BAJA RUSSIA 2014: PUNKTY POLAKÓW W PUCHARZE ŚWIATA (META)

BR 2g

Polskie załogi startujące jako Poland National Team w Baja Russia – pierwszej rundzie Pucharu Świata FIA w rajdach cross-country zdobyły pierwsze swoje punkty do klasyfikacji.

Jadąca po raz pierwszy w zimowych warunkach, samochodowa załoga Orlen Team i Automobilklubu Polski: Marek Dąbrowski i Jacek Czachor (Toyota Hilux), wywalczyli w zawodach piąte miejsce Martin Kaczmarski i jego pilot Filipe Palmeiro (Mini All4 Racing) uplasowali się na czwartej pozycji, zapisując na swoje konto 12 pkt.

uwaga


Zobacz także:
SPORT
Baja Russia 2014


Na 312 kilometrowej trasie, załoga Lotto Team straciła do lidera 8.30 minuty, zaś Marek i Jacek – 10.09 min. To bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę fakt, że Orlen Team wystartował zastępczą rajdówką z silnikiem w znacznie niższej specyfikacji niż ich docelowy sprzęt. Na zamykającym rywalizację 101 kilometrowym odcinku specjalnym załoga osiągnęła szósty czas, 3.26 min. za zwycięzcą.

BR 2h

– Czuję wielką satysfakcję, bowiem rajd nie był łatwy, a za sobą zostawiłem wielu znakomitych zawodników. Zastanawiam się, z jakim wynikiem zakończyłbym ten rajd gdyby był on dłuższy, bowiem dość szybko poczułem feeling na zimowych trasach i z każdym odcinkiem byłem coraz szybszy – powiedział na mecie Martin Kaczmarski.

– Bardzo dobrze nam się jechało i nabieraliśmy tempa z każdym kilometrem. W pewnym momencie nasz silnik stracił moc, nie przyśpieszaliśmy z dolnych partii momentu obrotowego. Jechaliśmy więc w górnych zakresach i całkiem niezłe wychodziły z tego czasy. Cisnęliśmy tak większość odcinka specjalnego. Udało się jednak osiągnąć metę i to jest najważniejsze. Świetny rajd, super trening, a co najważniejsze przetestowaliśmy siebie jako załogę w zimowych warunkach. Mamy nadzieję, że na włoską rundę będziemy mieli już swoje auto z silnikiem we właściwej specyfikacji i będziemy walczyć o jeszcze wyższe pozycje – powiedział Marek Dąbrowski (Orlen Teram – Automobilklub Polski).

– Dzisiaj jechaliśmy ten sam co wczoraj odcinek specjalny jednak trasa była puszczona w drugą stronę. Dawaliśmy z siebie wszystko i jechaliśmy na granicy możliwości auta. Kiedy udało nam się je rozpędzić wówczas robiliśmy świetne czasy. Równie dobrze pokonaliśmy dziurawe partie trasy i nie popełniliśmy żadnych błędów. Pod koniec niestety dramatycznie spadło nam ciśnienie oleju, poniżej dwóch barów. Kiedy dojechaliśmy na metę zapaliły się wszystkie kontrolki i wiedzieliśmy, że silnik osiągnął szczyt swoich możliwości. Pierwsze śnieżne doświadczenia za nami i co najważniejsze wywozimy punkty zdobyte w Pucharze Świata – dodał Jacek Czachor.

BR 2i

W rajdzie po raz pierwszy w historii zwyciężył kierowca spoza Rosji – Yazeed al-Rajhi. Zawodnik z Arabii Saudyjskiej pokonał o 1.48 min. Władimira Wasiliewa, który popisał się najszybszym rezultatem na ostatnim OS-ie.

Kolejna eliminacja Pucharu Świata – Baja Italia – będzie miała miejsce 14 marca.

Wyniki końcowe Baja Russia Northern Forest
1. Yazeed al-Rajhi i Timo Gottschalk (Toyota Hilux) – 3:36.09
2. Władimir Wasiliew i Konstantin Żilcow (Mini All4 Racing) – strata 1.48
3. Reinaldo Varela i Gustavo Gugelmin (Toyota Hilux) – 6.16
4. Martin Kaczmarski i Filipe Palmeiro (Mini All4 Racing) – 8.30
5. Marek Dąbrowski i Jacek Czachor (Toyota Hilux) – 10.09
6. Rusłan Misikow i Witalij Jewtekow (BMW X3 CC) – 13.58
7. Boris Gadasin i Aleksiej Kuzmicz (G-Force Proto New Line) – 14.54
8. Dmitrij Jewliew i Aleksiej Szaposznikow (Nissan Frontier) – 15.26
9. Andriej Czerednikow i Dmytro Cyro (Toyota X3 Evo) – 20.20
10. Jurij Sazonow i Arsłan Sachimow (H3 Evo 5) – 20.52

Klasyfikacja Pucharu Świata po pierwszej eliminacji:
1. al-Rajhi – 30 pkt.; 2. Wasiliew – 21 pkt.; 3. Varela – 16 pkt.; 4. Kaczmarski – 12 pkt.; 5. Dąbrowski – 10 pkt.; 6. Misikow – 8 pkt.; 7. Gadasin – 6 pkt.; 8. Jewliew – 4 pkt.; 9. Czerednikow – 2 pkt.; 10. Sazonow – 1 pkt.