BMW: SPORTOWE PLANY NA SEZON 2014 OGŁOSZONE

BM 3_136234

Przy okazji ceremonii wręczenia 52. nagrody BMW Sports Trophy, która odbyła się w monachijskim centrum BMW Welt, dyrektor BMW Motorsport, Jens Marquardt zaprezentował plany dotyczące sezonu 2014.

Dotyczą one udziału w DTM, nowej serii United SportsCar Championship (USCC) w Ameryce Północnej, BMW Sports Trophy oraz Formula BMW Talent Cup.


Zobacz także:
SPORT


– Fani BMW na całym świecie mogą się ponownie spodziewać sezonu pełnego emocji. W DTM rozpoczniemy nasz 3. sezon od powrotu w roku 2012. Mając do dyspozycji nowe BMW M4 DTM, zamierzamy oczywiście nie tylko obronić tytuł mistrzowski producentów, ale też znów zdobyć tytuł mistrza kierowców. Jestem bardzo podekscytowany nową serią USCC, w której team BMW RLL ma zamiar nawiązać do sukcesów odniesionych dzięki BMW Z4 GTE debiutującemu w amerykańskiej serii Le Mans 2013 (ALMS). BMW Sports Trophy pozostanie jednym z najważniejszych naszych priorytetów. Obok BMW Z4 GT3, które jest na szczycie naszej palety, oferujemy fanom zaczynającym dopiero swą przygodę w sporcie motorowym także bardziej przystępny model w postaci zupełnie nowego BMW M235i Racing. Po zdobyciu drugiego miejsca w zeszłorocznym wyścigu Nuerburgring 24, podejmiemy kolejna próbę zdobycia podium, pokazując zarazem, jak mocne jest BMW Z4 GT3 w zawodach długodystansowych. Nie mogę się też już doczekać nowego narybku wyścigowego w serii Formula BMW Talent Cup – powiedział Jens Marquardt.

A oto program BMW Motorsport 2014:

DTM. BMW Motorsport zmienia w sezonie 2014 samochody – z BMW M3 DTM na BMW M4 DTM. Osiem nowych aut będzie jeździć w czterech zespołach BMW: RBM, Schnitzer, MTEK i RMG. Jeśli chodzi o kierowców, ponownie wystartują Augusto Farfus, Bruno Spengler, Marco Wittmann, Timo Glock, Joey Hand i Martin Tomczyk. U ich boku zobaczymy dwóch nowicjuszy. Z zespołu kierowców testowych na fotel regularnego kierowcy wyścigowego awansował Maxime Martin, który w ostatnich latach odniósł wiele sukcesów w zespole BMW Sports Trophy Marc VVDS w aucie BMW Z4 GT3. Ostatnie miejsce DTM przypadło Antoniowi Felix da Costa. Ten 22-letni kierowca zespołu Red Bull Junior zdobył trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej serii Formula Renault 3.5 w roku 2013 i wziął udział w testach Formuły 1.

USCC. Ameryka Północna wkracza w roku 2014 w nową erę sportów motorowych dzięki nowej serii wyścigowej USCC. Team BMW RLL wystartuje dla BMW Motorsport na dwóch BMW Z4 GTE w klasie GT Le Mans. Bo sukcesie tego nowego auta w debiutanckim sezonie ALMS 2013, Bobby Rahal poprowadzi zespół także w USCC dla BMW Motorsport i BMW of North America. Pierwsze emocje już 25-26 stycznia 2014: 24 godziny w Daytona (USA). Kierowcy – ci sami, co rok temu: za kierownicami BMW Z4 GTE zasiądą Dirk Mueller, Bill Auberlen, Joey Hand oraz John Edwards. Miejsce Maxime’a Martina w zespole BMW RLL zajmie Andy Priaulx, który powraca do starej ekipy: Priaulx wygrał wraz z zespołem BMW RLL klasę GT w 12 godzin na Sebring (US) w roku 2011.

BMW Sports Trophy. Rok 2014 to już 53. sezon dla BMW Sports Trophy – a wyścigi klientów są dla BMW bardzo ważne. Prywatni kierowcy BMW i prywatne zespoły znów mają okazję walczyć w ramach BMW Sports Trophy o atrakcyjne nagrody na koniec sezonu. Do swej palety wyścigowej dla klientów – gdzie króluje BMW Z4 GT3 – BMW Motorsport wprowadza nowy samochód, BMW M235i Racing. Z ceną zaledwie 59 500 euro (plus VAT) samochód ten czyni sport motorowy przystępnym dla nowych zawodników. Klienci zareagowali bardzo pozytywnie: złożono już 30 zamówień w BMW Motorsport.

24 godziny w Nuerburgring. W kwalifikacjach wyścigowych 6 kwietnia 2014 i wyścigu 24 godziny w Nuerburgring (21-22 czerwca 2014), BMW Motorsport wspierać będzie wypróbowane w zeszłym roku zespoły BMW Schubert i BMW Sports Trophy Marc VDS. Oba wystartują na fabrycznie przygotowanych BMW Z4 GT3. Po zakończeniu zeszłego sezonu na drugim miejscu, BMW Motorsport będzie walczyć o zwycięstwo generalne. Nazwiska kierowców, oprócz Dirka Wernera, poznamy w późniejszym terminie.

Formula BMW Talent Cup powraca w roku 2014 z najnowszym narybkiem juniorów. Pod przywództwem głównego instruktora Dirka Adorfa, grupa młodzików otrzyma szansę wypróbowania swych sił w profesjonalnych wyścigach samochodowych – i pójścia w ślady takich absolwentów szkoły wyścigowej BMW, jak Sebastian Vettel, Nico Rosberg i Daniel Ricciardo czy aktualni kierowcy DTM Marco Wittmann i Timo Glock.