BMW xDRIVE – MINI ALL4: ZIMA MOŻE BYĆ BEZPIECZNA

Zima to najlepszy czas na wykorzystanie możliwości inteligentnego systemu napędu na cztery koła. BMW xDrive oraz MINI ALL4 to technologie 4×4.

Nie tylko optymalizują one trakcję i poprawiają stabilność podczas jazdy po ośnieżonych, oblodzonych, śliskich i luźnych nawierzchniach, ale w zauważalny sposób zwiększają zwinność samochodu w zakrętach. W sezonie zimowym 2012/2013 klienci mają do wyboru 64 modele BMW z systemem xDrive oraz cztery wersje silnikowe modelu MINI Countryman z układem ALL4.

W ciągu ostatnich dwóch lat firma BMW Group powiększyła gamę modeli z systemem napędu na wszystkie koła o około 50 procent. Wiosną 2013 roku oprócz modelu MINI Paceman z systemem ALL4 na rynku pojawią się modele BMW serii 3 Touring z technologią xDrive.

Wraz z początkiem sezonu zimowego układ napędu na cztery koła jest po raz pierwszy dostępny w BMW serii 1. Do gamy aut, w których napędzane są wszystkie cztery koła dołączą modele BMW 120d xDrive oraz BMW M135i xDrive. W BMW serii 3 układ xDrive jest obecnie oferowany w wariantach Limuzyna i Coupé. Inteligentny system napędu na wszystkie koła demonstruje swoje zalety także w BMW serii 5 Sedan, BMW serii 5 Touring, BMW serii 5 Gran Turismo, BMW serii 6 Coupé, BMW serii 6 Cabrio, BMW serii 6 Gran Coupé, luksusowych sedanach BMW serii 7 oraz w modelach BMW X1, BMW X3, BMW X5 i BMW X6.

Historia i dzień dzisiejszy

System napędu na cztery koła został po raz pierwszy wprowadzony w 1985 roku w modelu BMW serii 3, jako alternatywa dla napędu na tylne koła, z którego słyną samochody niemieckiego producenta. Nawet wówczas układ kierowania mocy na obie osie służył nie tylko zoptymalizowaniu trakcji, ale również zwiększeniu dynamiki jazdy w zakrętach. Podobna zasada jest jednym z kluczowych kryteriów funkcjonowania najnowszej technologii BMW xDrive.

W przeciwieństwie do innych producentów samochodów, którzy wykorzystują system napędu na cztery koła głównie do zrekompensowania niedostatecznej przyczepności w samochodach przednionapędowych, BMW w modelach xDrive wciąż wykorzystuje zalety tylnego napędu. W normalnej sytuacji drogowej większość momentu obrotowego trafia tam, gdzie tradycyjnie we wszystkich modelach BMW z napędem na jedną oś, czyli na tylne koła, dzięki czemu możliwe jest zachowanie typowej dla BMW precyzji kierowania bez przenoszenia niepożądanych sił na koło kierownicy. W szybko pokonywanych zakrętach moc również trafia przede wszystkim na koła tylnej osi. W celu zapewnienia precyzji sterowania w zakręcie oraz odpowiedniej stabilności, system xDrive przekazuje więcej momentu obrotowego na tylne koła podczas wchodzenia w zakręt, co pozwala uzyskać typową dla BMW radość z jazdy.

Przez ponad 20 lat BMW wykorzystywało układ sterowania elektronicznego w celu zapewnienia precyzyjnej analizy warunków drogowych oraz uzyskania szybkich reakcji systemu w zakresie rozdziału momentu obrotowego pomiędzy koła. W modelu BMW 525ix zaprezentowanym w 1991 roku sygnały dotyczące obrotu kół pochodzące z układu ABS, a także dane odnośnie prędkości obrotowej silnika, położenia zaworu przepustnicy oraz statusu układu hamulcowego były przekazywane do jednostki sterującej systemem napędu na cztery koła, który mógł na tej podstawie odpowiednio rozdzielić moc.

Dziś układ sterowania xDrive jest w pełni zintegrowany z systemem kontroli stabilności jazdy w ramach systemu Integrated Chassis Management (ICM). Oznacza to, że oprócz prędkości obrotowej kół układ uwzględnia również dane dostarczane przez układ dynamicznej kontroli stabilności (DSC), jak kąt skrętu kół, położenie pedału gazu oraz przyspieszenie poprzeczne. Co więcej, szczegółowa analiza warunków jazdy pozwala na działanie układu xDrive w sposób antycypacyjny, co sprawia, że jest to jedyny inteligentny system napędu na cztery koła na świecie. W przeciwieństwie do tradycyjnych układów napędu na wszystkie koła, które reagują na poślizg koła, xDrive potrafi z wyprzedzeniem zidentyfikować tendencje do występowania podsterowności lub nadsterowności na podstawie danych przekazanych przez DSC i zapobiec im poprzez odpowiednią dystrybucję siły napędowej.

Na przykład jeśli istnieje prawdopodobieństwo utraty przyczepności przednich kół i wystąpienia podsterowności, system błyskawicznie przekazuje więcej mocy do tylnych kół. W rezultacie samochód pokonuje zakręt z większa precyzją. To samo dotyczy sytuacji, w której zachodzi ryzyko wystąpienia uślizgu tylnych kół i wystąpienia nadsterowności – wówczas więcej mocy trafia do kół na przedniej osi. W ten sposób system napędu na cztery koła pozostaje w pełnej gotowości jeszcze przed wystąpieniem poślizgu, natomiast moc silnika jest wykorzystywana do zapewnienia radości z jazdy bez żadnych strat.

