WYŚCIGI: SUZUKI WYGRAŁO LEGENDARNE 24H LE MANS

SERT Podium

Trzynastokrotni mistrzowie Świata Endurance – Suzuki Endurance Racing Team – na zakończenie sezonu 2014 wygrali legendarny wyścig 24h Le Mans we Francji.

Tytuł wywalczył jednak zespół Yamaha France GMT 94 Michelin. Juniorski team Suzuki zdobył natomiast Puchar Świata FIM w kategorii Superstock.

Vincent Philippe, Anthony Delhalle, Erwan Nigon i rezerwowy Damian Cudlin zdobyli w Le Mans maksymalną ilość 60 punktów i po trudnym początku sezonu awansowali z piątej na drugą pozycję w klasyfikacji generalnej. Jak przyznaje Vincent Philippe: „2014 był trudnym rokiem dla SERT i dla mnie osobiście, więc to zwycięstwo jest bardzo ważne. Za rok wrócimy, by odzyskać mistrzowski tytuł”.

SERT_1

Zawodnicy dosiadający Suzuki GSX-R 1000 objęli prowadzenie w wyścigu w sobotę wczesnym wieczorem po problemach zespołu Kawasaki. Od tego momentu kierowany przez Dominique Melianda zespół nie oddał już prowadzenia nawet na chwilę, inkasując po drodze premie za prowadzenie wyścigu w ósmej i szesnastej godzinie rywalizacji. Suzuki Endurance Racing Team podczas wyścigu odbywającego się w zmiennych warunkach atmosferycznych pokonał w sumie 812 okrążeń i na mecie o dwa kółka pokonał nowych Mistrzów Świata z zespołu Yamaha GMT94 Michelin. Trzecie miejsce przypadło austriackiemu zespołowi Monster Energy YART.

W klasie Superstock drugie miejsce w wyścigu zajął zespół Suzuki Junior Team LMS (Baptiste Guittet, Etienne Masson i Gregg Black), który jednocześnie przypieczętował Puchar Świata FIM w tej kategorii. Ostatecznie młodzi zawodnicy Suzuki, kierowani przez Damien Saulniera, zgromadzili w tym roku 138 punkty i aż o 38 wyprzedzili zwycięzców w Le Mans, Qatar Endurance Racing Team na Kawasaki.

– Mijający sezon był dla mnie bardzo szczęśliwy. Zdobyłem tytuł w mistrzostwach Francji i teraz w Pucharze Świata! Mogliśmy wygrać ten wyścig, ale mała wywrotka zabrała nam dwa okrążenia. Dziękuję kolegom z zespołu i mechanikom za ciężką pracę i zaangażowanie przez cały sezon. – podsumowuje Gregg Black z Junior Team LMS.