BMW: NOWA MARKA W OFENSYWIE – MODEL i3

B 20_90128012

Prace badawcze i rozwojowe prowadzone od 2007 roku w ramach projektu “BMW i” – dały podwaliny dla rozwiązań z zakresu zrównoważonej mobilności.

Niemiecki koncern prezentuje zintegrowane podejście nakierowane na osiągnięcie odpowiedniej równowagi pomiędzy indywidualnymi potrzebami a przyszłymi wymaganiami dotyczącymi globalnej mobilności. Służyć ma temu nowa marka BMW i.


Zobacz także:
ECO


Celem BMW i jest tworzenie innowacyjnych pojazdów i usług mobilnych o charakterze premium z uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju. Ta wizja już wkrótce stanie się rzeczywistością: BMW i3, pierwszy seryjnie produkowany model nowej marki, zaoferuje klientom zeroemisyjną mobilność w postaci auta segmentu premium.

B 21_90128003

Architektura pojazdu jest zbudowana w oparciu o architekturę LifeDrive oraz klatkę kabiny pasażerskiej wykonaną z tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknami węglowymi (CFRP). Także silnik elektryczny, system układów elektronicznych oraz akumulator litowo-jonowy o wysokim napięciu zostały opracowane i wyprodukowane niezależnie przez BMW Group w ramach programu BMW eDrive. Znaczącą rolę odgrywają również systemy wspomagające kierowcę i usługi mobilne z zakresu BMW ConnectedDrive i 360° ELECTRIC, zaprojektowane specjalnie dla BMW i3. Połączenie tych funkcji uwypukla charakter auta w warunkach miejskiej eksploatacji.

Umieszczenie zestawu akumulatorów nisko w centralnym miejscu konstrukcji przyczyniło się do uzyskania idealnego rozkładu masy wynoszącego 50:50. Silnik elektryczny zamontowany w pobliżu tylnej osi napędowej oferuje charakterystykę osiągów niespotykaną w systemach napędowych tego typu, jak również niezrównaną trakcję. Wszystko to sprawia, że BMW i3 cechuje się doskonałą zwrotnością. Dodatkowo zastosowano sztywno zestrojone zawieszenie oraz precyzyjny układ kierowniczy. Promień skrętu wynosi 9,86 metra.

B 22_90128004

Silnik elektryczny generuje moc 125 kW/170 KM i maksymalny moment obrotowy 250 Nm, co zapewnia doskonałe osiągi. Jednostka waży zaledwie 50 kilogramów. Specyficzna konstrukcja elektrycznego silnika synchronicznego, opracowanego specjalnie dla BMW i3, pozwala zachować liniowy przyrost mocy aż do najwyższych prędkości obrotowych. W efekcie BMW i3 przyspiesza od 0 do 60 km/h w zaledwie 3,7 sekundy, natomiast sprint od 0 do 100 km/h zajmuje 7,2 sekundy.

Praca układu odzyskiwania energii zależy od prędkości jazdy samochodu, co oznacza, że przy wyższej prędkości pojazd “jedzie na luzie” osiągając maksymalną wydajność, natomiast przy niższych prędkościach generuje wysoką siłę hamowania.

Akumulator litowo-jonowy pozwala na przejechanie około 130-160 kilometrów w warunkach codziennej eksploatacji. Zasięg BMW i3 wzrasta o około 20 kilometrów w trybie jazdy ECO PRO i o kolejne 20 kilometrów w trybie ECO PRO+.

B 23_90127388

BMW i3 jest również dostępne z silnikiem zwiększającym całkowity zasięg auta (range-extender). Jednostką pełniącą rolę range-extendera jest dwucylindrowy silnik benzynowy o pojemności 650 cm3 i mocy 25 kW/34 KM, zamontowany bezpośrednio przy silniku elektrycznym powyżej tylnej osi. Dodatkowy silnik zwiększa maksymalny zasięg pojazdu w codziennej eksploatacji do około 300 kilometrów.

Kluczem dającym dostęp do usług BMW ConnectedDrive – zmodernizowanych na rok 2013 – jest karta SIM instalowana standardowo na pokładzie BMW i3. Funkcja Range Assistant sprawdzi się zarówno w przypadku planowania trasy, jak i w trakcie dojazdu do celu. Jeśli miejsce docelowe wybrane w systemie nawigacji leży poza zasięgiem pojazdu, system zasugeruje przejście w tryb ECO PRO lub ECO PRO+ i obliczy bardziej wydajną trasę. Jeśli kierowca zechce doładować akumulator pojazdu w publicznej stacji ładowania, wyświetli się lista stacji dostępnych w pobliżu. Aplikacja Remote daje dostęp do informacji dotyczących planowania podróży za pośrednictwem smartfona.

B 24_90127386

W BMW i3 jest również oferowana pełna gama innowacyjnych systemów wspomagających kierowcę z zakresu BMW ConnectedDrive, które zostały opracowane w celu zwiększenia komfortu jazdy i bezpieczeństwa w warunkach miejskich. Są to: Driving Assistant Plus, asystent parkowania, kamera cofania oraz Speed Limit Info.

BMW i oferuje szeroką gamę produktów i usług w pakiecie 360° ELECTRIC, który ma spełnić wszystkie indywidualne potrzeby klientów w zakresie dostarczania energii i planowania podróży. Usługi obejmują m.in. instalację modułu BMW i Wallbox w garażu klienta, dostarczanie energii odnawialnej, zapewnienie karty ładowania dającej użytkownikowi łatwy dostęp do publicznej infrastruktury stacji ładowania, a także inne usługi z zakresu BMW ConnectedDrive.

Jeśli w określonej sytuacji model BMW i3 nie spełni wymagań z zakresu mobilności, 360° ELECTRIC zapewni elastyczne rozwiązania mobilne, łącznie z dostarczeniem alternatywnego pojazdu z gamy BMW i DriveNow…

B 25_90128011