ECO – MIASTO: WYBRANO LAUREATÓW 2016

eco miast1

Kraków, Bielsko-Biała, Kościerzyna, Wrocław, Tczew, Zabrze i Puławy to miasta, które zostały laureatami tegorocznej, już trzeciej edycji konkursu ECO-MIASTO.

Projekt organizuje Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy oraz TIRU, NFOŚiGW oraz firmami Saint-Gobain, Schneider Electric i Krajową Agencją Poszanowania Energii.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI

ECO


 

Kraków zwyciężył w kategorii mobilność zrównoważona, Bielsko-Biała i Kościerzyna w kategorii efektywność energetyczna, Wrocław i Tczew zostały nagrodzone w gospodarce odpadami, a Zabrze i Puławy w gospodarce wodnej.

– Bardzo się cieszę, że aż tyle polskich miast zgłosiło się do konkursu ECO-MIASTO. Z roku na rok jest ich więcej, co pokazuje, że takie inicjatywy są w Polsce potrzebne, a nasze działania przynoszą efekty. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, bo zasługują oni na to, aby być wzorem dla innych samorządów w kwestiach zrównoważonego rozwoju. Tegoroczna inicjatywa ECO-MIASTO jest tym ważniejsza, ponieważ to właśnie Francja będzie gospodarzem szczytu klimatycznego COP21, którego celem będzie osiągnięcie międzynarodowego porozumienia w kwestii zmian klimatu – mówi Pierre Buhler, Ambasador Francji w Polsce.

Miasta biorące udział w konkursie zostały podzielone ze względu na wielkość: do 100 tys. i ponad 100 tys. mieszkańców. Łącznie do konkursu zgłosiło się aż 38 miast, z których nagrody główne otrzymało 7 miast, a dodatkowo jury postanowiło przyznać aż 10 wyróżnień.

eco miast2

Statuetki za zwycięstwo w poszczególnych kategoriach otrzymali
– mobilność zrównoważona: Kraków;
– efektywność energetyczna: Bielsko-Biała i Kościerzyna;
– gospodarka odpadami: Wrocław;
– gospodarka wodna: Zabrze i Puławy.

Wyróżnienia
– za kompleksowe działania na rzecz mobilności:
Gdynia (jury doceniło duże zaangażowanie władz miasta w rozwój transportu rowerowego i działania edukacyjne wśród mieszkańców);
– efektywność energetyczna: wśród miast z liczbą mieszkańców powyżej 100 tys. otrzymały Poznań, Gdynia, Kraków i Częstochowa (za kompleksowe podejście do zagadnienia promowania efektywności energetycznej), oraz Miechów (poniżej 100 tys. mieszkańców – za promowanie odnawialnych źródeł energii);
– gospodarka odpadami: Gdynia (za akcję edukacyjną, stworzenie portalu śmieciodnowa.pl oraz za plan budowy instalacji termicznego oraz mechaniczno- biologicznego przekształcania odpadów oraz Tczew (poniżej 100 tys. mieszkańców – za nowoczesną Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych i wysoki wskaźnik odzysku) i Jarocin (za rozbudowę Zakładu Zagospodarowania Odpadów i wysoki wskaźnik odzysku.);
– gospodarka wodna: Warszawa i Gdańsk (powyżej 100 tys. mieszkańców – za innowacyjne i kompleksowe podejście do zagadnienia gospodarki wodnej w mieście).

W skład jury konkursu ECO-MIASTO 2015 weszli niezależni eksperci, uznani za swoje kompetencje w kategoriach mobilność zrównoważona, efektywność energetyczna, gospodarka odpadami i gospodarka wodna.

Ważnym elementem realizacji projektu były seminaria tematyczne. Spotkania te były okazją dla przedstawicieli samorządów do wymiany doświadczeń oraz poznania najlepszych międzynarodowych praktyk. W ramach trzeciej edycji projektu ECO-MIASTO 2015 odbyły się 4 seminaria odpowiadające tematyce kategorii konkursowych: w Katowicach (efektywność energetyczna), w Łodzi (gospodarka wodna), w Krakowie (gospodarka odpadami) oraz we Wrocławiu (mobilność zrównoważona).

eco miast3

Nagrody dodatkowe

Poza prestiżowymi statuetkami i tytułem ECO-MIASTO 2015, laureaci otrzymali dodatkowe nagrody, m.in. Kraków, który zwyciężył w kategorii mobilność zrównoważona oraz Gdynia, która dostała w tej kategorii wyróżnienie, otrzymały nagrodę ufundowaną wspólnie przez firmę Renault Polska i EDF Polska, którą jest miesięczny test samochodu elektrycznego Renault ZOE.

Z kolei dla laureatów w kategorii gospodarka odpadami marka PAM, należąca do Grupy Saint-Gobain w Polsce ufundowała 20 włazów Viatop Niveau produkowanych w innowacyjnej technologii z materiałów recyklingowych z żeliwa sferoidalnego, a firma SAUR Polska dla zwycięskich miast w kategorii gospodarka wodna zapewni wyjazd do wzorcowego centrum działań operacyjnych SAUR we Francji.

Swoją nagrodę przyznał także Partner Medialny Konkursu – Teraz Środowisko, które wyróżniło Gdynię za bardzo aktywną edukacją ekologiczną mieszkańców (w tym najmłodszych) oraz liczne działania prowadzące do rozwoju i modernizacji miejskiej infrastruktury. Projekty i plany Gdyni zostaną opisane w Reportażu Promocyjnym, który zostanie opublikowany na stronie Teraz Środowisko oraz w newsletterze wysyłanym do tysięcy pracowników sektora ekologicznego.

W ramach projektu ECO-MIASTO Ambasada Francji zorganizowała szereg warsztatów i prezentacji dotyczących zrównoważonego rozwoju dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i liceów. Spotkania z dziećmi i młodzieżą odbywały się równolegle do seminariów tematycznych odpowiadających kategoriom konkursowym ECO-MIASTO i dotyczyły mobilności zrównoważonej, efektywności energetycznej, gospodarki odpadami i gospodarki wodnej.

Uczniowie mogli także wziąć udział w konkursie, w którym nagrody otrzymali – Laura Zięba ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łodzi (kategoria Szkoła Podstawowa), Jagoda Ciupińska z Gimnazjum nr 2 w Bytomiu (kategoria Gimnazjum) oraz Patrycja Siedlecka z II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie (kategoria Liceum).