W Baja Carpathia udział biorą nie tylko kierowcy znani szerokiej publiczności – obok nich (a dokładnie: tuż po nich) jadą zawodnicy rywalizujący w Rajdowym Pucharze Polski Samochodów Terenowych.
Według założeń regulaminu, ma to być “rajdowe przedszkole” dla początkujących. Bardziej jednak należałoby ich nazwać zawodnikami bez licencji, bo choć pucharowicze mają nieco krótszą trasę, to jednak ich rywalizacja również stoi na bardzo wysokim poziomie.
Zobacz relacje:
Zawodnicy RPPST poruszają się po tej samej trasie co rajdowa czołówka: w piątek pokonują prolog, zaś w sobotę odcinki Krawce (85,5 km) i Nowa Dęba (70,3 km). W niedzielę mają “odpuszczony” ostatni odcinek – 103-kilometrowa próba Bojanów oznacza dla nich zakończenie rajdu. Całość odcinków mierzy aż 265 km, więc nazywanie tych załóg “amatorskimi” z pewnością jest dalekie od prawdy!
Uczestnictwo w pucharze to wstęp do prawdziwego rajdowania, dlatego udział wziąć mogą tylko kierowcy nie posiadający licencji zawodniczych (wyjątkiem są rajdowcy, którzy nie odnawiali licencji przez 5 lat) – potrzebne jest tylko prawo jazdy.
Samochody biorące udział w rywalizacji podzielone są na dwie grupy. S1 to auta o szerokim (właściwie niemal dowolnym) zakresie modyfikacji – tutaj wprowadzono dodatkowy podział na klasy S1-3000 i S1+3000 zależnie od pojemności silnika. Grupa S2 gromadzi auta zdecydowanie bardziej zbliżone de seryjnych, ale w porównaniu do grupy T2 z mistrzostw Polski nie muszą one mieć homologacji, a jedynie spełniać restrykcyjne wymogi regulaminu.
Na kogo warto zwrócić uwagę w Stalowej Woli? Bez wątpienia to Tomasz i Filip Gołkowie (zwycięzcy grupy S1 w Drawsku pojadą z numerem 201), Dominik Bugajski i Kamil Nowak (zwycięzcy z poprzedniego sezonu przykleją numer 202) czy Jacek Soboń z Mariuszem Borowskim – to nowa w tym gronie załoga jadąca całkowicie nowym pojazdem, ale styl jazdy, jaki mogliśmy oglądać w Drawsku, doskonale im wróży (numer 203).
Załogi korzystające z aut zbliżonych do seryjnych muszą poruszać się wolniej, bo rajdówki mają słabszą konstrukcję. W roli liderów obecnego sezonu do Stalowej Woli przyjeżdżają Karol Zarycki z Marcinem Michalskim (numer 209). Niestety, na liście zgłoszeń zabrakło bardzo dynamicznie jeżdżącej załogi Mariusz Szałkowski i Paweł Rosłoń – ich rajdowy Nissan Patrol podczas Baja Drawsko miał awarię skrzyni biegów, której nie udało się usunąć.








![TOYOTA: NOWA RAV4 WCHODZI DO SALONÓW. CZTERY WERSJE I NAPĘD AWD-i Ruszyła przedsprzedaż nowej Toyoty RAV4, szóstej generacji jednego z globalnych bestsellerów marki. […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Toyota-RAV4-65x65.jpg)
![MITSUBISHI: KOMPAKTOWY SUV XFORCE WCHODZI NA RYNEK TAJWAŃSKI Mitsubishi Motors wprowadza na rynek tajwański nowego, lokalnie produkowanego SUV-a Xforce. Model […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Mitsubishi-Xforce-65x65.jpg)
![BRUKSELA 2026: ŚWIATOWY DEBIUT ELEKTRYCZNEJ MAZDY CX-6e Nowa Mazda CX-6e zadebiutowała publicznie podczas Salonu Samochodowego w Brukseli, prezentując kierunek […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Mazda-CX-6e-65x65.jpg)
![TOKYO 2026: NISSAN AURA NISMO RS JAKO TECHNOLOGICZNE LABORATORIUM MARKI Nissan prezentuje koncepcyjny model Aura NISMO RS podczas Tokyo Auto Salon 2026. […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Tokyo-2026-Nissan-Aura-NISMO-RS-65x65.jpg)
![RAJD BARBÓRKA 2025: MIKO MARCZYK WYGRAŁ RAJD, KAROWA DLA ADAMA SROKI! Emocjonujący finał na legendarnym Kryterium Karowa zakończył rywalizację w 63. Rajdzie Barbórka […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/12/Rajd-Barbórka-2025-meta-65x65.jpg)
