CONTINENTAL: RAPORT O JABŁONI I JABŁKU

Rodzice jako kierowcy nie dają swoim dzieciom dobrego przykładu. Jak wynika z najnowszych badań opublikowanych przez Continental, wiodącego producenta opon na rynku europejskim, 75 procent rodziców wścieka się podczas jazdy, 54 proc. krzyczy a kolejne 41 proc. kłóci się między sobą w samochodzie przy dzieciach.

Zdaniem młodych pasażerów ich rodzice wykazują brak koncentracji za kierownicą, a mimo to ponad 90 proc. z nich jest ogólnie zadowolonych ze stylu jazdy rodziców i czuje się bezpiecznie na drogach.

Kolejnym błędem popełnianym przez 21 proc. rodziców jest korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy. 45 proc. młodych respondentów przyznaje, że ich rodzice nie koncentrują się na prowadzeniu samochodu. Dzieci zwracają także uwagę na różnicę w zachowaniu za kierownicą między ojcem i matką. Chociaż 73 proc. dzieci przyznało, że ich tata jeździ szybciej niż mama, a jedna trzecia opisała zachowanie ojców jako agresywne, mimo to wolą ich styl ojca. Uważają również swoje matki za mniej doświadczonych kierowców (42 proc.).

– Małe dzieci już wkrótce staną się kierowcami dlatego rodzice powinni dawać im przykład jak należy postępować na drodze. Byliśmy bardzo zaskoczeni, że większość z nich nie bierze tej odpowiedzialności na poważnie. Szczególnie, że prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa drogowego jest o 38 proc. wyższa w przypadku dzieci, których rodzice mają więcej niż trzy wykroczenia drogowe na koncie – komentuje wyniki badań Ralf Cramer, Członek Zarządu Continental.

Krzyki i kłótnie rodziców za kierownicą nie pozostają bez wpływu na psychikę dziecka. Prawie jedna czwarta z nich czuje się zdenerwowana z tego powodu. Obawy u dzieci rodzi również zbyt duża prędkość jazdy. Jak pokazują badania więcej niż jedna trzecia dzieci prosi rodziców aby zwolnili.

Badanie zostało przeprowadzone w Niemczech na zlecenie Continental wśród 500 dzieci w wieku 4 – 16 lat we współpracy z Fundacją Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Dolnej Saksonii.