DAIMLER: ELEKTRYCZNE eVITO NA TESTACH W WARSZAWIE

evito-warszawa1

W Warszawie rozpoczął się długoterminowy test elektrycznego pojazdu Mercedes- Benz eVito. Władze stolicy zostały zaproszone w ramach projektu Lighthouse Customers prowadzonego przez Daimler AG.

Projekt ma na celu włączenie kluczowych użytkowników pojazdów producenta do udziału w procesie tworzenia i udoskonalania rozwiązań dla flot elektrycznych.


Zobacz relacje:

ECO

UŻYTKOWE


Wybrani na poziomie centrali klienci z całej Europy testują eVito w codziennej eksploatacji. Przekazany na ręce Wiceprezydenta Warszawy, Michała Olszewskiego Mercedes- Benz eVito będzie jeździł w Stołecznej Estradzie, samorządowej instytucji kultury, przez całe wakacje, aż do września.

evito-warszawa2

Do jego zadań będzie należała m.in. obsługa imprez masowych organizowanych przez Stołeczną Estradę, takich jak Eco Piknik, Warszawskie Wianki i multimedialne pokazy w Parku Fontann nad Wisłą.

– Ekorozwiązania są codzienną praktyką w stolicy. Walcząc o klimat i czyste powietrze m.in. sadzimy drzewa, rezygnujemy z używania plastikowych naczyń czy wymieniamy flotę pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego. Dziś rozpoczynamy kolejny pilotażowy projekt zawiązany z „zieloną” mobilnością. Bezemisyjny van będzie wspierał w działaniach Stołeczną Estradę. W ciągu kilkunastu tygodni testów będziemy obserwować, jak pojazdy sprawdzają się w obsłudze miejskich wydarzeń – mówi Michał Olszewski.

W imieniu Stołecznej Estrady kluczyk do auta odebrał jej dyrektor Andrzej Matusiak.

evito-warszawa3

– Przygotowując koncerty i wydarzenia kulturalne w tak wyjątkowych miejscach jak np. Łazienki Królewskie czy Stare Miasto, staramy się poruszać bardzo dyskretnie. Ze względu na specyfikę naszej pracy elektro- mobilność jest więc idealnym rozwiązaniem. Chcielibyśmy ją jak najszybciej zastosować podczas organizacji największych imprez w Warszawie – powiedział Andrzej Matusiak.

– Bardzo się cieszymy, że miasto Warszawa przyjęło nasze zaproszenie do udziału w teście. Nasza strategia eDrive@VANs zakłada szybki rozwój pełnej gamy pojazdów elektrycznych Mercedes-Benz Vans. Aby stało się to możliwe, niezbędne są testy, przeprowadzane przez klientów w warunkach normalnej, codziennej eksploatacji. W ten sposób możemy osiągnąć cel, jakim jest komercyjnie opłacalna oferta flot elektrycznych – tak bardzo potrzebna w szybko rozrastających się aglomeracjach. W warunkach miejskich, przy dużym zanieczyszczeniu powietrza i poziomie hałasu, elektryczne pojazdy istotnie poprawiają jakość życia mieszkańców. Dlatego cieszę się bardzo, że to właśnie eVito będzie cichym towarzyszem wydarzeń organizowanych dla mieszkańców Warszawy i jestem przekonany, że spełni wszystkie pokładane w nim nadzieje – mówił René Achinger, dyrektor zarządzający Mercedes- Benz Vans, przekazując samochód.

evito-warszawa4

Wraz z pojazdem przekazana została również ścienna ładowarka WallBox Mercedes- Benz.

Na miarę potrzeb

eVito wyposażony jest w akumulator o pojemności 41,4 kWh, co daje zasięg około 150 kilometrów. W mieści wystarcza to bez problemu do realizacji różnego rodzaju zadań transportowych. Akumulator można w pełni naładować w ciągu około 6 godzin, a moc 84 kW i moment obrotowy do 300 Nm zapewnia dynamiczną jazdę. Maksymalna prędkość to 120 km/h.

eVito przekazane do użytkowania Stołecznej Estradzie ma całkowitą długość wynoszącą 5140 mm, maksymalną ładowność użytkową 1073 kg i maksymalną objętość 6,6 m3. Instalacja akumulatora pod pojazdem umożliwia użytkowanie całej przestrzeni ładunkowej, co pozwoli przewozić potrzebny podczas imprez sprzęt. Maksymalna dopuszczalna masa całkowita wynosi 3200 kg.

evito-warszawa5

eVito jest pierwszym zelektryfikowanym modelem z gamy samochodów dostawczych marki Mercedes-Benz. Długoterminowym celem strategii eDrive@VANs koncernu Daimler jest wyposażenie w napędy elektryczne wszystkich pojazdów dostawczych z gwiazdą.