CONTINENTAL: NOWY INDEKS HL OBECNY NA OPONACH MARKI

Nowym indeksem nośności wprowadza po raz pierwszy na swojej oponie Continental. Ogumienie jest przeznaczone do pojazdów elektrycznych, hybrydowych oraz SUV-ów.

Duże, mocne tego typu samochody znacznie bardziej obciążają nawierzchnię niż konwencjonalne pojazdy.


Zobacz także:

OPONY

ROZMAITOŚCI


 

Jednocześnie modele te oferują niewielkie możliwości montażu większych opon o większej nośności. W odpowiedzi Continental wprowadza pierwszą oponę do samochodów osobowych z nowym indeksem nośności HL.

Napompowane do tego samego poziomu ciśnienia, ogumienie ma większą nośność niż te wyprodukowane zgodnie ze standardem XL. Produkty o nowej maksymalnej nośności mają umieszczony kod HL na ścianie bocznej przed rozmiarem, np. HL 245/40 R 19 101 Y XL.

Nośność opony HL wynosi 825 kg (indeks nośności 101), co stanowi o 10 proc. wyższą wartość w stosunku do znanego standardu XL umożliwiającego obciążenie do 750 kg (indeks 98). Zbudowane zgodnie ze standardem SL opony tej wielkości, odpowiednie dla wielu samochodów włącznie z modelami średniej klasy, przyjmują maksymalne obciążenie w wysokości 670 kg (indeks 94).

Nośność nowych opon HL jest zatem o prawie jedną czwartą wyższa. Uwzględniając rozwijające się trendy rynkowe, Continental spodziewa się rosnącego popytu ze strony producentów oryginalnego wyposażenia aut (OEM) na opony z nowym kodem HL. Zwiększenie nośności przy jednoczesnym spełnieniu innych oczekiwań klientów wymagało szeregu zmian zarówno w konstrukcji opony, jak i w mieszance gumowej.

– Jeśli chodzi o konstrukcję, wzmocniliśmy stopkę i ulepszyliśmy kontur opony, aby zmniejszyć poziom hałasu. Jednocześnie zoptymalizowaliśmy wzór bieżnika i mieszankę. W rezultacie udało nam się osiągnąć niskie opory toczenia, zapewnić precyzyjne prowadzenie i utrzymać przebieg na zwyczajowym wysokim poziomie – mówi Stefan Habicht, odpowiedzialny za rozwój produktu.

Continental produkuje obecnie pierwsze opony w nowym standardzie HL jako oryginalne wyposażenie, ale będą one również dostępne na rynku wymiany ogumienia.