BASF: MOTORYZACYJNE NOWOŚCI NA IZB 2012

Firma BASF zaprezentowała innowacyjne produkty i rozwiązania dla przemysłu motoryzacyjnego na Międzynarodowych Targach Dostawców (IZB – ang. International Suppliers Fair) odbywających się w Wolfsburgu.

Przy stoisku nr 208 w hali 2 eksperci firmy BASF udzielali odwiedzającym wszelkich informacji nt. produktów i technologii redukujących masę, wewnętrznych i zewnętrznych elementów, układu napędowego i podwozia. Dzięki ofercie 760 wystawców z 28 państw, Targi IZB są jednymi z najważniejszych w europejskiej branży dostawców motoryzacyjnych.

Motoryzacja jest jednym z kluczowych obszarów działań firmy BASF. Obroty firmy w ramach działalności motoryzacyjnej w 2011 roku wyniosły ponad 9,5 mld euro, co czyni firmę BASF największym dostawcą motoryzacyjnym w przemyśle chemicznym. Dzięki obecności na rynkach Europy, Afryki, obu Ameryk oraz Azji, firma BASF tworzy globalną sieć usług.

Firma przewiduje, że znaczenie przemysłu chemicznego w branży motoryzacyjnej będzie wzrastać ze względu na zmieniające się, wzajemnie powiązane trendy samochodowe obejmujące czynniki takie, jak redukcja ciężaru oraz emisji spalin, wyrafinowany design, nowatorskie układy napędowe, bezpieczeństwo, a także zarządzanie ciepłem.

W celu zwiększenia wydajności pojazdów, a co za tym idzie, zmniejszenia ich zużycia paliwa, kluczowym czynnikiem jest stworzenie lekkiej konstrukcji, w której metalowe elementy zastąpione zostają tworzywem sztucznym. Zmniejszenie masy samochodu o 100 kilogramów powoduje zredukowanie zużycia paliwa o ok. 0,4 l na 100 kilometrów. Tworzywa firmy BASF sprawiają, że jest to możliwe, ponieważ plastikowe komponenty użyte do produkcji elementów nadwozia, podwozia, wnętrza samochodu oraz osprzętu silnika ważą o połowę mniej niż ich metalowe odpowiedniki.

W nowatorskim samochodzie koncepcyjnym opracowanym wspólnie przez firmy Daimler i BASF zaprezentowano pierwsze na świecie felgi w całości wykonane z tworzywa sztucznego, których produkcja na skalę masową ma spory potencjał. Pianki firmy BASF wykorzystywane są głównie do produkcji elementów wnętrz samochodowych.

Rozwiązania dla lakiernictwa firmy BASF łączą w sobie estetykę z wyrafinowanym designem. Innowacyjny lakier bezbarwny iGloss wyznacza nowe standardy w zakresie długotrwałej odporności na zarysowania. Zintegrowany Proces II pozwala na znaczące skrócenie czynności malowania dzięki zredukowaniu całego etapu nakładania podkładu. W dziedzinie lakiernictwa naprawczego firma BASF ma do zaoferowania nowość – przenośny system Glasurit RATIO Scan II.

Dodatki do paliw firmy BASF pomagają utrzymywać silniki samochodowe w czystości oraz zabezpieczają cały układ paliwowy. Oleje syntetyczne Emgard zapewniają lepszą efektywność paliwową, istotnie zmniejszając tarcie i zużycie elementów silnika, a tym samym pozwalają na wydłużenie okresów międzyprzeglądowych.

BASF jest liderem w dziedzinie rozwijania i komercjalizacji katalizatorów samochodowych. Jednym z przykładów jest selektywna redukcja katalityczna (SCR – ang. Selective Catalytic Reduction) za pomocą filtra. Redukuje on emisję NOx (tlenków azotu) oraz PM (cząsteczek stałych) na jednym substracie w silnikach diesla.

Elementy wykonane z poliuretanu Cellasto stosowane są przy montażu podwozia jako sprężyny do amortyzatorów, odbojników i łożysk amortyzujących służących do tłumienia drgań, redukcji poziomu hałasu, co zwiększa tym samym bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Przedstawicielstwo firmy BASF w Polsce otwarto w 1992 r. Obecnie firma zatrudnia w kraju około 280 pracowników, a w 2011 r. jej obroty w Polsce wyniosły 685 milionów euro. Na rynku polskim BASF sprzedaje chemikalia, tworzywa sztuczne, środki ochrony roślin, lakiery oraz produkty chemii budowlanej. W Polsce działają trzy zakłady produkcyjne firmy BASF: dwa w Śremie w pobliżu Poznania (systemy poliuretanowe, produkty chemii budowlanej) i jeden w Myślenicach w pobliżu Krakowa (domieszki do betonu).