BMW: SAMOCHÓD DLA CZD I PROGRAMU ODDECH

Specjalnie przygotowane BMW X1 dołączyło do floty pojazdów Centrum Zdrowia Dziecka. Przekazane przez BMW Group auto otrzymało dodatkowe wyposażenie, niezbędne do pełnienia roli ambulansu, specjalne oznakowanie i status samochodu uprzywilejowanego w ruchu.

Samochód nie będzie jednak typową karetką. Jego zadanie to wspieranie transportu medycznego CZD, gdy w nagłej sytuacji będzie się liczyła szczególna szybkość działania i bezpieczeństwo małych pacjentów.

BMW X1 będzie szczególnie wykorzystywane w pionierskim i jedynym na terenie całego kraju programie „Oddech”, przeznaczonym dla pacjentów, którzy do oddychania muszą używać zewnętrznych urządzeń. Dzięki programowi nie przebywają jednak stale w szpitalu, lecz mogą mieszkać w domu i żyć w otoczeniu najbliższych. Lekarze z CZD nadzorują jedynie i zdalnie kontrolują pracę respiratorów. Zdarza się, że w trudnych sytuacjach muszą jednak błyskawicznie odwiedzić pacjenta. Taka wizyta, a przede wszystkim szybkość jej realizacji, mogą decydować o życiu dziecka.

– Potrzebowałem szybkiego i mocnego samochodu do realizacji programu wentylacji domowej. Zdarza się, że w ciągu kilku godzin muszę dotrzeć do pacjenta na drugim końcu Polski, aby naprawić sprzęt lub udzielić pilnej porady. Ten samochód spadł mi po prostu z nieba. Wielkie dzięki! – powiedział dr Marek Migdał, pulmonolog dziecięcy odpowiedzialny za program „Oddech“.

Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” to jeden z największych specjalistycznych szpitali pediatrycznych i jeden z najbardziej cenionych ośrodków badawczo- naukowych w Polsce. Leczenie pacjentów, w tym najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych przypadków, prowadzone jest tu przy pomocy najnowocześniejszych urządzeń i aparatury medycznej, ale z tego tytułu szpital staje przed specjalnymi wyzwaniami i boryka się z wieloma problemami.

– Cieszymy się, że możemy wesprzeć tak ważną instytucję, jak Centrum Zdrowia Dziecka, której rola i znaczenie wyrasta daleko poza ramy typowego szpitala. Mam nadzieję, że nasz samochód przyczyni się do niesienia pomocy wielu dzieciom w całej Polsce, a lekarzom pozwoli dostać się w każde miejsce szybko i bezpiecznie- powiedział Andreas Biehler, General Manager BMW Group Polska.

– Centrum Zdrowia Dziecka od początku swojego istnienia mogło ratować najciężej chore dzieci nie tylko dzięki najlepszym specjalistom. Zawsze dysponowaliśmy najwyższej jakości sprzętem. Dlatego jesteśmy bardzo wdzięczni za możliwość włączenia BMW X1 do naszej floty. Gwarantujemy, że będzie służył najlepszej sprawie – zaznaczył Paweł Trzciński, Kierownik Działu Kominikacji Społecznej.

Wśród zadań realizowanych przez Centrum znajdują się programy skierowane do przewlekle chorych dzieci w całej Polsce. W Klinice Pediatrii i Żywienia CZD powstał program żywienia pozajelitowego pacjentów opuszczających szpital. Centrum zapoczątkowało też na terenie całego kraju program mechanicznej wentylacji domowej – pt.” Oddech”. Instytut to także wiodący w Polsce ośrodek transplantologii. I właśnie w realizacji tych trzech zadań – programu żywienia pozajelitowego, wentylacji oraz transplantacji – czyli w działaniach, w których liczy się czas i szczególne bezpieczeństwo transportu, marka BMW będzie najbardziej pomagać lekarzom z CZD.

BMW Group wspiera organizacje pozarządowe i projekty o charakterze charytatywnym i edukacyjnym na całym świecie.