CLARION: STACJA MULTIMEDIALNA NX502E

Firma 2N-Everpol, wyłączny dystrybutor produktów Clarion na Polskę wprowadza na rynek pierwszy model z najnowszej oferty stacji multimedialnych na rok 2012 – NX502E.

Clarion NX502E to urządzenie w formacie 2-DIN, które dzięki ramkom adaptacyjnym z kolekcji Clarion Installer. Program można zainstalować w dużej części produkowanych obecnie samochodów. Dodatkowym atutem jest możliwość wyboru – spośród 728 kombinacji kolorów – podświetlenia przycisków oraz możliwość podłączenia kamery cofania czy fabrycznego sterowania z kierownicy, które może obsługiwać również przyciski do odbierania i rozłączania rozmów telefonicznych.

Duży ekran dotykowy

Dzięki dotykowemu, cyfrowemu ekranowi o przekątnej 6,2” i wysokiej rozdzielczości 800×480 pikseli, obsługa jest łatwa i intuicyjna, nawiązuje do sposobu obsługi najnowszych smartfonów czy produktów firmy Apple. Nowością jest w pełni polskie menu wszystkich funkcji oraz ustawień urządzenia i nawigacji.
NX502E gwarantuje rozrywkę dwu-strefową, aby podczas długich podróży, gdy kierowca korzysta np. z nawigacji – pasażerowie mogli relaksować się przy dźwiękach muzyki, czy oglądaniu filmów.

Imponująca lista nośników i formatów

Urządzenie NX502E może odczytywać płyty CD, DVD, karty SDHC i pamięci USB. Istotna w dzisiejszych czasach jest współpraca z odtwarzaczami iPod i iPhone. NX502E z łatwością je obsługuje, a użytkownik może wybrać jeden z dwóch sposobów; uproszczony – czyli wybieranie funkcji w urządzeniu przenośnym, lub zaawansowany, w którym dotykowy wyświetlacz stacji multimedialnej przejmuje funkcje sterujące i na ekranie można wyszukiwać utwory według list artystów, albumów, tytułów itd. Nieodzownym elementem jest także wyświetlanie okładek płyt zapisanych w urządzeniach Apple. W urządzeniu nie zabrakło również tunera RDS z pamięcią 24 stacji (18 FM/6 MW).

Wbudowana nawigacja GPS

Nawigacją steruje zaawansowany system oparty o mocny procesor Sirf Prima 600MHz i oprogramowanie iGO Primo 2.0. Inteligentne algorytmy będą niezastąpionym towarzyszem podróży sugerując m.in. różne warianty trasy w czasie rzeczywistym, wskazówki dotyczące objazdów, funkcje omijania zatorów na drogach, czy łatwe znajdowanie parkingów w pobliżu celu podróży.

W nawigację wbudowany jest również tuner RDS-TMC odbierający bezpłatne informacje o korkach i zdarzeniach na drodze, które dostępne są w wybranych krajach Europy.

Mapy całej Europy przechowywane są na 8 GB karcie microSD, a data ich wydania ma znikome znaczenie, ponieważ urządzenie posiada 30 dniową gwarancję najnowszej mapy. Każdy klient kupujący NX502E otrzymuje prawo do bezpłatnej jednorazowej aktualizacji danych mapowych do najnowszej dostępnej wersji poprzez portal www.clarion.naviextras.com oraz dostępne tam oprogramowanie Naviextras Toolbox.

Moduł Bluetooth – Parrot FC6000 Config.1

Po połączeniu z telefonem komórkowym NX502E automatycznie synchronizuje kontakty, a na ekranie stacji oprócz identyfikacji numeru dzwoniącego wyświetlać można również historię połączeń. Rozmowy prowadzi się przez wbudowany w panel mikrofon, a jeśli odległość do niego jest zbyt duża, podłączyć można opcjonalny mikrofon zewnętrzny RCB199 lub RCB204. Oprócz funkcji zestawu głośnomówiącego Bluetooth obsługuje również audio streaming, dzięki tej funkcji cała kolekcja muzyczna zawarta w telefonie dostępna jest dla użytkownika stacji multimedialnej.

Dźwięk jest przecież najważniejszy!

NX502E wyposażona jest w cały zestaw funkcji umożliwiających indywidualne dostosowanie barwy dźwięku do własnych upodobań.

Do dyspozycji jest trójzakresowy korektor parametryczny Beat-EQ i Magna BASS EX, funkcja podbijająca częstotliwość 50Hz o 12dB, a wbudowane elektroniczne filtry górno- i dolno-przepustowe umożliwiają skuteczną filtrację częstotliwości. Wybierać można pomiędzy 60 Hz, 90 Hz i 120 Hz. Głośniki podłączyć można do wewnętrznego wzmacniacza o mocy 4×50 W MOSFET lub zewnętrznych wzmacniaczy przyłączonych do 6-kanałowego wyjścia RCA o podwyższonym napięciu 4 V.

Cyfrowy tuner radiowy

Jako ostatnią opcję odnotować można współpracę i dotykowe sterowanie cyfrowym tunerem radiowym DAB – DAB302E (obsługującym standard DAB, DAB+ oraz DMB-A).

Dla użytkowników jeżdżących po Europie jest to zapewne spory atut, w Polsce natomiast prowadzone są aktualnie tylko emisje testowe, ale wraz w cyfryzacją telewizji naziemnej, należy się spodziewać kolejnego kroku w postaci uruchomienia także cyfrowej radiofonii.