CHEVROLET: RZEŹBA TWÓRCY MARKI ODSŁONIĘTA

Ch _285155

Gigantyczna metalowa rzeźba upamiętniająca Louisa Chevroleta, współzałożyciela marki Chevrolet, została oficjalnie zaprezentowana w La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii.

Wykonanie tego abstrakcyjnego popiersia zostało zaplanowane w listopadzie 2011 roku w ramach serii inicjatyw upamiętniających sto lat istnienia marki Chevrolet. Obecnie dzieło zostało oficjalnie przekazane miastu, w którym urodził się Louis Chevrolet przez Thomasa Sedrana, prezesa i dyrektora zarządzającego Chevrolet Europe.


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI


Twórcą popiersia jest pochodzący z Genewy artysta Christian Gonzenbach. Całość została wykonana z polerowanej stali nierdzewnej. Przy wysokości ponad pięciu metrów i wadze ośmiu ton rzeźba jest największą konstrukcją tego typu w Szwajcarii.

W uroczystości odsłonięcia i przekazania rzeźby wzięli udział przedstawiciele władz miasta, reprezentanci firmy Chevrolet oraz mieszkańcy okolic Parc de l’Ouest, gdzie kilka dni temu stanęło popiersie.

Projekt Gonzenbacha został wybrany spośród czterech niezwykle kreatywnych prac przez międzynarodowe jury, w którego skład weszli reprezentanci La Chaux-de-Fonds, firmy Chevrolet i świata sztuki.

Ch 2_288504

Popiersie Louisa Chevroleta ma połyskującą metaliczną powierzchnię, która jest gładka, niczym szkło. Rzeźba została odlana i zespawana w ciągu dwunastu miesięcy w specjalistycznej odlewni w Tajpej, stolicy Tajwanu.

– Rzeźba Louisa Chevroleta to najważniejsze publiczne dzieło, jakie stworzyłem. Biorąc pod uwagę rozmiary i zawiłość projektu, uznałem, że muszę myśleć nieszablonowo i że będę potrzebował do pomocy zespołu wysoce wykwalifikowanych osób: ekspertów 3D, inżynierów, wytapiaczy, spawaczy, szlifierzy itp. I udało się. Mimo, że popiersie wygląda na lekkie, w rzeczywistości jest bardzo ciężkie. Tak naprawdę nie widać metalu, ale odbicia otoczenia w wypolerowanych powierzchniach rzeźby. Kolory zmieniają się nieustannie wraz z pojawianiem się na niebie kolejnych chmur. To fascynujące – powiedział Christian Gonzenbach.

Ważąca 8 ton rzeźba została wykonana z 71 fragmentów wysokogatunkowej stali nierdzewnej. Odpowiednią stabilność zapewnia umieszczona wewnątrz konstrukcja ramowa, obejmująca metalowe pręty i belki. Dolna sekcja konstrukcji, zakotwiczona w podstawie rzeźby, pełni również rolę punktu mocowania.

Ch 3_285149

Rzeźba spoczywa na piedestale o wysokości 28 centymetrów, wykonanym z betonu polakierowanego na czarno. Popiersie stanęło w Parc de l’Ouest w La Chaux-de-Fonds. Całe przedsięwzięcie jest koordynowane przez Friederika Schmida, doświadczonego managera zajmującego się projektami związanymi ze sztuką.

Rzeźba Louisa Chevroleta – najważniejsze daty

– październik 2011: wybór Parc de l’Ouest jako docelowego miejsca prezentacji dzieła;
– 3 listopada 2011: ogłoszenie konkursu podczas konferencji prasowej Chevroleta w La Chaux-de-Fonds zorganizowanej z okazji stulecia marki;
– marzec 2012: ogłoszenie zwycięzcy konkursu;
– lipiec 2012: rozpoczęcie produkcji popiersia w tajwańskiej odlewni;
– kwiecień 2013: rozpoczęcie prac rewitalizacyjnych w Parc de l’Ouest;
– 6 sierpnia 2013: rzeźba opuszcza Tajwan;
– wrzesień 2013: popiersie Louisa Chevroleta dociera do Rotterdamu;
– 3 października 2013: prezentacja i przekazanie dzieła La Chaux-de-Fond.