AUDI: SEZON W ZABYTKACH – PONAD 30 WYSTĘPÓW

Mit Audi Tradition international unterwegs

Rozpoczyna się sezon imprez związanych z zabytkową motoryzacją. Audi Tradition zaprezentuje się w tym roku na ponad trzydziestu międzynarodowych imprezach i weźmie udział w wielu jubileuszach.

Podczas zlotu Festival of Speed w Goodwood, za kierownicą oryginalnego Audi Rallye quattro zobaczymy Hannu Mikkolę, który przed 30 laty, w 1983 roku, jako pierwszy kierowca w barwach Audi wygrał rajdowe mistrzostwa świata.


Zobacz także:
HISTORIA / OLDTIMERS


Upłynęło 75 lat, odkąd Ewald Kluge na maszynie DKW o pojemności 250 cm3 jako pierwszy Niemiec wygrał najtrudniejszy i najniebezpieczniejszy na świecie wyścig motocyklowy Tourist Trophy (TT), rozgrywany na wyspie Man. W związku z tą rocznicą, Audi Tradition po raz pierwszy weźmie udział w zlocie Classic TT, który w sierpniu na tą niewielką wyspę położoną na Morzu Irlandzkim przyciągnie entuzjastów wyścigów motorowych z całego świata.

Preludium do rozpoczęcia sezonu stanowią odbywające się od 10 do 14 kwietnia targi zabytkowych aut Techno Classica w Essen. Stoisku Audi w Hali VII towarzyszyć będzie motto „80 lat V8 ze znakiem czterech ringów – silniki, modele, sport motorowy“. Zwiedzający wystawę będą mieli możliwość obejrzenia siedmiu samochodów marki Horch i Audi. W nawiązaniu do tematu stoiska należy wspomnieć, że w roku 1933, firma Auto Union zaprezentowała na wystawie samochodów w Berlinie nowy wówczas silnik ośmiocylindrowy, który zamontowano w modelu Horch 830. Natomiast przed 25 laty, na Paryskim Salonie Motoryzacyjnym, Audi pokazało nową jednostkę napędową V8. Ten ośmiocylindrowy silnik wykonany z lekkich stopów metali zadziwił znaczną ilością innowacyjnych rozwiązań, które potwierdziły miejsce Audi wśród producentów pojazdów klasy premium.

Największa na świecie impreza związana z zabytkową motoryzacją odbędzie się od 12 do 14 lipca w Anglii. Po raz dwudziesty, lord March zaprasza do Goodwood na Festival of Speed. Do tej niewielkiej angielskiej miejscowości może wtedy przyjechać nawet 185 tysięcy gości. Podczas zlotu, Audi Tradition uczci jubileusz zdobycia przez Hannu Mikkolę rajdowego mistrzostwa świata sezonu 1983. Mistrz zasiądzie za kierownicą odrestaurowanego Audi Rallye quattro, którym w tym samym roku startował w Rajdzie Królewskiego Automobilklubu Lombard RAC (Royal Automobile Club).

Mit Audi Tradition international unterwegs

Inne legendarne, będące nie lada atrakcją dla zwiedzających pojazdy zaproszone do Goodwood, to Audi 200 quattro TransAm, które przed 25 laty podczas mistrzostw Ameryki Północnej przyniosło Audi tytuł najlepszej marki i najlepszego kierowcy, a także samochód wyścigowy Auto Union Typ C z 1936 roku, z podwójnymi kołami na tylnej osi, przystosowany do wyścigów górskich.

Natomiast 25 i 26 sierpnia, podczas Classic TT na wyspie Man, Audi Tradition po raz pierwszy pokaże zabytkowy motocykl. W ten sposób upamiętni legendarne zwycięstwo Ewalda Klugego, który na maszynie DKW o pojemności 250 cm3 jako pierwszy Niemiec wygrał najtrudniejszy wówczas na świecie wyścig motocyklowy. Jego przewaga nad kierowcą z drugą lokatą wyniosła wtedy 11,10 minuty. Honorując zwycięstwo Klugego, dwukrotny wicemistrz świata wyścigów motocyklowych Ralph Waldmann, pojedzie na motorze DKW SS 250 z 1938 roku.

Inne imprezy na których zaprezentuje się Audi Tradition, to rajd Donau Classic wokół Ingolstadt w dniach 20-22 czerwca i rozgrywany od 11 do 13 lipca, kończący się w Audi Forum Neckarsulm, Heidelberg Historic. Z okazji czterdziestego międzynarodowego Spotkania Weteranów Auto Union, zaplanowanego w Ingolstadt w dniach 2-4 sierpnia, organizatorzy spodziewają się 400 pojazdów marki Audi, DKW, Horch i Wanderer.

Z kolei od 25 do 27 lipca, team Audi Tradition po raz pierwszy weźmie udział w Eifel Rallye Festival, do którego zgłosili się uczestnicy z dwunastu krajów. Dwukrotny rajdowy mistrz świata, Niemiec Harald Demuth, zasiądzie za kierownicą Audi Sport quattro Rallye z 1984 roku. Bohater obfitujących w wiele sukcesów rajdowych lat osiemdziesiątych, model S1 Pikes Peak, pojawi się 27, 28 i 29 września w miejscowościach Roßfeld i Berchtesgaden podczas międzynarodowego pucharu górskiego „Internationaler Edelweiß Bergpreis Roßfeld Berchtesgaden“. Za sterami zasiądzie dwukrotny rajdowy mistrz świata Walter Röhrl.

Ponadto Audi po raz pierwszy jest sponsorem zlotu Youngtimer Classic, gdzie wystawi cztery pojazdy. Samochody z Ingolstadt będzie można także podziwiać podczas innych wydarzeń: Bodensee Klassik (2-4 maja), Sachsen Classic (22-24 sierpnia), Kitzbüheler Alpenrallye (5-8 czerwca) i der Schloss Bensberg Klassik (6-8 września), którego główną atrakcją jest konkurs elegancji Concours d’Elegance. Tradycyjnym punktem udziału Audi w zlotach zabytkowych pojazdów, jest odbywający się od 20 do 22 września włoski rajd Gran Premio Nuvolari.

Sezon zakończą giełdy modeli samochodowych, jakie odbędą się 3 listopada w Forum Neckarsulm i 1 grudnia w Forum Ingolstadt.