ECO-MIASTO 2018: ZNAMY ZWYCIĘZCÓW KONKURSU – GDZIE JEDZIE ZOE?

ekomiasto-kon1

Rozstrzygnięty został konkurs Eco- Miasto 2018. W szóstej edycji jury przyznało 10 tytułów laureata i 13 wyróżnień. Lublin został nagrodzony aż w dwóch kategoriach (gospodarka wodna i mobilność zrównoważona).

Miasta z województwa lubelskiego zdobyły też najwięcej tytułów laureata i wyróżnień. Po raz pierwszy w gronie zwycięzców znalazło się miasto z województwa podlaskiego.


Zobacz także:

ECO

ECO-MIASTO 2018


 

Białystok otrzymał nagrodę za działania w dziedzinie gospodarki o obiegu zamkniętym. Bełchatów został natomiast pierwszym wyróżnionym miastem z województwa łódzkiego. Uroczystość wręczenia nagród była częścią Międzynarodowej Konferencji Innowacyjne Eco- Miasto.

ekomiasto-kon2

W nowej kategorii gospodarka o obiegu zamkniętym nagrodzone zostały Białystok i Radzyń Podlaski. Obok Lublina drugim laureatem w kategorii gospodarka wodna została Mława, a w kategorii mobilność zrównoważona oprócz Lublina zwyciężyły Niepołomice. Nagrodę w kategorii efektywność energetyczna budynków otrzymały Kraków i Czeladź, a w kategorii zieleń miejska a jakość powietrza – Zabrze i Złotów.

ekomiasto-kon3

Na program Eco- Miasto oprócz konkursu dla miast składają się też Międzynarodowa Konferencja Innowacyjne Eco- Miasto oraz projekt edukacyjny dla szkół „Zakręceni w przestrzeni”. W tym roku nagrodę główną w konkursie zdobyli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Małogoszczu, autorzy projektu „Zielono nam”.

Organizatorami projektu Eco- Miasto są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/ GRID- Warszawa, a jet on jest realizowany we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą Saint- Gobain, Ceetrus Polska, DK Energy i TIRU – grupa Dalkia, a także Wspólnie – Fundacją LafargeHolcim.

– Każda kolejna edycja projektu Eco- Miasto dowodzi, że polskie miasta stają się coraz bardziej nowoczesne, ekologiczne i przyjazne mieszkańcom. To ważne, że ośrodki miejskie w Polsce mają się czym pochwalić w zakresie walki z zanieczyszczeniem powietrza czy wprowadzania gospodarki o obiegu zamkniętym, zwłaszcza w związku z tegorocznym szczytem klimatycznym w Katowicach – mówi Pierre Lévy, Ambasador Francji w Polsce.

ekomiasto-kon4

Mobilność zrównoważona

Laureatami w kategorii mobilność zrównoważona zostały Lublin i Niepołomice. Lublin jako miasto powyżej 100 tys. mieszkańców został nagrodzony za osiągnięcie 30 proc. udziału taboru nisko- emisyjnego we flocie transportu publicznego oraz za tworzenie infrastruktury sprzyjającej multi- modalności, w tym za budowę infrastruktury pieszej i rowerowej, a także za ambitne plany osiągnięcia 50 proc. udziału taboru nisko- emisyjnego we flocie transportu publicznego.

Nagrodę dla Niepołomic wśród miast poniżej 100 tys. mieszkańców przyznano m.in. za wdrażanie środków miękkich w zakresie zrównoważonego transportu miejskiego (budowę ścieżek rowerowych, przyjęcie kodeksu ulicznego i zasad dla rowerzystów, działania podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu), które wraz ze stale rozwijaną infrastrukturą transportu autobusowego i szynowego składają się na spójną koncepcję inter- modalności transportu publicznego.

ekomiasto-kon5

Nagrodę w tej kategorii ufundowało Renault Polska – miesięczne testy samochodu elektrycznego Renault ZOE.

Wyróżniono również Olsztyn za przywrócenie i rozwijanie komunikacji tramwajowej w mieście oraz Wągrowiec m.in. za osiągnięte efekty w zakresie zwiększenia liczby pasażerów komunikacji zbiorowej poprzez zrealizowanie z sukcesem przemyślanej i kompleksowej inwestycji w dziedzinie zrównoważonej mobilności.