BEZPIECZNY POCZĄTEK SEZONU MOTOCYKLOWEGO

Wraz z pierwszymi promieniami słońca na drogi powrócili właściciele jednośladów, a w mediach na nowo pojawiły się tragiczne doniesienia o wypadkach z udziałem motocyklistów. Jak przygotować się do kolejnego sezonu motocyklowego, by przeżyć go nie tylko przyjemnie, ale i bezpiecznie – radzą specjaliści z Centrum Technologii Allianz.

Podstawowym błędem jest zbyt szybki start w pierwszą po zimie podróż. Trzeba pamiętać, że sam motocykl jest po długim okresie zimowej hibernacji, a i refleks kierowcy stał się nieco opóźniony. Przed pierwszą poważną podróżą motocykliści powinni więc przypomnieć sobie prawidłowe zachowania i reakcje za kierownicą.

Żaden sportowiec nie wystartuje w zawodach bez przygotowania i rozgrzewki – to samo dotyczy motocyklistów. W czasie przerwy zimowej nawet kierowcy z wieloletnim doświadczeniem zapominają o pewnych zachowaniach czy prawidłowych odruchach. Tylko rozsądne podejście pomoże motocyklistom, którzy nie jeździli na swych maszynach od dłuższego czasu, odzyskać formę i bezpiecznie opanowywać codzienne sytuacje na drodze.

Eksperci ds. bezpieczeństwa z Centrum Technologii Allianz radzą, by pierwsze po sezonie jazdy wykonać na otwartych przestrzeniach, poza ruchem drogowym, jednocześnie sprawdzając działanie układu kierowniczego i hamulcowego. W ten sposób motocykliści będą mogli odświeżyć umiejętności jazdy nabyte podczas zeszłorocznego sezonu.

Sprawdź swój pojazd w warsztacie

Bezpiecznie rozpoczniesz sezon motocyklowy, jeśli twój motocykl będzie w dobrym stanie. Jeśli nie masz wystarczających umiejętności technicznych, pojedź z nim do profesjonalnego warsztatu, gdzie eksperci sprawdzą, czy stan techniczny pojazdu pozwala na bezpieczną eksploatację i korzystanie z motocykla w ruchu drogowym. Mechanik będzie w stanie wykryć uszkodzenia kół czy kierownicy, które mogłyby przeszkadzać motocykliście w utrzymaniu toru jazdy.

W przypadku motocykli szczególnie ważne są dobry stan bieżnika opon i prawidłowe w nich ciśnienie. Również hamulce muszą pracować idealnie, dlatego należy sprawdzić poziom płynu hamulcowego i stan klocków i tarcz hamulcowych. W trasę nie możemy też ruszyć bez prawidłowo działającego oświetlenia oraz dobrze przygotowanego i nasmarowanego łańcucha napędowego.

Nie tylko stylowo, ale i bezpiecznie

Bezpieczni na drodze będą nie tylko ci, którzy zadbają o swój motocykl, ale sami również przygotują się do jazdy. Wiosną istnieje wyjątkowo duże ryzyko wypadków. Dopóki wiosenne deszcze nie zmyją pozostałych po zimie zanieczyszczeń, takich jak resztki soli, żwiru, itp., drogi, a szczególnie pobocza, stanowią dla motocyklistów duże zagrożenie, zwiększając ryzyko poślizgu i upadku. Ponadto w pierwszych dniach wiosny inni użytkownicy dróg nie są jeszcze przyzwyczajeni do obecności jednośladów na drogach.

Dlatego eksperci bezpieczeństwa z Centrum Technologii Allianz przypominają motocyklistom, że nawet na krótkich trasach powinni być ubrani w specjalnie zaprojektowane stroje ze zintegrowanymi ochraniaczami, kaski, odpowiednie buty i rękawice ochronne. Te zabezpieczenia w razie upadku czy kolizji mogą motocykliście uratować zdrowie, a nawet życie.

Fot.: policja.pl (KWP w Gdańsku / mw)