ZOSTAW KLUCZYKI W TYM TYGODNIU – RADZĄ 4MONILITY I UBER

transp-miejs1

16 września rozpoczął się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. To okazja do pozostawienia własnych czterech kółek w garażu i skorzystania z innych, alternatywnych form transportu, m.in. auta na minuty.

Zainteresowanie ideą współdzielenia aut w Europie rośnie z roku na rok. Szacuje się, że na Starym Kontynencie z różnych form car sharingu korzysta dziś ponad 2 mln osób.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

– Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to idealna okazja do popularyzacji usług związanych z usprawnieniem mobilności w miastach. Wynajem auta na minuty pozwala nie tylko rozwiązać problem osób, które nie mogą pozwolić sobie na zakup własnego samochodu, bądź też nie chcą poruszać się prywatnym autem w godzinach szczytu, lecz także – a może przede wszystkim – potrafi znacząco poprawić wydajność infrastruktury i jakość powietrza w miastach – mówi Paweł Błaszczak, prezes zarządu 4Mobility.

Obecnie jeden samochód udostępniony w systemie car sharing może zastąpić nawet do trzynastu prywatnych pojazdów, co w efekcie przekłada się na zmniejszenie natężenia ruchu. To oznacza mniej korków, więcej miejsc parkingowych oraz znacząco niższą emisję gazów cieplarnianych. Oprócz tego auto na minuty to brak kosztów ubezpieczenia, przeglądów czy paliwa, bowiem wszystkie opłaty wliczone są w cenę wynajmu.

transp-miejs2

W związku z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu, firma 4Mobility wspólnie z Uberem organizuje wyzwanie #ZostawKluczyki.

– W Warszawie aż 67 proc. mieszkańców porusza się po mieście swoim samochodem, spędzając godziny w korkach i na poszukiwaniach miejsc parkingowych. Aż 49 proc. z nich przyznaje, że ma więcej niż jeden samochód w rodzinie. W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu chcemy udowodnić, że aplikacje do zamawiania przejazdów czy współdzielenia samochodów mogą być dobrą, wygodną, bezpieczną i przede wszystkim niedrogą alternatywą. Dziś już 31 proc. warszawiaków korzysta z Ubera, chcemy żeby więcej osób zostawiło kluczyki do samochodu w szufladzie i skorzystało z alternatywnych sposobów poruszania się po mieście – mówi Kacper Winiarczyk, dyrektor generalny Uber Polska.

Celem organizowanej akcji jest przekonanie użytkowników do skorzystania z alternatywnych dla własnego samochodu form transportu miejskiego. W przygotowanym z tej okazji konkursie organizatorzy wyłonili trzech zwycięzców, którzy w dniach 16-22 września świadomie rezygnują z poruszania się własnym autem i mają możliwość za darmo wypróbować usługi 4Mobility oraz Uber, a po skończonym teście podzielą się swoimi wrażeniami.

– Dla ludzi posiadających własne samochody przejście na usługi typu car sharing wydaje się bardzo często nierealne. Akcja #ZostawKluczyki jest dla nas okazją, by zachęcić do wykonania tego najtrudniejszego pierwszego kroku i wypróbowania auta na minuty. Jesteśmy pewni, że nawet jednorazowa podróż jednym z naszych samochodów przekona największego sceptyka do zalet idei współdzielenia – dodaje Paweł Błaszczak.

Zainicjowany przez Komisję Europejską piętnaście lat temu Tydzień Zrównoważonego Transportu ma zachęcać mieszkańców miast do wypróbowania innych opcji komunikacji niż własny samochód. Wszystko po to, by kształtować proekologiczną postawę i spopularyzować różne możliwości ekologicznego transportu miejskiego.