CHEVROLET W OSCAROWYCH ROLACH FILMOWYCH

Światła, kamera, uruchomić silniki! Każdego roku gwiazdy Hollywood i przedstawiciele amerykańskiego przemysłu filmowego zbierają się podczas uroczystości wręczenia Oscarów, aby uhonorować najlepsze produkcje filmowe i wyróżnić najlepszych aktorów. Swój udział w tworzeniu największych dzieł kinematografii mają także samochody Chevroleta.

– Samochody mają wiele wspólnego z filmami. Widz często wytwarza emocjonalną więź z pojazdem, grającym jedną z głównych ról. Podczas scen, w których niszczone są piękne auta często słychać odgłosy niezadowolenia i współczucia – mówi Elliot Wilhelm, kurator filmowy z Instytutu Sztuki w Detroit oraz założyciel Detroit Film Theatre.

Najlepszym tego przykładem jest rola Chevroleta Camaro w filmach Transformers(2007), Transformers: Zemsta upadłych (2009) oraz Transformers 3 (2011), w których ten amerykański muscle car wcielił się w postać robota Bumblebee. Zachęcony sukcesem trylogii, Chevrolet stworzył model Camaro Transformers Special Edition, który sprzedał się w około 3 000 egzemplarzy, przenosząc emocje z dużego ekranu na drogi. W filmie oprócz Camaro pojawiły się także modele Corvette Stingray Concept oraz Chevrolet Malibu z 1965 roku.

Wiele emocji wśród fanów motoryzacji wywołał również thriller xXx z 2002 roku, w którym aktor Vin Diesel wykonuje spektakularny skok z mostu, prowadząc Chevroleta Corvette. W tym miejscu należy też wymienić pojazd Batmana z filmu Batman (1989) i Powrót Batmana (1992) zbudowany na bazie Chevroleta Impala.

Inne znane produkcje filmowe:

– Zmodyfikowany Chevrolet Corvette z 1964 jest gwiazdą hitu kinowego Viva Las Vegas z Elvisem Presley’em i Ann Margaret. Film opowiada o losach Lucky’ego Jacksona i jego drodze do udziału w pierwszym wyścigu Grand Prix organizowanym w Las Vegas. Wielu krytyków uważa, że Presley zagrał w tym filmie swoją najlepszą rolę.

Amerykańskie graffiti (1973) – w filmie, od którego rozpoczęły się hollywoodzkie kariery takich aktorów, jak Richard Dreyfuss, Ron Howard i Harrison Ford, pojawiają się modele Chevrolet One-Fifty z 1955 r. i Chevrolet Impala z 1958 r.

– Czerwony Chevrolet Corvette Stingray występuje u boku nagrodzonego Oscarem Jeffa Bridgesa w filmie Ostatni amerykański bohater (1973), który obrazuje drogę kierowcy Junior Jacksona do największych sukcesów w wyścigach.

– Eric “Otter” Stratton, grany przez Tima Mathesona w kultowym filmie Menażeria z 1978 roku, jeździ Chevroletem Corvette rocznik 1959.

– Dolly Parton porusza się natomiast modelem Camaro z 1968 roku w filmie Najlepszy mały burdelik w Teksasie (1982), w którym gra również Burt Reynolds.

– Sean Penn, grający postać Jeffa Spicoli w filmie Beztroskie lata w Ridgemont High (1982), rozbija w spektakularny sposób model Camaro Z28 z 1968 roku.

– W filmie Mniej niż zero (1987) obok Roberta Downey Jr., Jamie Gertz i Andrew McCarthy’ego występuje Chevrolet Corvette Convertible z 1959 roku.

– Camaro z 1978 roku gra u boku Dana Aykroyda i Jane Curtin w filmie Stożkogłowi (1993).

Człowiek demolka (1993) – większość pojazdów wykorzystanych w filmie z Sylvestrem Stallone, Wesley Snipesem i Sandrą Bullock to prototypy i koncepty GM, a wśród nich znalazł się Chevrolet Corvette Stingray Concept z 1991 roku.

– W filmie Mr. Deeds – Milioner z przypadku (2002) główny bohater grany przez Adama Sandlera nagradza mieszkańców swojego miasta za ich przyjaźń, ofiarując każdemu nowiutkiego, czerwonego Chevroleta Corvette Convertible z 2002 roku.

– Animowana wersja Chevroleta Corvette pojawiła się w filmach Toy Story 3 (2010) i Auta 2 (2011).