DAIHATSU: COPEN ODCHODZI PO 10 LATACH

Produkowany w Japonii dwumiejscowy roadster Daihatsu Copen jest jednym z najmniejszych samochodów sportowych na świecie. Jego wystawowa premiera odbyła się podczas międzynarodowego salonu samochodowego w Tokio w 2001 roku.

Producent o planowanym zakończeniu jego żywota poinformował w lipcu 2010 roku. Od tego momentu wstrzymano dostawy m.in. do Europy, ale w Japonii auto nadal jest produkowane.]

Ostatnie egzemplarze to Daihatsu Copen „10th Anniversary Edition“. Mają białą barwę nadwozia, chromowaną atrapę wlotu powietrza oraz rękojeść dźwigni zmiany biegów i klamki drzwi. W wyposażeniu znalazły się też 15-calowe obręcze kół BBS, czarne skórzane pokrycie wnętrza z czerwonymi nićmi.

Do napędu zastosowano 3-cylindrowy silnik benzynowy z turbosprężarką o pojemności skokowej 659 cm3 i mocy 64 KM (47 kW). Model ten dostępny był w Europie także z 4-cylindrowym silnikiem benzynowym o pojemności skokowej 1238 cm3 i mocy 87 KM (64 kW).

Producent nie poinformował ile zamierza tych aut wyprodukować, ale seria limitowana liczyć będzie prawdopodobnie 500 egzemplarzy. W ciągu 10 lat sprzedano ponad 56 tysięcy pojazdów tego modelu.

LS