ZAMARZNIĘTE SZYBY: DOMOWE SPOSOBY CZY SPRAWDZONE ŚRODKI?

zima-orga1

Zima to najbardziej niekorzystny okres dla kierowców. Co oznacza to w praktyce? Opady śniegu i przymrozki są powodem niskiej przyczepności pojazdu do jezdni, ośnieżonych dróg, czy zamarzniętych szyb i lusterek.

Ten ostatni problem może być naprawdę uciążliwy, zwłaszcza kiedy na zewnątrz panują bardzo niskie temperatury.


Zobacz relacje:

ROZMAITOŚCI


 

Jak przyspieszyć proces oczyszczania szyb i jak ich przy tym nie uszkodzić?

Skrobaczka znajduje się w niemalże każdym samochodzie. Wystarcza na długi okres, nie kosztuje dużo… i to chyba jedyne jej zalety. Skrobanie szyb przy pomocy tego atrybutu bywa naprawdę uciążliwe – jest męczące i czasochłonne. Metoda ta nie jest bezpieczna dla naszych szyb. Jeśli w warstwie lodu znajduje się piasek, bądź małe kamyczki – rysy na szybach gwarantowane.

Jeżeli goni nas czas, a skrobanie szyb to jedyny znany nam sposób aby poradzić sobie z warstwą szronu i lodu, możemy być pewni, że nie dotrzemy na miejsce o wyznaczonej godzinie. Przy bardzo niskich temperaturach skrobanie może zająć nam nawet kilkanaście minut! Na szczęście istnieją inne, skuteczniejsze sposoby, aby zadbać o bezpieczeństwo na drodze i szybko ruszyć w trasę.

Domowe sposoby

Aby zaoszczędzić pieniądze, kierowcy sięgają również po domowe sposoby. Jednym z nich jest po prostu letnia wodna. Niestety, również i w tym przypadku napotkamy problemy. Należy pamiętać, że woda nie może być za gorąca, ponieważ grozi to popękaniem szyb i lusterek. Nie może być także zbyt zimna. Będzie to skutkowało tym, że lód się po prostu nie roztopi.

Oprócz czystej wody kierowcy używają także mieszanek wody z innymi substancjami, takimi jak: ocet, alkohol, czy płyn do mycia naczyń. Niestety są to sposoby dość ryzykowne, ponieważ mogą uszkodzić nie tylko szyby, ale także uszczelki i karoserię. Czy warto więc ryzykować dla kilku złotych?

Gotowe preparaty

Gotowe produkty przeznaczone do odmrażania szyb, to obecnie najlepszy sposób na szybkie poradzenie sobie z problemem. Są one bardzo łatwe w użyciu. Wystarczy spryskać szyby i lusterka, odczekać kilka chwil i przy pomocy ściereczki lub ściągaczki oczyścić szyby z pozostałości lodu i wody. Cena gotowego odmrażacza to wydatek kilkunastu złotych.

Warto zainwestować w taki preparat, posłuży on nie tylko do odmrożenia szyb i lusterek, ale także w razie konieczności oczyści z lodu zamek i uszczelki. Nowoczesne produkty, np. odmrażacz marki Organika, posiadają pompki 360 stopni, które znacznie ułatwiają korzystanie z preparatu. Można używać go pionowo, poziomo jak i w odwróconej pozycji. Jak wybrać dobry produkt?

– Dobry jakościowo preparat poznamy po tym jak szybko działa. Najważniejsze informacje znajdziemy na etykiecie. Warto także zwrócić uwagę na skład, czy środek zapewni ochronę elementów gumowych, takich jak wycieraczki czy uszczelki – mówi Mariusz Melka, pełnomocnik zarządu ds. jakości z Organiki S.A.

Niestety nadal wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że czyste szyby są podstawą bezpieczeństwa. Wielu z nich także nie wie, że niezastosowanie się do tych podstaw grozi mandatem w wysokości nawet do 500 zł. Nie wystarczy oczyszczenie przedniej szyby, trzeba oczyścić wszystkie, pamiętając przy tym o lusterkach. Tym sposobem unikniemy niepotrzebnych kosztów, ale przede wszystkim zapewnimy bezpieczeństwo na drodze.