BMW CONNECTEDDRIVE 2012: SYSTEM PRZYSZŁOŚCI

BMW ConnectedDrive to od wielu lat wzorzec systemów łączności w branży samochodowej. Przedstawiając nowe funkcje systemu nie sposób nie zauważyć, że wybiegają one daleko w przyszłość.

Nowa generacja systemu nawigacyjnego BMW Professional jest efektywniejsza niż wcześniejsza, dysponując mapami i grafiką 3D, z usprawnioną koncepcją wyświetlania i sterowania, a także dysponując nowymi funkcjami nawigacyjnymi, biurowymi i multimedialnymi.

Funkcja dyktowania z pełnym rozpoznawaniem mowy: po raz pierwszy kierowca ma możliwość tworzenia krótkich tekstów do użycia w wiadomościach SMS i mailach, wypowiadając ich tekst w czasie prowadzenia samochodu. Nowa funkcja umożliwia podzielenie się na gorąco nowym pomysłem zza kierownicy natychmiast, gdy pojawi się on w głowie kierowcy i zanim zostanie zapomniany, co jak wiadomo, nie należy w takich sytuacjach do rzadkości.

Sterownik dotykowy BMW iDrive Touch Controller: po dodaniu wielofunkcyjnego touchpada, kierowca może nie tylko pisać na nim litery palcem, ale także w analogiczny sposób korzystać z map i stron internetowych, na przykład powiększając widoki.

Nowy produkt: BMW LTE Car Hotspot wprowadza użytkowników do krainy mobilnego internetu nowej generacji. W ten sposób BMW Group będzie nie tylko pierwszą firmą oferującą możliwość dostępu do szybkiego internetu w samochodzie, ale też firmą wyposażającą wszystkie samochody BMW w możliwość takiego dostępu.

Integracja innych aplikacji dla smartfonów: narzędzie programistyczne BMW Group Software Development Kit (SDK) wspomaga prace nad integracją aplikacji pochodzących z innych firm zgodnie z logiką samochodowego systemu sterowania i wyświetlania informacji, by umożliwić użytkownikom korzystanie z ulubionych aplikacji również w samochodzie.

Już w roku 1994 BMW zostało pierwszym producentem oferującym system nawigacyjny, który można było otrzymać w modelu BMW serii 7. Nowa generacja systemu nawigacyjnego BMW nazwana Professional sprawia, że odczyty informacji pojawiają się na czarnym tle w oszczędnej, bardzo przejrzystej formie. Dostępne funkcje stają się jeszcze prostsze w użyciu. Wysokowydajny procesor z taktowaniem 1,3 GHz i możliwościami dedykowanymi dla grafiki 3D pozwala na uzyskiwanie najwyższej jakości animacji i dynamicznej zmiany zawartości ekranu.

Wprowadzono efekty przestrzenne do sposobu wyświetlania kolejnych poziomów menu: po wyborze menu niższego rzędu, pojawia się ono dynamicznie z prawej strony, a menu wyższego rzędu wtapia się częściowo w tło po lewej stronie, pozostając wciąż widoczne. W ten sposób użytkownik nie tylko otrzymuje wizualne potwierdzenie swojej akcji, ale też może lepiej orientować się w swojej aktualnej pozycji w strukturze menu całego systemu.

Oprócz nowej grafiki menu, zmieniono również grafikę wskazówek dotyczących proponowanej trasy, zmodyfikowano i poprawiono widoki map w funkcji nawigacji, dodając do nich różne opcje interaktywne. W ten sposób, na informacyjnej części dzielonego ekranu głównego pojawiły się nowe funkcje dostępne w trybie nawigacji. Podczas gdy kierowca wprowadza cel podróży przez wybieranie kraju, miasta i ulicy, wskazany cel dodatkowo pojawia się na mapie wyświetlanej na części ekranu, ułatwiając orientację w sytuacji. Jeśli to konieczne, kierowca może użyć funkcji zoom, by zmienić fragment pokazany na mapie i sprawdzić, czy wybierany cel jest rzeczywiście tym, o który mu chodzi.