Modele BMW X

Sukces modeli BMW X to przede wszystkim zasługa systemu napędu na cztery koła, który w połączeniu z zaawansowaną technologią zastosowaną w zawieszeniu zapewnia ponadprzeciętną dynamikę jazdy. BMW X5, które zostało zaprezentowane w 1999 roku, przyczyniło się do stworzenia nowego segmentu aut typu SAV (Sports Activity Vehicle). Debiut BMW X3 w 2004 roku również zapoczątkował nowy rozdział w historii marki z uwagi na fakt, iż system napędu na cztery koła został po raz pierwszy nazwany BMW xDrive. W układzie zastosowano sterowane elektronicznie sprzęgło wielotarczowe, które steruje rozdziałem mocy pomiędzy koła przedniej i tylnej osi, co w jeszcze większym stopniu zwiększa precyzję i szybkość działania układu. Elektroniczna jednostka sterująca jest zdolna do rozdzielenia momentu obrotowego w rekordowo krótkim czasie: pełne otwarcie i zamknięcie sprzęgła zajmuje zaledwie 100 milisekund.

Układy Performance Control i Dynamic Performance Control

W modelach BMW X1 oraz BMW X3 system xDrive może zostać połączony z układem Performance Control, który dodatkowo potęguje dynamiczne właściwości jezdne BMW, na przykład poprzez selektywne przyhamowanie tylnego koła po wewnętrznej stronie zakrętu oraz zwiększenie mocy silnika, co pozwala w spontaniczny i precyzyjny sposób pokonać ciasny łuk. Uruchomienie hamulców zapobiega poślizgowi tylnego wewnętrznego koła, natomiast przekazanie większej mocy do tylnego zewnętrznego koła zwiększa sterowność podczas zmiany kierunku jazdy.

Rozdział siły napędowej odbywa się w jeszcze bardziej adaptacyjny sposób w modelach BMW X6 oraz BMW X5 M i BMW X6 M, które zostały standardowo wyposażone w układ Dynamic Performance Control. Ten sterowany elektronicznie system, zintegrowany z tylnym mechanizmem różnicowym, współpracuje z układem xDrive, zapewniając fascynujące połączenie wysokiej dynamiki jazdy z odpowiednią stabilnością kierunkową. Oprócz zmiennego rozdziału siły napędowej pomiędzy koła przedniej i tylnej osi, system rozdziela również moment obrotowy w odpowiednich proporcjach pomiędzy tylnymi kołami, co w zauważalny sposób poprawia precyzję kierowania i stabilności toru jazdy podczas dynamicznego pokonywania zakrętów.

W momencie wykrycia tendencji do nadsterowności system xDrive redukuje moc przekazywaną do tylnych kół, natomiast układ Dynamic Performance Control dodatkowo przenosi moment obrotowy z tylnego koła znajdującego się na zewnątrz zakrętu – które jest szczególnie narażone na działanie siły odśrodkowej – do tylnego koła po wewnętrznej stronie zakrętu. Wszelkie tendencje do podsterownych zachowań samochodu są tłumione w odwrotnym procesie: xDrive redukuje moc przekazywaną do przednich kół, natomiast układ Dynamic Performance Control optymalizuje stabilność poprzez przekazanie momentu obrotowego do tylnego zewnętrznego koła. Dynamic Performance Control steruje rozdziałem mocy pomiędzy kołami tylnej osi nawet w obliczu nagłej zmiany obciążenia lub podczas hamowania silnikiem, co zapewnia doskonałą trakcję i stabilność również wtedy, gdy kierowca zdejmie nogę z pedału gazu w zakręcie.

MINI ALL4

Typowe dla MINI właściwości jezdne – określane jako właściwości gokarta – zostały spotęgowane w 2010 roku, czyli w momencie debiutu rynkowego modelu MINI Countryman. Samochód dosłownie podbił nowe terytoria, za sprawą systemu napędu na cztery koła ALL4 oferowanego obok tradycyjnego napędu na przednią oś. System działa w oparciu o centralny mechanizm różnicowy sterowany elektrohydraulicznie, nieustannie rozdzielając moc pomiędzy koła przedniej i tylnej osi. W normalnych warunkach jazdy do 50 procent mocy silnika wędruje do tylnych kół, podczas gdy w ekstremalnych warunkach eksploatacji – na przykład podczas jazdy po lodzie lub śniegu – układ przesyła na tylną oś do 100 procent mocy.

Taki rodzaj dystrybucji siły napędowej pomiędzy osiami optymalizuje wydajność auta, a system elektroniczny układu ALL4, po raz pierwszy zintegrowany bezpośrednio z jednostką sterującą systemu DSC, zapewnia bardzo krótki czas reakcji. W oparciu o dane pozyskane przez system DSC, selektywny rozdział siły napędowej następuje na wczesnym etapie wchodzenia w zakręt z dużą prędkością, co zapewnia optymalną zwrotność przy zachowaniu bezpiecznych właściwości jezdnych, tak typowych dla samochodów MINI.