CHEVROLET: CORVETTE STINGRAY W INDIANAPOLIS 500

Ch1_c

Nowy Chevrolet Corvette Stingray 2014 poprowadzi stawkę aut podczas startu dziewięćdziesiątego siódmego wyścigu Indianapolis 500, który odbędzie się w niedzielę 26 maja 2013 roku na torze Indianapolis Motor Speedway.

Corvette Stingray jest dwunastym z kolei modelem Corvette wybranym do poprowadzenia tzw. „Największego spektaklu wyścigowego”. Pierwszy Chevrolet Corvette pojawił się na torze Indianapolis w 1978 roku.


Zobacz także:
SPORT


– Jesteśmy zaszczyceni, że nowa Corvette Stingray będzie częścią tego słynnego wyścigu, zacieśniając tym samym więzi pomiędzy Chevroletem i Indianapolis 500 – powiedział Jim Campbell, wiceprezes GM Performance Vehicles and Motorsports. Duży wpływ na osiągi Corvette Stingray 2014 miały wyścigi samochodowe, w związku z czym to prestiżowe zadanie przydzielone najnowszemu modelowi jest tym bardziej na miejscu.

Ch 2_c

W 2012 r. Chevrolet wrócił do zmagań na torze Brickyard w roli dostawcy silników. Natomiast model Corvette Stingray jako samochód bezpieczeństwa kontynuuje wspaniałą historię współpracy, sięgającą początków funkcjonowania toru.

Samochód bezpieczeństwa Corvette Stingray został ozdobiony lakierem Laguna Blue Tintcoat oraz oficjalnymi grafikami Indianapolis 500 umieszczonymi na drzwiach. Od wersji seryjnej odróżnia się dodatkowymi elementami z zakresu bezpieczeństwa spełniającymi wymogi torowe oraz oświetleniem stroboskopowym. Aby mógł poprowadzić stawkę pojazdów IndyCar nie było konieczności wprowadzania zmian w układzie napędowym, ponieważ samochód został wyposażony w nowy silnik LT1 o pojemności 6,2 litra oraz w wiele zaawansowanych technologii, jak bezpośredni wtrysk paliwa, układ zmiennych faz rozrządu czy funkcja aktywnego zarządzania paliwem AFM (Active Fuel Management). Jednostka produkuje 450 KM. Corvette została też wyposażona w pakiet torowy Z51.

Ch 3_c

Chevrolet Corvette Stingray 2014 wejdzie do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych jesienią tego roku. W Europie model ten pojawi się w salonach sprzedaży pod koniec roku.

Chevrolet i Indianapolis 500

Chevrolet dzieli wspólną historię z torem Indianapolis Motor Speedway, wyścigiem Indianapolis 500 oraz serią IZOD IndyCar. Firma Chevrolet powstała w roku 1911 – w tym samym roku odbył się pierwszy z wyścigów na dystansie 500 mil. Z kolei bracia Chevrolet: Louis, Arhtur oraz Gaston – brali udział we wczesnych wyścigach Indy 500. Arthur uczestniczył w zmaganiach na torze w roku 1911, a Gaston wygrał wyścig w 1920 roku.

Ch 4_c

Chevrolet brał udział w serii Indy jako dostawca silników w latach 1986-1993 oraz 2002-2005 oferując silniki V8, a po powrocie do zmagań w 2012 producent zaprezentował jednostkę Chevrolet IndyCar twin-turbo V6 z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Chevrolet wygrał 118 wyścigów IndyCar, dostarczył silniki siedmiu mistrzom w klasyfikacji kierowców i zdobył siedem zwycięstw w Indianapolis 500.

W roku 2013 Chevrolet już po raz dwudziesty czwarty pełni rolę oficjalnego samochodu bezpieczeństwa w wyścigu Indianapolis 500 – marka wprowadzała stawkę samochodów do walki na torze częściej niż jakikolwiek inny producent. Pierwszym Chevroletem wybranym jako samochód bezpieczeństwa był Fleetmaster z 1948 roku. Model Camaro odgrywał tę zaszczytną rolę siedem razy, a Corvette – dwanaście.

Ch 5_c