WYSOKA GRZĘDA BAJA DRAWSKO 2019: SEZON RMPST CZAS ZACZĄĆ

bajadrawsko-6

Sezon Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych otwiera Wysoka Grzęda Baja Drawsko. Blisko 80 załóg zmierzy się na trasie liczącej ponad 300 km, a do zdobycia są podwójne punkty do klasyfikacji generalnej.

Tytułu mistrzowskiego broni Miroslav Zapletal z Czech. Zawody odbędą się na terenie poligonu drawskiego.


Zobacz także:

SPORT


 

bajadrawsko-1

Zawodnicy będą się musieli zmierzyć z piaszczystymi partiami, szybkimi prostymi na otwartych przestrzeniach oraz krętymi i wąskimi leśnymi ścieżkami. Jeśli przed rajdem popada, a w kwietniu nie należy tego wykluczać, mogą się też spodziewać błota i kałuż. W tej imprezie kluczem do sukcesu jest nawigacja, bo choć poligon jest dobrze znany, to organizatorzy potrafią ułożyć zaskakującą i wymagającą trasę.

Na liście zgłoszeń jest blisko 80 załóg w samochodach, pojazdach UTV, na quadach i motocyklach, które mają możliwość zdobywania punktów także do Mistrzostw Strefy Europy Centralnej FIA- CEZ i Mistrzostw Czech. Polski cykl aspiruje do odegrania wiodącej roli w tej części Europy.

bajadrawsko-3

– Naszym celem jest uczynić z RMPST główny cykl rajdów terenowych w Europie Centralnej. Mamy dogodne położenie dla zawodników z północy, południa i zachodu Europy. Nasze trasy są bardzo różnorodne i ciekawe, a polscy zawodnicy jeżdżą na wysokim poziomie, co gwarantuje dobrą rywalizację – mówi Tomasz Brzeziński, członek Podkomisji Rajdów Terenowych PZM.

Listę zgłoszeń do rajdu otwiera czesko- słowacka załoga Miroslav Zapletal i Marek Sykora, która broni mistrzowskiego tytułu. W grupie T1 będą mieć sześciu mocnych konkurentów, a aż 10 aut zgłoszono w najliczniejszej grupie TH. Szansę na zwycięstwo ma też Mirosław Stocerz pilotowany przez Rafała Martona w pojeździe UTV.

bajadrawsko-2

Wraz z klasą Mistrzostw Polski na rajdowych trasach rywalizować będą zawodnicy Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych (dla kierowców z niższą licencją – RN) oraz motocykliści i quadowcy w ramach Pucharu Polski w Rajdach Baja.

Rywalizacja rozpocznie się w piątek od liczącego nieco ponad 8 km super odcinka specjalnego rozegranego w pobliżu Woliczna. W sobotę dwa przejazdy próby sportowej liczące ponad 153 km. To oznacza, że dystans całego rajdu wyniesie 315,35 km.

bajadrawsko-4

Wysoka Grzęda Baja Drawsko będzie drugim najdłuższym rajdem w sezonie po Baja Poland. Dla zawodników tak długi dystans oznacza, że można tu zdobyć podwójną liczbę punktów do klasyfikacji generalnych. To gwarantuje niesamowite emocje od startu do mety.

– Mamy cykl, który gwarantuje mnóstwo emocji, a walka o tytuły często trwa do ostatniego punktu kontrolnego finałowej rundy. Mamy nadzieję, że tak będzie też w tym roku – dodaje Brzeziński.

Dla zawodników i kibiców powstała dedykowana strona poświęcona rajdom terenowym w Polsce pod patronatem PZM – www.rmpst.eu, na której można znaleźć wszelkie informacje na temat tej dyscypliny sportu.

bajadrawsko-5

Fot.: Marcin Kaliszka