BAJA POLAND 2013: REKORDOWA OBSADA – WYGRA HOŁEK?

RB 1_1886525579

Rekordowa liczba startujących zgłosiła się do tegorocznej, piątej edycji Baja Poland, a szóstej rundy Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych oraz rundy strefy CEZ, mistrzostw Czech a także Polski.

Na listach zgłoszeń widnieją w sumie aż 64 załogi z 14 krajów: Argentyny, Belgii, Brazylii, Czech, Francji, Kazachstanu, Niemiec, Polski, Portugalii, Rosji, Słowacji, Wenezueli, Węgier i Włoch.


Zobacz także:
SPORT
BAJA POLAND 2013: NOWE TRASY, SILNA OBSADA
BAJA POLAND 2013: KACZMARSKI W MINI ALL4 RACING


Z jedynką wyruszy na trasę ubiegłoroczny triumfator rajdu – Krzysztof Hołowczyc (Automobilklub Polski) zajmujący obecnie trzecie miejsce w łącznej klasyfikacji Pucharu Świata. Tuż za Polakiem, z rampy startowej w centrum Szczecina będą kolejno zjeżdżali Nunzio Coffaro, Miroslav Zapletal, Adam Małysz, Leonid Ogorodnikow, Jerome Pelichet, Federico Villagra, Włodzimierz Grajek, Martin Kaczmarski i zamykający pierwszą dziesiątkę na liście zgłoszeń Pal Lonyai.

Popularny Hołek jest uważany za faworyta rajdu, ale inni zawodnicy nie zamierzają bynajmniej zrezygnować z walki o najwyższy stopień podium. Hołowczyc staje także przed szansą na objęcie pozycji lidera Pucharu Świata, bowiem traci obecnie 10 punktów do prowadzącego Jeana-Louisa Schlessera (126 pkt) i zaledwie 4 “oczka” do Nani’ego Romy (120 pkt). Francuz i Hiszpan nie wystartują w tym roku w Polsce.

BP 2_1464040865

Do miejsc na podium aspiruje wielu kierowców, ale na niespodziankę stać między innymi Coffaro, aktualnego Mistrza Polski – Małysza czy Villagrę. Ten ostatni kierowca nazywany El Coyote to aktualny, rajdowy mistrz Argentyny, mający także za sobą starty w 54 rundach rajdowych mistrzostwach świata (WRC). Ten wielki bagaż doświadczeń i naturalna szybkość sprawiają, że może być groźny dla najlepszych również w rajdach terenowych, tym bardziej, że dysponuje Mini All4 Racing obsługiwanym przez znany niemiecki zespół X-raid.

Niezwykle interesująco zapowiada się start Marka Dąbrowskiego i Jacka Czachora. Obaj po latach sukcesów na motocyklach, tytułach mistrzów świata i znakomitych startach w Dakarze przesiedli się w tym roku do samochodu. Pierwsze starty potraktowali treningowo, ale rewelacyjne 4 miejsce w Silk Way Rally w Rosji pozwala przypuszczać, że w Baja Poland nie pojadą tylko po naukę.

BP 3_5592

Trasa Baja Poland 2013 liczy blisko 768 kilometrów z czego 480 km to próby sportowe. Na inaugurację w piątkowe popołudnie (30.08.2013) Superoes (11,42 km) w Szczecinie ze startem i metą obok Miasteczka Rajdowego przy ulicy Szafera. Drugiego dnia w sobotę (31.08.2013), dwa bardzo wymagające odcinki specjalne na poligonie drawskim. Każdy z nich liczy ponad 165 kilometrów. W niedzielę (01.09.2013) zakończenie rywalizacji w gminie Dobra (2 x 69 km), a meta w Miasteczku Rajdowym o godzinie 14:30 i wtedy poznamy wyniki.

MÓWIĄ PRZED STARTEM

RB 10_Adam i Rafal

Adam Małysz (Orlen Team) Jest to dla nas bardzo ważny rajd, dlatego chcemy w nim dobrze pojechać i na tym się teraz skupiamy. Mamy szansę na wysoką pozycję, choć wiemy też, że nie przyjdzie ona bez walki – w tegorocznej Baja Poland wystartuje dużo dobrych ekip ze świetnym sprzętem. Mamy nadzieję na podium, ale nie chcemy zapeszać!

