rund w Cisnej, zawodnicy musieli czekać ponad miesiąc na kontynuację rywalizacji.

Wśród zgłoszeń przesłanych do Automobilklubu Bieckiego znaleźli m.in. liderzy klasyfikacji generalnej po dwóch rozegranych Załużu rundach, Wojciech Myszkier, Andrzej Szepieniec i Szymon Łukaszczyk oraz zajmujący kolejne pozycje Waldemar Kluza, Michał Ratajczyk, Dubai, Karol Krupa i Tomasz Fliśnik.

Nie zabraknie liderów tzw. ośki (samochody napędzane na jedną oś) Gabriela Kubita i Ryszarda Żyszczyńskiego, czołowej trójki Grupy A: Romana Barana, Roberta Sługockiego i Marcina Wilusza. Grupy narodowe – samochodów z wygasłą homologacją międzynarodową, reprezentować będą m.in. Marcin Dopierała, Michał Żywarski i Jacek Handl (wszyscy A/PL) oraz: Piotr Staniszewski, Janusz Grzyb i Paweł Frączek (E0/PL).

Organizatorzy wyścigu – Automobilklub Biecki przed rozpoczęciem zawodów, kończą ostatnie, kosmetyczne przygotowania trasy oraz bazy imprezy. Wczesną wiosną to właśnie w Małastowie, gdzie znajduje się start wyścigu, przeprowadzono praktyczne szkolenie sędziów, obsługujących GSMP.

Zawodnicy będą mieli do pokonania liczącą 3610 m trasę z Małastowa na przełęcz Magura Małastowska, położoną na wysokości 615 mnpm. Różnica wysokości pomiędzy startem a metą wynosi aż 192 metry, przy średnim wzniosie 5,31 proc.

Rekordzistą Magura Małastowskiej jest Waldemar Kluza, z wynikiem 1.42,978 min. Dyrektorem wyścigu tradycyjnie będzie Marek Sitek, obserwatorem PZM Bogusław Piątek, Zespołowi Sędziów Sportowych przewodniczy Ireneusz Piątek.

W piątek 21 czerwca na Rynku w Gorlicach, od godziny 12.00 do 18.30, odbędzie się techniczne Badanie Kontrolne, dostępne dla mieszkańców i kibiców. W sobotę 22 czerwca zawody przeniosą się do Małastowa, gdzie zlokalizowano (również dostępne dla kibiców) stanowiska serwisowe i linię startu.

Współorganizatorem wyścigu jest Powiat Gorlicki, Miasto Gorlice oraz Gmina Sękowa, patronat honorowy nad zawodami objęli Marszałek Województwa Małopolskiego, Witold Kozłowski jak również Starosta Gorlicki, Maria Gubała.

Maria Gubała: Niezmiernie się cieszę, że po raz kolejny będziemy gościć na ziemi gorlickiej Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski. Jest to niewątpliwie największa i najważniejsza impreza sportowa rozgrywana na terenie naszego powiatu, przyciągająca z roku na rok coraz większą liczbę zawodników i kibiców. Magurski Wyścig Górski to również znakomita wizytówka naszego regionu na arenie ogólnopolskiej, a także niezwykle atrakcyjny produkt turystyczny. Jestem przekonana, że i tym razem rywalizacja najlepszych kierowców w kraju dostarczy wiele emocji fanom wyścigów górskich. Mam też nadzieję, że wielu z nich ponownie odwiedzi nasz region, by bliżej poznać jego walory turystyczne, zabytki i kulturę.
Korzystając z okazji pragnę podziękować organizatorowi wyścigu – Automobilklubowi Bieckiemu oraz wszystkim pozostałym instytucjom, osobom i służbom odpowiedzialnym za sprawny przebieg imprezy oraz bezpieczeństwo zawodników i kibiców. Pozdrawiam także wszystkich uczestników zawodów i życzę wielu sportowych wrażeń.

Podczas 6 Wyścigu Górskiego Magura Małastowska, wystartuje druga edycja amatorskiego Pucharu Południa w Jeździe na Regularność. Te zawody, w których startować można „cywilnymi” samochodami, zaczynają się cieszyć coraz większą popularnością.

W tym roku również działać będzie internetowe Radio Wyścigowe, dostępne, podobnie jak wyniki online na stronach www.wyscigmagura.pl, www.gsmp.pzm.pl oraz www.wyniki-online.pl.

Fot.: UMA Agnieszka Wołkowic