![RAJD BARBÓRKA 2025: MARCZYK KONTROLUJE RAJD PO OS4 NA BEMOWIE Po emocjonujących zmaganiach na OS 4 Autodrom Bemowo klasyfikację generalną 63. Rajdu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/12/Rajd-Barbórka-2025-po-OS4-65x65.jpg)
![DACIA: AL-ATTIYAH W POLSCE I PLANY ZESPOŁU DACIA SANDRIDERS NA DAKAR 2026 Wizyta pięciokrotnego zwycięzcy Rajdu Dakar, Nassera Al-Attiyaha, w Polsce stała się okazją […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/11/W2RC-Dacia-Sandriders-65x65.jpg)
![FORD: WŁASNY ZESPÓŁ HYPERCAR “AMERICA’S RACE TEAM” JUŻ ZA DWA LATA Rywalizacja płynie w żyłach Ford Racing, a jako America’s Race Team firma […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Ford-Racing-Hypercar-65x65.jpg)
![FORMUŁA 1: SHELL I SCUDERIA FERRARI NADAL CHCĄ WYGRYWAĆ Shell i Scuderia Ferrari przedłużają partnerstwo. Ma ono zaowocować opracowaniem lepszych produktów, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2021/03/Shell-Ferrari1-65x65.jpg)
![FORMUŁA 1: OFICJALNE AUTA MERCEDESA Z NOWYM DESIGNEM Mercedes- AMG Official Safety Car to oficjalny samochód bezpieczeństwa, który obok samochodu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2021/03/mercedes-f1-safety1-65x65.jpg)
![SEAT: MODEL 800 – HISZPAŃSKA ODPOWIEDŹ NA FIATA 600 SEAT 800 – pierwszy samodzielny projekt hiszpańskiej marki Model SEAT 800 zadebiutował […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/SEAT-800-65x65.jpg)
![LEXUS: HS – PIERWSZY WYŁĄCZNIE HYBRYDOWY MODEL MARKI Lexus HS był pierwszym wyłącznie hybrydowym modelem marki Wprowadzony do sprzedaży w […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Lexus-HS-65x65.jpg)
![MAZDA: ODKRYWAJ PARKI DINOZAURÓW W POLSCE W RYTMIE SLOW Jesień to idealny czas, by zwolnić tempo, odłożyć telefony i wspólnie wyruszyć […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/11/Mazda-Slow-Road-65x65.jpg)
![MAZDA: „MIEJSCA MOCY“ – JESIENNA PODRÓŻ W RYTMIE SLOW PO POLSCE Jesień to świetny czas, by zwolnić i ruszyć w drogę w poszukiwaniu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Mazda-slow-road-65x65.jpg)
![YAMAHA: TRACER 7 i TRACER 7 GT NA ROK 2026 ZE SKRZYNIĄ BIEGÓW Y-AMT Modele TRACER 7 i TRACER 7 GT marki Yamaha zawsze oferowały połączenie […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Yamaha-TRACER-7-65x65.jpg)
![YAMAHA: PROMOCJA NA WYBRANE MOTOCYKLE I SKUTERY DO KOŃCA STYCZNIA To już ostatnie okazje Yamahy. Popularne modele można znaleźć w niższych cenach […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/01/Yamaha-promocja-65x65.jpg)
![BRACIA SZKOPEK INACZEJ NIŻ BRACIA KLICZKO ALE PO SWÓJ SUKCES Mistrzowie świata w boksie, Władymir i Witalij Kliczko obiecali kiedyś swojej mamie, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2018/05/szkoepk-naszym3-65x65.jpg)
![SMUTNY OKRES CZYLI NIGDY O WAS NIE ZAPOMNIMY Styczeń jest bardzo smutnym miesiącem dla polskich fanów rajdów samochodowych. I nie […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2018/01/odeszli1-65x65.jpg)
![HYUNDAI: DLACZEGO STARE MITY O AUTACH ELEKTRYCZNYCH NIE MAJĄ JUŻ SENSU Rozwój elektromobilności w ostatnich latach sprawił, że wiele obiegowych opinii na temat […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/12/Hyundai-mity-aut-elektrycznych-65x65.jpg)
![E.ON: ROZWÓJ SYSTEMÓW ŁADOWANIA W MIEJSCACH PRACY Rosnąca popularność pojazdów elektrycznych sprawia, że biura muszą dostosować się do nowych […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/E.ON-Cushman-Wakefield-65x65.jpg)
