SPORTOWY WEEKEND: MAŁYSZ WICEMISTRZEM POLSKI

Ma 1_6739

Adam Małysz i Rafał Marton zajęli trzecie miejsce w rajdzie Żagań Master Race. Tadek Błażusiak był czwarty w rozegranym w Everett wyścigu serii GEICO AMA EnduroCross.

Tym samym samochodowa załoga Orlen Team zakończyła sezon Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych na drugim miejscu. Z kolei w Enduro Błażusiak jest drugi w wynikach łącznych – do lidera, którym pozostaje Mike Brown, Polak traci siedem punktów.

Zamiast planowanych trzech przejazdów 17-kilometrowego OS-u „Miasto Żagań” zawodnicy dzisiaj po raz czwarty pokonali 57-kilometrową próbę „Poligon Żagań”. Komplet zwycięstw na odcinkach specjalnych odnotował Miroslav Zapletal wyprzedzając na ostatniej próbie Adama Małysza tylko o 32 sekundy. Trzeci czas należał do Łukasza Komornickiego (1.12 min.).

– Ze względów formalnych nie mogliśmy przejechać zaplanowaną wcześniej na dzisiaj trasą. Rywalizowaliśmy więc na tym samym OS-ie co wczoraj. Droga była mocno wyjeżdżona i pojawiły się na niej koleiny. Niestety nie było możliwości, abyśmy na tak krótkim przejeździe dogonili lidera. Daliśmy z siebie wszystko, walczyliśmy do końca i jesteśmy zadowoleni z wyniku. Wcześniej wywalczyliśmy Mistrzostwo CEZ, teraz wracamy z Wicemistrzostwem Polski. Myślę, że ten sezon możemy zaliczyć jako bardzo udany. Teraz skoncentrujemy się już wyłącznie na przygotowaniach do rajdu Dakar – powiedział Adam Małysz.

Zwycięstwo w rajdzie odnieśli Miroslav Zapletal i Maciek Marton, którzy tym samym wywalczyli Mistrzostwo Polski. Trzeci w wynikach – Małysz – został Wicemistrzem Polski. Dzięki zwycięstwu Marka Dąbrowskiego i Jacka Czachora w klasyfikacji Mistrzostw Polski w rajdzie Baja Poland drugi samochodowy zespół Orlen Team skompletował wystarczającą liczbę punktów by zająć w cyklu czwarte miejsce.

7. Robert Łyżwa i Michał Krotiuk (Range Rover) – 40.34 min. (2. TH);
8. Mariusz Andrych i Michał Trzciński (Toyota Land Cruiser) – 49.55 min. (1. T2);
9. Łukasz Lechowicz i Łukasz Solecki (Nissan Navara) – 52.12 min. (2. T2);
10. Tomasz Piec i Remigiusz Klein (Nissan Navara) – 1:10.21 godz. (3. T2).

Punktacja Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych: 1. Zapletal – 142 pkt.; 2. Małysz – 136 pkt.; 3. Komornicki – 112 pkt.; 4. Dąbrowski – 69 pkt.; 5. Porizek – 51 pkt.; 6. Wasiak – 39 pkt.; 7. Horansky – 31 pkt.; 8. Grajek – 29 pkt.; 9. Lonyai – 27 pkt.; 10. Paska – 26 pkt.

BŁAŻUSIAK TUŻ ZA PODIUM

Tadek Błażusiak, zajął czwarte miejsce w rozegranym w Everett wyścigu serii GEICO AMA EnduroCross. Po pięciu eliminacjach Polak jest drugi w wynikach łącznych, do lidera, którym pozostaje Mike Brown, traci siedem punktów.

Ma 3_170

Po kwalifikacjach, świetnie jadący Błażusiak, wywalczył drugą pozycję startową w wyścigu finałowym. Jednak zaraz po wyjściu z bramki Polaka wyrzuciło na jednym z zakrętów i niegroźnie upadł. Po pierwszym okrążeniu Błażusiak odnotował ostatni czas. Imponujący atak na skalistej partii dał mu awans o trzy pozycje, a na kolejnych okrążeniach prześcignął on kolejnych rywali, aż w końcu uplasował się na czwartym miejscu, zaraz za Coltonem Haakerem. Zawodnik Orlen Team zdecydował się kilkakrotnie atakować jednak Amerykanin blokował go skutecznie.

W wyścigu zwyciężył Cody Webb. To jego druga wygrana z rzędu w tegorocznej serii EnduroCross. Drugą pozycję zajął Mike Brown. Podium uzupełnił Colton Haaker, a Tadek Błażusiak był czwarty.

Na dwie eliminacje przed końcem serii liderem pozostaje Brown z siedmiopunktową przewagą nad Błażusiakiem.

Wyniki V eliminacji Endurocross: Cody Webb, Mike Brown, Colton Haaker, Taddy Błażusiak, Cory Graffunder, Taylor Robert, Kyle Redmond, Gary Sutherlin, Geoff Aaron, Justin Soule.

Klasyfikacja łączna po V eliminacjach EnduroCross 2013: 1. Mike Brown – 112 pkt.; 2. Taddy Blazusiak – 105 pkt.; 3. Taylor Robert – 90 pkt.; 4. Cody Webb – 88 pkt.; 5. Colton Haaker – 88 pkt.; 6. Cory Graffunder – 76 pkt.; 7. Kyle Redmond – 72 pkt.; 8. Justin Soule – 62 pkt.; 9. Geoff Aaron – 57 pkt.; 10. Gary Sutherlin – 55 pkt.