System korzysta z technologii RTTI przy precyzyjnym planowaniu tras i objazdów, z uwzględnieniem aktualnej sytuacji na drogach, zarówno jeśli chodzi o trasę przejazdu, jak i o czas podróży. Przy wykorzystaniu z sieci komórkowej 3G i karty SIM zainstalowanej w samochodzie, RTTI może używać szybkiej transmisji danych, co łączy się z przesyłaniem większej ilości informacji potrzebnych do obliczeń w czasie rzeczywistym.

Wprowadzono możliwość jednoczesnego podłączenia dwóch telefonów, przy czym listy kontaktów z obu urządzeń będą połączone razem, umożliwiając jednoczesne korzystanie z nich przy wykonywaniu połączeń i wysyłaniu poczty elektronicznej.

Twardy dysk o pojemności 40 GB istotnie zwiększa możliwości dostarczania rozrywki pasażerom samochodu. Dokonano także zmian w oprogramowaniu przeszukującym bibliotekę nagrań, co pozwala jeszcze szybciej dotrzeć do pożądanego utworu. Jeśli kierowcy spodoba się aktualnie odtwarzany utwór muzyczny i chciałby dalej słuchać podobnej muzyki, wystarczy wybrać funkcję “More like this” (więcej podobnych), by wygenerować listę odtwarzania zbliżonych gatunkowo utworów znajdujących się w bibliotece nagrań.

Kolejną nowością jest funkcja zaznaczania ulubionych utworów poprzez kliknięcie w czasie odtwarzania gwiazdki oznaczającej opcję “Add to favourites” (dodaj do ulubionych). Wszystkie ulubione utwory można znaleźć zgrupowane razem na liście odtwarzania.

Rozpoznawanie pisma ręcznego pozwala na wczytywanie liter pisanych palcem na powierzchni panelu dotykowego. Poprzednio pisanie było możliwe za pośrednictwem funkcji “Speller” – gdzie na wyświetlaczu wybierało się litery umieszczone na obwodzie okręgu poprzez obracanie pokrętła sterownika. Obecnie litery pisane na powierzchni panelu dotykowego będą natychmiast rozpoznawane, a Speller będzie automatycznie „przeskakiwał” do rozpoznanej litery alfabetu. By jeszcze bardziej ułatwić kierowcy pisanie bez koncentrowania się na tej czynności, rozpoznana litera będzie przez system odczytana na głos.

Użytkownik łącząc swoje urządzenie z BMW LTE Car Hotspot za pomocą WiFi, uzyskuje dostęp do sieci w najnowszym standardzie LTE (Long Term Evolution). System pozwala oczywiście na podłączenie wielu urządzeń jednocześnie, dzięki czemu każdy z pasażerów będzie dysponował łączem internetowym LTE.

Nawigacja nowej generacji BMW Professional dodaje wiele nowych funkcji do pakietu usług BMW ConnectedDrive Mobile Office, spośród których największe wrażenie robi funkcja dyktowania tekstu, która wykorzystując system rozpoznawania mowy zapisuje literami słowa wypowiadane przez kierowcę. Podyktowany tekst może być następnie wysłany w formacie SMS lub poczty elektronicznej. System posiada też funkcję zapisu dźwięku umożliwiającą nagrywanie wypowiedzi trwających do 2 minut i wysyłanie nagrania za pomocą poczty elektronicznej lub archiwizowanie dokonanego nagrania.

W celu zapewnienia optymalnej integracji aplikacji innych firm z samochodami, BMW Group oferuje dostawcom tych aplikacji specjalne oprogramowanie Software Development Kit (SDK). SDK zawiera platformę programistyczną i konkretne narzędzia, które mają pomóc zewnętrznym dostawcom w opracowywaniu kompatybilnych, przystosowanych do użycia w samochodzie wersji aplikacji. Po procesie zatwierdzenia, aplikacje będą certyfikowane przez BMW Group dla MINI Connected, BMW Apps lub Rolls-Royce Connect i udostępniane do instalacji na smartfonach.

Od lipca 2013 roku smartfony korzystające z platformy Android będą mogły również skorzystać z integracji opartej na aplikacjach. BMW Group nawiązało szczególnie bliską współpracę z Samsungiem. Integracja z Androidem będzie wdrażana stopniowo przy współpracy z kolejnymi producentami telefonów.