BMW: POZNALIŚMY LAUREATÓW KONKURSU FAMELAB 2014

BMW01jpg

Tomasz Jakubek otrzymał specjalną nagrodę BMW dla najbardziej elektryzującego i innowacyjnego famelabera. Laureat odwiedzi w nagrodę fabrykę samochodów BMW w Lipsku, gdzie produkowany jest model i3, pierwszy elektryczny samochód w segmencie premium.

FameLab to międzynarodowy konkurs adresowany do młodych fizyków, inżynierów, biotechnologów oraz innych eksploratorów nauk ścisłych. Każdy z nich ma zaledwie trzy minuty, by w jasny, zrozumiały i atrakcyjny sposób przedstawić wybrane zagadnienie ze swojej dziedziny oraz przekonać do siebie jury i publiczność. W prezentacji można użyć dowolnych rekwizytów, które nie są multimedialne i badacz jest w stanie sam wnieść je na scenę.


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI


– Tomasz Jakubek zachwycił nas swoją prezentacją dotyczącą katalizatorów obniżających temperaturę spalania i eliminujących szkodliwą substancję powstającą przy spalaniu węgla, zwaną sadzikiem, która odzwierciedla priorytety BMW – marki stawiającej na innowacyjność. BMW od wielu lat inwestuje w badania, których wynikiem są dziesiątki innowacyjnych wynalazków prowadzących do udoskonalania pojazdów mających istotny wpływ na środowisko naturalne oraz komfort życia zarówno kierowców, jak i pieszych – powiedziała Katarzyna Gospodarek, Corporate Communications Manager BMW Group Polska.

Zwyciężczynią tegorocznej edycji konkursu FameLab 2014 została dr Joanna Bagniewska, który zaprezentowała wyniki badań przeprowadzonych na chomikach. Jak się okazało, pod wpływem dużej ilości melatoniny, czyli hormonu snu, wydzielającego się w okresach ciemności, chomikom zaczęły kurczyć się jądra.

Jednak – jak przekonywała zwyciężczyni – pomimo faktu, że melatonina jest odpowiedzialna za czuwanie i sen również u człowieka, to ta przypadłość nie grozi jednak mężczyznom. Tym samym, badaczka zwróciła uwagę na konieczność ostrożnej analizy wyników badań przeprowadzanych na zwierzętach.

Laureat konkursu otrzymał nagrodę w wysokości 30 000 zł na cele naukowe oraz 5 000 zł na wybrany przez siebie cel. Dr Joanna Bagniewska będzie reprezentowała Polskę podczas międzynarodowego finału projektu w Cheltenham w Wielkiej Brytanii.

Organizatorem polskiej edycji FameLabu jest Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczne jury konkursowe tworzyli: profesor Marek Abramowicz, światowej sławy astrofizyk, dr hab. Jacek Wiśniewski, badacz zajmujący się konstruowaniem przekazów społecznych oraz kreacją znaczeń, dziennikarka i popularyzatorka nauki oraz zastępczyni dyrektora Centrum Nauki Kopernik – Irena Cieślińska, a także dziennikarz Piotr Najsztub. Galę poprowadził znany historyk i publicysta, Jan Wróbel.