AUDI TT CUP: JAN KISIEL ZWYCIĘZCĄ, GOSIA RDEST ZADOWOLONA

autt_ki1

W miniony weekend na niemieckim torze Hockenheim rozegrano dwa ostatnie wyścigi cyklu Audi Sport TT Cup. Wielki sukces odniósł Jan Kisiel, który został zwycięzcą pucharu.

Gosia Rdest ukończyła zawody na 15 i 9 miejscu, a w klasyfikacji sezonu uplasowała się na 12 pozycji. Została też najszybszą kobietą w stawce kierowców Audi TT.

Zobacz relacje:

SPORT

Wyścigowy weekend w Audi TT to dla kierowców w sumie 140 minut jazdy po torze, na które składają się: wolne treningi, 30-minutowe kwalifikacje i dwa dwudziestominutowe wyścigi. Walka o jak najlepszą pozycję, brawurowe manewry wyprzedzania i napięcie aż do końca – o zwycięstwo w wyścigu serii w Hockenheim walczyło aż sześciu kierowców, zmieniając się co jakiś czas na prowadzeniu. Ostatecznie, na czele uplasował się Marco Bonanomi.

autt_ki2

Po starcie do pierwszego z P13 Gosia przebiła się na ósmą pozycję, jednak nie udało się jej utrzymać do mety. Po małym, aczkolwiek kosztownym błędzie finiszowała na 15 miejscu w generalce i 12 wśród stałych kierowców Audii. W następnym wyścigu Polka wykazała się dużą walecznością i po starcie z 16 pola finiszowała jako 9 zawodnik.

Wśród stałych uczestników zmagań, na najwyższym podium stanął Joonas Lappalainen. Fin odniósł drugie w sezonie zwycięstwo. Razem z tym zaledwie siedemnastoletnim zawodnikiem, na podium stanęli Duńczyk, Nicolaj Møller Madsen i Polak, Jan Kisiel. Jednocześnie Kisiel został zwycięzcą pierwszego sezonu Audi Sport TT Cup. Na zakończenie sezonu, odebrał imponujący puchar, zbudowany przez uczniów zawodu z fabryki Audi w Neckarsulm. Oprócz trofeum, Kisiel otrzymał pakiet części do nowego Audi R8 LMS o wartości 150 000 euro.

autt_ki3

Gosia Rdest:Finałowa runda na Hockenheim przyniosła mi sporo satysfakcji – jestem zadowolona z mojego tempa, z walki na torze. Wynik pierwszego wyścigu pozostawił spory niedosyt, ukończyłam go na 15 miejscu, a w stawce stałych kierowców Audi TT byłam 12. W pewnym momencie jechałam na ósmej pozycji, niestety po zbyt optymistycznym ataku spadałam na 13 miejsce, następnie chciałam odrobić straty i przestrzeliłam hamowanie. W niedzielę startując z odległej pozycji przebiłam się o siedem oczek ostatecznie kończąc wyścig na dziewiątym miejscu. Porównując miniony weekend do mojego majowego występu na Hockenheim widzę ogromny progres, który pokazały już treningi i czasówka – poprawiłam się o ponad 2,5 sekundy. To duży progres, coraz lepiej czuję też auto. Dzięki Audi Sport TT Cup poznałam też nowe tory i sprawdziłam się w mocniejszym samochodzie. To był bardzo intensywny i rozwojowy rok. Bardzo dziękuję wszystkim, dzięki którym mój sezon w Audi Sport TT Cup był możliwy, w szczególności firmom: EMKA S.A., Scania Polska, Rally Planet i marce EPOS. Nie mogę też po raz kolejny nie podziękować rodzinie i przyjaciołom za ogromne wsparcie. To był bardzo intensywny, ale też udany sezon.

Audi Sport TT Cup Finale Hockenheim 2015

Rolf Michl, Kierownik projektu: To było piękne ukoronowanie emocjonującego sezonu. Widzowie, zgromadzeni zarówno na torze Hockenheim, jak i obserwujący wyścig w telewizji czy w transmisji internetowej, mieli okazję zobaczyć sport motorowy na najwyższym poziomie. Jan Kisiel zwyciężył w pełni zasłużenie. Ten, kto na dwanaście wyścigów dziewięć razy jest w najlepszej trójce, z czego pięć razy na miejscu pierwszym, musi stanąć na najwyższym podium. Mam nadzieję, że również w przyszłym roku zobaczymy Jana na torze wyścigowym w Audi.

W pierwszym sezonie Audi Sport TT Cup rywalizowało 19 zawodników z 14 krajów. Średnia wieku kierowców to 22,5 lat.

W sezonie 2015 Gosia Rdest spędziła aż 14 weekendów na torach wyścigowych. Rok rozpoczęła od 24-godzinnego wyścigu rozegranego w styczniu w Dubaju. W marcu wzięła udział w długodystansowym wyścigu na włoskim torze Mugello. Rywalizowała też w pełnym cyklu Volkswagen Golf Cup, który ukończyła na dziesiątym miejscu w klasyfikacji generalnej. Audi Sport TT Cup to kolejne 6 rund rozgrywanych na niemieckich i austriackich torach wyścigowych. Wzięła też udział w rundzie Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski rozgrywanej na Torze Poznań w której wystąpiła w Seacie Leonie w specyfikacji Eurocup.