FORMUŁA 1: OFICJALNE AUTA MERCEDESA Z NOWYM DESIGNEM

Mercedes- AMG Official Safety Car to oficjalny samochód bezpieczeństwa, który obok samochodu medycznego wspiera rywalizację w mistrzostwach świata Formuły 1 FIA.

Oba pojazdy niemieckiej marki są w tym sezonie pokryte nowym lakierem.


Zobacz także:

FORMUŁA 1


 

Intensywna czerwień nie tylko koresponduje z kolorystyką Mercedes- AMG, ale przede wszystkim odpowiada barwie firmy CrowdStrike – partnera zespołu Formuły 1 Mercedes- AMG Petronas, który od tego sezonu będzie również sponsorem oficjalnego samochodu medycznego – Official Mercedes Safety Car.

Podobnie jak w latach ubiegłych, także w tym roku pojazdem bazowym dla samochodu bezpieczeństwa jest model GT R z silnikiem o mocy 430 kW (585 KM). Natomiast zadania samochodu medycznego spełnia C 63 S Kombi

Firma CrowdStrike jest partnerem zespołu Formuły 1 Mercedes- AMG Petronas już od 2019 roku. Wraz z rozpoczęciem tegorocznego sezonu partnerstwo z tym wiodącym na rynku dostawcą chmurowych zabezpieczeń punktów końcowych rozszerzono o zaangażowanie w samochód bezpieczeństwa.

W sezonie 2021 Bernd Mayländer poprowadzi stawkę Formuły 1 na zmianę w różnych pojazdach – po raz pierwszy od 1996 r. Mercedes- AMG podzieli się wymagającymi zadaniami samochodu bezpieczeństwa FIA i samochodu medycznego FIA z innym producentem samochodów – z brytyjską marką aut sportowych Aston Martin, z którą łączy go szeroka współpraca techniczna.

Obejmuje ona m.in. ośmiocylindrowe silniki bi-turbo z Affalterbach. To właśnie Aston Martin wkroczy jako pierwszy do akcji podczas otwarcia sezonu Formuły 1 – 28 marca na Gulf Air Bahrain Grand Prix 2021. Samochody bezpieczeństwa Mercedes- AMG wystartują natomiast 18 kwietnia, w drugiej rundzie mistrzostw świata Formuły 1 FIA we włoskiej Imoli.

Pod względem technicznym GT R pozostaje od ubiegłego roku niezmieniony. Podstawą jego dynamiki jazdy są 4,0-litrowy silnik V8 bi-turbo, umieszczony z przodu za osią przednią w układzie transaxle, zaawansowany konstrukcyjnie układ jezdny, dopracowana aerodynamika z aktywnymi elementami oraz inteligentna, lekka konstrukcja nadwozia.

Wyposażenie dodatkowe obejmuje pakiet AMG Track z systemem ochrony kapotażowej oraz wysokowydajny ceramiczny kompozytowy układ hamulcowy. Wymogi Międzynarodowej Federacji Samochodowej wobec oficjalnego samochodu bezpieczeństwa są wysokie – musi on być w stanie utrzymać określony minimalny poziom prędkości, który ochroni opony i hamulce bolidów Formuły 1 przed nadmiernym wystudzeniem, a ich silniki przed przegrzaniem.

Obok samochodu bezpieczeństwa w stałej gotowości do szybkiej pomocy w nagłych przypadkach jest C 63 S Kombi – jako oficjalny samochód medyczny, prowadzony przez południowoafrykańskiego kierowcę Alana van der Merwe. W rundzie startowej podąża za stawką Formuły 1, ponieważ w tej fazie wyścigów bolidy jadą blisko siebie. W ten sposób w razie wypadku lekarze mogą błyskawicznie dotrzeć na miejsce zdarzenia i natychmiast rozpocząć udzielanie pierwszej pomocy medycznej.

Pod względem technicznym samochód medyczny jest odpowiednikiem modelu seryjnego z silnikiem o mocy 375 kW (510 KM), który do zadań na torze wyścigowym również wyposażono w wysokowydajny ceramiczny kompozytowy układ hamulcowy. Cztery pojedyncze wyścigowe fotele kubełkowe z 4-punktowymi pasami bezpieczeństwa zapewniają oparcie i bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i zespołowi lekarzy.

Oba samochody bezpieczeństwa wyposażono we wnętrzu w dwa dodatkowe monitory. Na jednym widoczny jest obraz telewizyjny z transmisji wyścigu. Drugi monitor pokazuje grafikę z aktualną pozycją na torze poszczególnych aut wyścigowych. Ponadto oba samochody bezpieczeństwa wyposażone są w specjalnie skonstruowane przez AMG belki dachowe z włókna węglowego, w których umieszczono obowiązkowe światła błyskowe.

Podczas wyścigu oficjalne samochody: medyczny i bezpieczeństwa stoją w gotowości obok siebie w alei serwisowej.