AUDI: RS 5 DTM W AMERYKAŃSKIEJ SERII WYŚCIGÓW

Audi RS 5 DTM

Na konferencji prasowej w Nowym Jorku podano do wiadomości, że Narodowa Organizacja Wyścigów Samochodów Seryjnych (NASCAR) i automobilklub GRAND-AM, planują zorganizowanie amerykańskiej serii wyścigów długodystansowych DTM, w której mogłyby startować Audi RS 5 DTM.

Najpóźniej do roku 2016, widzowie w USA będą mieli możliwość podziwiania wyścigowych bolidów DTM. Osoby w ITR odpowiedzialne za ten projekt, nawiązały współpracę z partnerami ze Stanów Zjednoczonych. Umowa jest uzupełnieniem podobnego, istniejącego już porozumienia z organizatorami japońskich mistrzostw Super GT.


Zobacz także:
SPORT


– Dzięki umowie pojawiły się realne możliwości, by Audi RS 5 DTM startowało w wyścigach premium nie tylko w Europie, ale też w Azji i Ameryce Północnej. Dla Audi jako przedsiębiorstwa działającego globalnie, to bardzo interesująca perspektywa – powiedział Wolfgang Dürheimer, członek zarządu Audi AG ds. rozwoju technicznego.

Marka z Ingolstadt jest aktywna w sporcie motorowym od ponad trzydziestu lat i w tym czasie odniosła wiele sukcesów w USA. W latach osiemdziesiątych, cztery razy z rzędu tryumfowała w górskim wyścigu Pikes Peak w Kolorado. W roku 1988, Audi zwyciężyło w serii Trans-Am, a w 1989, Audi 90 quattro było najlepszym pojazdem biorącym udział w serii MSA GTO. W latach 2000 – 2008 Audi dziewięciokrotnie, rok po roku, zdobywało tytuł mistrzowski w American Le Mans Series (ALMS).

W styczniu 2013, Audi R8 GRAND-AM zwyciężyło w 24-godzinnym wyścigu serii GT w Daytona na Florydzie. Natomiast niecałe dwa tygodnie temu, model R18 e-tron quattro wywalczył jedenastą z kolei wygraną dla marki z czterema ringami w dwunastogodzinnym wyścigu w Sebring.

Kierowcy Audi ośmiokrotnie zdobywali mistrzostwo w wyścigach serii DTM. W 1990 i 1991 roku w Audi V8 quattro, w 2002 roku za kierownicą Coupé stworzonego na bazie Audi TT, a w latach 2004, 2007, 2008, 2009 oraz 2011 w Audi A4 DTM. W bieżącym sezonie za kierownicą Audi RS 5 DTM zasiądą trzy zespoły, łącznie ośmiu kierowców. Nowy sezon DTM rozpocznie się 5 maja wyścigiem Grand Prix na torze Hockenheimring.