CHRYSLER: BRĄZOWY STATUS DLA DWÓCH FABRYK

W uznaniu wysiłków na rzecz wdrażania programu World Class Manufacturing (WCM), Dundee Engine Plant (stan Michigan) oraz Windsor Assembly Plant (prowincja Ontario, Kanada), jako jedyne fabryki Chrysler Group LLC w Ameryce Północnej, otrzymały prestiżowe wyróżnienie “Brązowy status” WCM.

Jest to bezpośredni efekt audytu, który odbył się w kwietniu br., po niespełna trzech latach od przyjęcia systemu operacyjnego WCM.

„Status Brązowy” wymaga uzyskania minimum 50 punktów w 10 tematycznych „filarach” technicznych oraz 10 „filarach” dotyczących problematyki zarządzania. Podstawą ocen są kolejne prezentacje tematyczne oraz przegląd konkretnych rozwiązań, świadczących o posiadanym know-how i kwalifikacjach w zakresie programu WCM.

World Class Manufacturing (Produkcja Klasy Światowej) jest metodologią nastawioną na maksymalne ograniczenie strat i marnotrawstwa oraz podniesienie wydajności, jakości i bezpieczeństwa procesów wytwórczych w sposób systematyczny i zorganizowany. System został wdrożony przez Fiata w roku 2004, a następnie objął Chrysler Group na mocy aliansu pomiędzy tymi koncernami zawartego w czerwcu 2009.

Autorem weryfikacji WCM w zakładach Chrysler Group jest grupa certyfikowanych audytorów Fiata pod kierownictwem Szefa WCM na region EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) i dyrektora zakładu TOFAS Fiata w tureckim mieście Bursa. Oba zakłady Chrysler Group zostaną uhonorowane za swe osiągnięcia podczas uroczystości przyznania wyróżnień za wdrożenie WCM, planowanej w Brazylii latem bieżącego roku.

Zakład Dundee Engine Plant produkuje obecnie silniki FIRE o pojemności 1,4 litra do Fiata 500 oraz jednostki 2,0 oraz 2,4-litrowe do samochodów Jeep Compass, Jeep Patriot, Dodge Caliber, Dodge Avenger, Dodge Journey, Chrysler 200 i Chrysler 200 Convertible (kabriolet). Licząca 388 osób załoga pracuje w systemie 3-2-120 umożliwiającym pracę zakładu w czasie 20 godzin na dobę przez sześć dni w tygodniu, co pozwala zwiększyć liczbę dni produkcyjnych o 49 w skali roku.

W Windsor Assembly Plant produkowane są cieszące się wielkim powodzeniem i uznaniem minivany Chrysler Town & Country oraz Dodge Grand Caravan. Zakład ten obecnie zatrudnia 4800 osób w systemie trzyzmianowym.