BYD e6: ELEKRTYCZNE AUTO O ZASIĘGU 300 KM

W czasie konferencji „2012 International Symposium on Electric Vehicles – Triple Helix Activity Research; Energy-Technology; Policy-Clusters Platform” w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej, odbyła się premierowa w Polsce prezentacja w pełni elektrycznego samochodu BYD e6.

BYD e6 to obecnie najbardziej uniwersalny i wszechstronny, seryjnie produkowany, 5- osobowy samochód elektryczny na świecie. E6 może pochwalić się maksymalnym zasięgiem wynoszącym aż 300 km, a wielkość auta, jego wyposażenie i parametry techniczne stawiają go daleko poza zasięgiem konkurencyjnych samochodów elektrycznych znanych marek.

Firma BYD to światowy lider w produkcji baterii i akumulatorów do różnego typu urządzeń elektronicznych. To także dostawca kompleksowych systemów produkcji i magazynowania energii ze źródeł odnawialnych. Ponadto, BYD jest jednym z czołowych producentów samochodów w Chinach, który w swojej ofercie posiada zarówno samochody konwencjonalne jak i hybrydowe i elektryczne.

Już w 2008 roku, jako pierwszy na świecie, zaprezentowany został samochód elektryczny o przedłużonym zasięgu BYD F3DM, który napędzany był wyłącznie silnikiem elektrycznym, a mały silnik spalinowy służył do doładowywania baterii.

Dziś ta technologia uważana jest za najnowocześniejszą i powoli wprowadzają ją także inni producenci samochodów na świecie.

Stoisko odwiedziło przeszło 300 osób, głównie przedsiębiorców i naukowców związanych z e-motoryzacją.

Gościem szczególnym był Waldemar Pawlak, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki. W czasie swojego wystąpienia na konferencji mówił o perspektywach rozwoju napędów elektrycznych, a także o systemach rozproszonych źródeł energii, w których samochody elektryczne mogą być wykorzystywane jako swego rodzaju magazyny energii (smart grid).