BESKIDZKI RAJD SAMOCHODÓW ZABYTKOWYCH

Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Beskidzkiego informuje, że w dniach 11 – 15 lipca odbędzie się 35. Międzynarodowy Beskidzki Rajd Pojazdów Zabytkowych. Jest to jednocześnie VIII Runda Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.

Rajd został po raz kolejny wpisany do międzynarodowego kalendarza rajdów pojazdów zabytkowych i uzyskał, jako jedyny w Polsce, akceptację FIVA (Federation Internationale des Vehicules Anciens) w najwyższej kategorii „A”, a ubiegłoroczna edycja Rajdu została uznana przez PZM za najlepiej zorganizowaną rundę Mistrzostw w Polsce.

Bazą Rajdu będzie SPA Hotel „JAWOR” w Jaworzu koło Bielska-Białej.

Załogi zjadą do Jaworza w środę, 11 lipca. Dzień później po śniadaniu wystartują w próbie sportowej na parkingu nowej Hali Pod Dębowcem. W piątek 13 lipca przewidziana jest na parkingu przed Hotelem „Kotarz” w Brennej prezentacja pojazdów (godz. 10,30 – 12.00), pokaz na rynku w Skoczowie (12.30 – 15.00), oraz kolejna prezentacja na rynku w Czeskim Cieszynie (12.30 – 16.00). Po pokazach nastąpi powrót do bazy Rajdu.

W sobotę 14.07.2012r, po starcie o godz. 10.00, zawodnicy przejadą do Kaniowa na teren Bielskiego Parku Technik Lotniczych, gdzie zostaną przeprowadzone widowiskowe próby sportowe (godz. 11.30 – 12.00). W Centrum Handlowego Gemini Park w Bielsku-Białej, nastąpi pokaz pojazdów (godz. 13.30 – 15.00). O godz. 14.30 rozpocznie się Konkurs Elegancji pojazdów zabytkowych na Placu Ratuszowym w Bielsku Białej, gdzie Jury Konkursu Elegancji wyłoni i uhonoruje pucharami najpiękniejsze pojazdy wraz z załogami w strojach z epoki. Około godziny 16.30 uczestnicy Rajdu w asyście policji przejadą barwną kawalkadą przez miasto w kierunku Jaworza. Wieczorem w SPA Hotelu JAWOR odbędzie się uroczyste zakończenie Rajdu i wręczenie pucharów zwycięzcom imprezy. Podczas całej trasy Rajdu zawodnicy będą zmagać się z różnymi próbami sportowymi, zabawowymi, testami historycznymi i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Spodziewany jest przyjazd ponad 70–ciu załóg z całego kraju jak i z zagranicy (Niemcy, Czechy, Austria, Słowacja, Francja, Białoruś, Litwa, Rosja), w tym odrestaurowanych i unikalnych BMW, Mercedesów, Fiatów, Opli, MG, Skód, Chevroletów, Fordów, NASH, Pierce Arrow, Peugeotów, jak również motocykli.

Komandorem rajdu jest Jacek Balicki.