Rafał Marton: Baja Poland jest najtrudniejszym rajdem w cyklu mistrzostw Polski, a nawet mistrzostw Europy. Z uwagi na fakt, iż jest to również runda Pucharu Świata, będziemy mieli okazję zmierzyć się z najlepszymi kierowcami z naszej dyscypliny. Planujemy jak zwykle skoncentrować się na samej jeździe i na tym, aby Adam poruszał się w aucie coraz szybciej i sprawniej. Obecnie prowadzimy w obu cyklach, w których rywalizujemy, więc zależy nam na zdobyciu jak największej liczby punktów na Baja Poland i utrzymaniu swoich pozycji. Tym bardziej, że sezon zbliża się do końca, a my nie wystartujemy w kolejnej eliminacji w Czechach.

RB 11_Marek i Jacek

Jacek Czachor (Orlen Team – Automobilklub Polski): Mamy za sobą bardzo trudne zawody – Silk Way Rally – które pokazały, że potrafimy się ścigać z najlepszymi. To, co osiągnęliśmy w tym sezonie pokazuje, że będziemy się liczyć również na Baja Poland. Obecnie trenuję indywidualnie w Finlandii, dalej się uczę, zgłębiam tajniki rajdowe i mam nadzieję, że to również wpłynie na zbliżający się start – stwierdził Marek Dąbrowski. – To będzie świetny rajd pod kątem treningowym, choć na zupełnie innym terenie niż typowe, pustynne zawody. Baja Poland praktycznie trwa tylko dwa dni, każdy błąd bardzo się liczy, więc trzeba być maksymalnie skupionym, aby go nie popełnić.

Baja 2_Poland (1)

Klaudia Podkalicka (otoMoto Team): Nie mogłam doczekać się tego rajdu! Wyścigi VWCC trochę zablokowały nasze starty w Cross Country, ale nigdy nie powiedziałam, że rezygnujemy. Wręcz odwrotnie! Chcę stanąć na starcie rajdu Dakar, ale czas pokaże czy są na to szanse. To jest ogromna inwestycja. Niestety podczas tegorocznej edycji Baja Poland na fotelu pilota zabraknie Joanny Madej. Kłopoty zdrowotne…Tym samym informuję, iż moim pilotem jest Piotr Binaś, jeździliśmy razem w zeszłym sezonie. Dogadujemy się świetnie, także będziemy walczyć! Miasteczko rajdowe już stoi, przeszliśmy wszystkie niezbędne procedury kontrolne, w zespole dopinamy ostatnie sprawy i od dnia dzisiejszego naszą bazą jest ul. Szafera w Szczecinie Serdecznie zapraszam do Szczecina na ten niesamowity rajd! 768 kilometrów z czego 480 km to próby sportowe, dla maszyny to wielkie wyzwanie. My jako zespół musimy być gotowi na wszystko! Patrzymy wysoko, jesteśmy u siebie – odcinki zweryfikują te plany. Trzymajcie kciuki za otoMoto Team :)”

Piotr Binaś: Rajd Baja Poland od zawsze był mi bardzo bliski. Jednak nie spodziewałem się takiego przebiegu wydarzeń…W środę otrzymałem telefon od Klaudii z pytaniem, czy jedziemy razem? Długo się nie musiałem zastanawiać, ponieważ znamy się ze wspólnych startów w sezonie 2012 i systematycznej współpracy w zespole otoMoto Team. Jestem gotowy i bardzo szczęśliwy, że znów wsiądę do fotela pilota! Z Klaudią jeździ się bardzo dobrze, pokazaliśmy to w zeszłym roku, że możemy wygrywać odcinki, także nastawienie jest bojowe. Oczywiście konkurencja na Baja Poland jest ogromna i należy patrzeć chłodno na wszystko. Jednak co to za sportowiec, który mówi, że nie walczy o wynik. Chcemy pokazać, że wspólnie możemy wygrywać. Jak maszyna pozwoli i nie będzie przygód, liczę z Klaudią na wysoką pozycję

Baja 1_Poland (9)