AUTA ELEKTRYCZNE: WROCŁAW WYZNACZA TRENDY

SalonInchcape

Wrocław może wkrótce stać się liderem rynku samochodów elektrycznych, które są ciche, ekologiczne i tanie w eksploatacji (choć wciąż drogie w zakupie).

To zasługa polityki władz miasta – podkreślają przedstawiciele grupy motoryzacyjnej Inchcape Motor Polska.


Zobacz także:

ECO

ROZMAITOŚCI


 

Co prawda we Wrocławiu zarejestrowano w zeszłym roku zaledwie 8 pojazdów elektrycznych, ale miasto jest już na drugim miejscu pod względem ilości stacji elektrycznych (24), zaraz za stolicą (36).

W ostatnich latach na światową stolicę pojazdów elektrycznych wyrósł Amsterdam, gdzie po ulicach jeździ już kilkaset elektrycznych taksówek oraz autobusów. To jednak nie wszystko, wg założeń władz holenderskiej stolicy, cały amsterdamski transport drogowy i rzeczny do 2025 roku ma wykorzystywać wyłącznie napędy elektryczne!

Tą ścieżką chce pójść Wrocław, który jako pierwsze miasto w Polsce rozstrzyga przetarg na miejską wypożyczalnię samochodów elektrycznych. Według dostępnych informacji, w konkursie udział bierze 5 firm, z którymi miasto prowadzi konsultacje, a jego rozstrzygnięcie ma nastąpić w drugiej połowie roku.

Z inicjatywy władz miasta cieszą się nie tylko mieszkańcy, ale również producenci samochodów elektrycznych, dla których otwiera się nowa część rynku. Według danych CarMaket.com.pl w zeszłym roku we Wrocławiu zarejestrowano 8 samochodów elektrycznych, z czego połowę stanowiły BMW serii i – i3 oraz i8. Jest to wartość kilkukrotnie mniejsza niż w Warszawie, jednak według analiz Inchcape Motor Polska, przyszłość tego segmentu maluje się w stolicy Dolnego Śląska w różowych barwach.

– Oczekujemy wzrostu sprzedaży wynikającego z rosnących walorów użytkowych – coraz większego zasięgu tego typu samochodów, pozwalającego na poruszanie się po różnych częściach miasta, wyjątkowej dynamiki oraz w pełni funkcjonalnej konstrukcji o takich samych walorach jak tradycyjne samochody – wskazuje Marcin Słomkowski, dyrektor generalny Inchcape Motor Polska, agenta elektrycznych BMW serii i w Polsce.

Słomkowski podkreśla, że za oczekiwaniami związanymi ze wzrostem sprzedaży „elektryków” stoi również szybko rozwijająca się sieć punktów ładowania EV, planowane udogodnienia prawne oraz spadające ceny energii elektrycznej. Obecnie we Wrocławiu znajdują się 24 stacje ładowania, z czego połowę stanowi miejski system Galactico.pl.