CHEVROLET: OSIEM LAT SUKCESÓW W WTCC

W celu upamiętnienia udanej, ośmioletniej kariery w wyścigach WTCC Chevrolet stworzył film ukazujący emocje, radość, ból i łzy. Wszystko to było kwintesencją trudnej drogi na szczyt w najbardziej prestiżowej serii wyścigów samochodów turystycznych na świecie.

Materiał wideo prezentuje losy zespołu Chevroleta w serii WTCC od pierwszej serii wyścigów w ramach World Touring Car Championship w 2005 roku, podczas której Chevrolet Lacetti zanotował ponad dwusekundową stratę do zdobywcy pole position, po ostatni wyścig dla marki w Makao w listopadzie 2012 roku, w którym Chevrolety Cruze wywalczyły pierwsze trzy miejsca na podium i zakończyły serię z 68 wygranymi wyścigami na koncie.

Chevrolet osiągnął wszystko, co można było osiągnąć w najbardziej prestiżowej na świecie serii wyścigów samochodów turystycznych, zdobywając trzy podwójne tytuły mistrzowskie (w klasyfikacji Konstruktorów i Kierowców). W sezonie 2012 Chevrolet ustanowił też historyczny rekord, będąc pierwszym producentem, który ukończył sezon z wynikiem 1 025 punktów – to bezprecedensowe osiągnięcie w serii WTCC organizowanej przez FIA.

Dane liczbowe mówią same za siebie: kierowcy Chevroleta wywalczyli 23 podwójne i 17 potrójnych zwycięstw, 184 razy stawali na podium, zdobyli 36 miejsc pole position oraz zanotowali 61 najszybszych okrążeń w 178 wyścigach. W całej ośmioletniej karierze w WTCC prowadzili też przez 820 okrążeń i zdobyli łącznie 3 580 punktów w klasyfikacji konstruktorów i 4 470 punktów w klasyfikacji kierowców – takim wynikiem nie może się pochwalić żaden inny producent.

– Jesteśmy dumni: Mistrzostwa WTCC były doskonałą okazją do zaprezentowania marki Chevrolet i modelu Cruze w Europie oraz na innych rynkach całego świata. zawodnicy Chevroleta, Rob Huff, Alain Menu i Yvan Muller, ukończyli zmagania w sezonie 2012 na odpowiednio pierwszym, drugim i trzecim miejscu. Yvan, Rob i Alain są jednak kimś więcej, niż tylko znakomitymi kierowcami. Są doskonałymi ambasadorami marki, ukazującymi ducha rywalizacji Louisa Chevroleta w każdym wyścigu – powiedziała Susan Docherty, prezes i dyrektor zarządzająca Chevrolet Europe.

W ciągu trzech lat Muller zdobył dwa tytuły Mistrza Świata w klasyfikacji kierowców i wygrał 20 wyścigów dla Chevroleta, a Huff, który wygrał 23 wyścigi, wywalczył trzeci tytuł. Brytyjczyk, będący obok Menu i Nicola Larini’ego jednym z trzech początkowych kierowców Chevroleta, był również pierwszym kierowcą, który zdobył punkty dla zespołu w 2006 roku. Z kolei Menu wygrał dla Chevroleta pierwszy i ostatni wyścig, natomiast jego Cruze przekroczył linię mety na czołowej pozycji 23 razy. Larini wywalczył jedno zwycięstwo, a Rickard Rydell, który jako czwarty, gościnny kierowca wziął udział w wyścigu w Szwecji w 2007 roku, również wygrał jeden wyścig dla Chevroleta.

Koordynacja technicznych i sportowych aspektów rywalizacji została powierzona brytyjskiemu zespołowi RML, który okazał się doskonałym partnerem dla Chevroleta.

– Wszyscy w zespole RML są dumni z wielu tytułów mistrza, które zdobyliśmy wraz z Chevroletem w WTCC. W ciągu ostatnich ośmiu lat odegraliśmy kluczową rolę w promowaniu i budowaniu wizerunku marki Chevrolet na całym świecie, natomiast sukces tego programu był również znakomitą platformą do globalnej promocji RML – stwierdził Ray Mallock, dyrektor zarządzający RML.

Chevrolet będzie nadal obecny w globalnych sportach motorowych w innych seriach wyścigowych, w tym w wyścigach IndyCar, NASCAR i serii GT.

Zobacz w originale: youtube.com

CHEVROLET I WTCC

* 2004 – Oficjalne rozpoczęcie serii WTCC oraz programu WTCC Chevroleta w Monako.
* 2005 – 8-10 kwietnia: Chevrolet Lacetti debiutuje na torze Monza we Włoszech podczas inauguracji WTCC (Alain Menu, Nicola Larini i Rob Huff). W piątej rundzie sezonu (Meksyk) Huff zajmuje szóste miejsce, a Larini siódme, zdobywając tym samym pierwsze punkty dla Chevroleta.
* 2006 – 21 maja Alain Menu jako pierwszy przekroczył linię mety w wyścigu rozgrywanym na mokrym od deszczu torze w Brands Hatch w Wielkiej Brytanii. Rob Huff odnosi kolejne zwycięstwo w Brnie w Czechach.
* 2007 – Chevrolet zalicza pierwsze pole position (Menu w Zandvoort w Holandii), pierwsze podwójne zwycięstwo (Menu pierwsze miejsce, a Larini drugie w wyścigu w Zandvoort), pierwszy hat-trick (pierwsza pozycja startowa, zwycięstwo w wyścigu, najszybsze okrążenie), będący zasługą Menu w wyścigu w Pau we Francji oraz pierwsze potrójne zwycięstwo (Menu pierwsze miejsce, Huff drugie miejsce, Larini trzecie miejsce w Porto w Portugalii). Łącznie Chevrolet Lacetti odnosi siedem zwycięstw i zdobywa nieoficjalny tytuł „Królowej ulic”, jako że Chevrolet zwycięża na wszystkich czterech torach ulicznych w kalendarzu WTCC.
* 2008 – pięć zwycięstw i trzecie miejsce WTCC.
* 2009 – Debiut nowego Cruze WTCC, który od razu odnosi dwa zwycięstwa (Huff i Larini) w Marrakeszu w Maroko, natomiast w całym sezonie zapisuje na swoim koncie jeszcze cztery zwycięstwa.
* 2010 – Yvan Muller, francuski as wyścigów i były Mistrz WTCC, zastępuje Nicolę Larini’ego, który kończy karierę. Cruze przechodzi kolejne modyfikacje i odnosi siedem zwycięstw (podium w 21 z 22 wyścigów), zdobywając ostatecznie tytuł Mistrza Świata w klasyfikacji Producentów i Kierowców (Yvan Muller).
* 2011 – Cruze wyposażony jest w nowy, turbodoładowany silnik benzynowy 1,6 litra zaprojektowany przez RML. Odnosi 21 zwycięstw w 24 wyścigach (w tym sześć potrójnych zwycięstw oraz dziewięć podwójnych), a także łącznie 51 z 72 miejsc na podium. Pozostawał na prowadzeniu w sumie przez 256 okrążeń oraz zdobył pole position w każdej z dwunastu rund i zanotował 23 najszybsze okrążenia.

* 2012 – Chevrolet odnosi 20 zwycięstw w 24 wyścigach. Rob Huff zdobywa tytuł Mistrza Świata (413 punktów), zaraz za nim uplasował się Alain Menu z 401 punktami, natomiast Yvan Muller zdobył 393 punkty. Marka bije rekord, zdobywając 1 025 punktów. Na drugim miejscu jest BMW (650 pkt.), a na trzecim – SEAT (617 pkt.).