![SKODA: PROGRAM „PRAWO DO JAZDY” DLA KIEROWCÓW WRACAJĄCYCH ZA KIEROWNICĘ Najpierw spokój, potem jazda – Skoda pomaga wrócić za kierownicę Powrót do […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/12/Skoda-Prawo-Do-Jazdy-65x65.jpg)
![EURO NCAP: WODOROWY HYUNDAI NEXO Z MAKSYMALNĄ OCENĄ Nowy Hyundai NEXO potwierdził najwyższy poziom bezpieczeństwa, zdobywając maksymalną ocenę pięciu gwiazdek […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/12/Euro-NCAP-Hyundai-NEXO-65x65.jpg)
![MAXUS: T60 MAX Z MOCNYM STARTEM SPRZEDAŻY W POLSCE Nowy Maxus T60 MAX zanotował bardzo mocny debiut na polskim rynku. Od […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/12/Maxus-T60-MAX-65x65.jpg)
![ISUZU: D-MAX KOLEJNY RAZ TRAFIA DO POLICJI – NOWE PICK-UPY DLA LUBLINA Flota Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie została wzmocniona o kolejną partię pick-upów […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/12/ISUZU-D-Max-dla-Policji-65x65.jpg)
![CONTINENTAL: JAK NISKIE OPORY TOCZENIA WPŁYWAJĄ NA ZASIĘG I EMISJĘ Opór toczenia i przyczepność to dwa kluczowe parametry opon, które w bezpośredni […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Continental-opory-toczenia-65x65.jpg)
![CONTINENTAL: SPORTOWE I ZIMOWE OPONY W SUV-IE PORSCHE MACAN Opony Continental w standardowym wyposażeniu Porsche Macan zapewniają wydajność i bezpieczeństwo w […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/11/Continental-Porsche-Macan-65x65.jpg)
![FORD: ROZSZERZENIE SYSTEMU BLUECRUISE NA PUMĘ, KUGĘ I RANGERA Ford rozszerza dostępność systemu BlueCruise, czyli jazdy w trybie „hands-off, eyes-on”, na […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/11/Ford-BlueCruise-65x65.jpg)
![EXLANTIX: INTELIGENTNA TARCZA DLA SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH Marka Exlantix wkracza na rynek samochodów elektrycznych z nowym podejściem do bezpieczeństwa, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/11/Exlantix-bezpieczenstwo-65x65.jpg)
![SKODA: HYBRYDY PLUG-IN ZACHOWAJĄ LIMIT 150 TYS. ZŁ Nowe limity amortyzacji od 2026 roku. Niskoemisyjne modele Skody dostępne w preferencyjnym […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Skoda-amortyzacja-podatki-65x65.jpg)
![MAZDA: NSA ODRZUCA SKARGĘ KIS – HYBRYDY Z TAŃSZĄ AKCYZĄ Mazda Motor Poland wygrała przed Naczelnym Sądem Administracyjnym sprawę dotyczącą obniżonej akcyzy […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Mazda-NSA-65x65.jpg)
![SAMOCHÓD SPROWADZONY Z USA – CZY JEST SIĘ CZEGO BAĆ? O używanych samochodach sprowadzanych w ramach prywatnego importu do Polski z USA […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/02/carVertical-auto-z-USA-65x65.jpg)
![OPEL: PREMIERA SPORTOWYCH MODELI ASTRA GSe I ASTRA SPORTS TOURER GSe Sportowa przyszłość Opla jest elektryczna: hybrydy plug‑in Astra GSe i Astra Sports […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2023/02/Opel-Astra-GSe-i-Astra-Sports-Tourer-GSe-65x65.jpg)
![TEST: CHERY TIGGO 8 – PRZESTRONNY RODZINNY SUV, KTÓRY NIE NADWYRĘŻY PORTFELA Testowaliśmy Chery TIGGO 8 aby sprawdzić, jak duży SUV nowej na polskim […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/11/Chery-TIGGO-8-65x65.jpg)
![TEST: JEEP AVENGER CZYLI MAŁY AMERYKANIN W EUROPEJSKIM WYDANIU Jeep Avenger przebojem wszedł na Europejskie rynki. W październiku łączna sprzedaż przekroczyła […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/01/Jeep-Avenger-test-65x65.jpg)
