CASTROL: VETTEL LIDEREM RANKINGU KIEROWCÓW

Mistrz świata Formuły 1 deklasuje rywali w rankingach najlepszych kierowców w sportach motorowych, prowadzonych przez firmę Castrol. Młody kierowca teamu Red Bull Racing ma olbrzymią przewagę nad pozostałymi kierowcami – kolegą z zespołu, Markiem Webberem, a także Lewisem Hamiltonem i Jensonem Buttonem.

Tytuł mistrzowski obronił po piętnastu wyścigach (na dziewiętnaście w tym sezonie). Wtedy, po dziewięciu wygranych i dwunastu pole position miał na koncie 23 395 punktów w rankingu Castrol EDGE.

Gdyby jednak porównać tegoroczne, imponujące wyniki młodego Niemca z osiągnięciami liderów rankingów Castrola z ostatnich kilkunastu sezonów okazuje się, że byli od niego lepsi. W tym samym momencie sezonu w 1992 roku Nigel Mansell miał na koncie 25 586 punktów. W 2004 roku lepszy był rodak Vettela, Michael Schumacher z 25 596 punktami. Co ciekawe, kierowca Red Bulla mógł poprawić wynik siedmiokrotnego Mistrza Świata Formuły 1, ale potrzebował do tego wygranej w Grand Prix Japonii, na torze Suzuka. Ponieważ zajął tam „dopiero” trzecie miejsce, na kolejną szansę na poprawienie wyniku Schumachera musi poczekać.

Polacy niestety nie błyszczą. Najwyżej notowany jest Kuba Giermaziak na 429. miejscu. 160 lokat niżej jest Michał Kościuszko, a jedyna Polka w zestawieniu, startująca w Formule 2 Natalia Kowalska, jest na 1254. miejscu.

Ranking Castrol EDGE to na bieżąco aktualizowana klasyfikacja, uwzględniająca wyniki uzyskiwane przez kierowców w ciągu ostatnich 12 miesięcy i umożliwiająca porównanie rezultatów czołowych zawodników różnych dyscyplin sportów motorowych. Z kolei Castrol EDGE Race obejmuje tylko wyniki uzyskane w danym roku kalendarzowym. Pełne zestawienia obu rankingów dostępne są na stronie www.castroldriverrankings.com.