AUDI: SPECJALNA WYSTAWA SPORT QUATTRO W MUZEUM

30 Jahre Sport quattro:  Sonderausstellung im Audi museum mobile

Audi museum mobile świętuje trzydzieste urodziny Audi Sport quattro. Ten legendarny już samochód produkowano w latach 1983/1984. O jego wyjątkowości świadczy m.in. fakt, że stworzono jedynie 214 egzemplarzy.

Auto było dostępne w pięciu kolorach i dokładnie pięć tych samych wersji kolorystycznych zostanie zaprezentowanych zwiedzającym wystawę „Home of quattro“.


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI


Ponadto w muzeum obejrzeć będzie można trzy bolidy wyścigowe, wyprodukowane na bazie modelu seryjnego, specjalnie na potrzeby startów w rajdowej grupie B. Wystawa będzie czynna od 15 października do 30 listopada.

Czerwony Tornado, biały Alpin, niebieski Kopenhagen, zielony Malachit i czarny. To kolory Audi Sport quattro, które w 1983 roku zadebiutowało na Międzynarodowych Targach Motoryzacyjnych (IAA) w Frankfurcie. „Krótki“ – jak pieszczotliwie nazywano ten pojazd – został naszpikowany najnowocześniejszymi wówczas rozwiązaniami technicznymi. Dzięki swoim 306 KM, był w owym czasie najmocniejszym niemieckim samochodem produkowanym seryjnie. Inżynierom udało się harmonijnie połączyć cechy samochodu sportowego o najwyższych osiągach z właściwościami bezpiecznego samochodu osobowego.

Jednak tak naprawdę, samochód seryjny był tylko środkiem do osiągnięcia innego celu. Ręcznie wyprodukowano 214 egzemplarzy, ponieważ 200 sztuk było wymogiem koniecznym do homologacji nowego auta do startów w rajdowych Mistrzostwach Świata.

Warianty dostosowane do startów rajdowych wystawiano w najlepszej i najbardziej wówczas widowiskowej grupie B. Trzy takie pojazdy będzie można również obejrzeć w muzeum. Wspomniane modele to: Audi Sport quattro w wersji rajdowej z 1984 roku, Sport quattro S1 z roku 1985 oraz zdobywca rekordu górskiego Audi Sport quattro S1 „Pikes Peak“ z 1987 r.

– Myślę, że nieprędko znów będzie okazja zobaczenia takiej konstelacji samochodowych gwiazd w jednym miejscu – podkreśla Thomas Frank, kierownik działu Audi Tradition.