ENDURANCE: SERT LIDEREM MISTRZOSTW ŚWIATA

Zespół Suzuki Endurance Racing Team, aktualni Mistrzowie Świata, wygrał w miniony weekend wyścig 8h Oschersleben. Zawody w Niemczech były już czwartą, przedostatnią rundą tego sezonu.

SERT w składzie Anthony Delhalle, Vincent Philippe i Yukio Kagayama dominowali w Oschersleben przez cały weekend, wygrywając trening wolny oraz kwalifikacje. Już na początku wyścigu doskonałym startem popisał się Vincent Philippe i objął prowadzenie, którego zespół Suzuki nie oddał aż do końca. W początkowej fazie wyścigu Philippe musiał odpierać ataki Katsuyuki Nakasuga z zespołu YART, ale Japończyk nie wytrzymał tempa zawodnika Suzuki i upadł na jednym z zakrętów.

Z biegiem czasu przewaga SERT nad rywalami rosła i osiągnęła nawet dwa okrążenia. Dopiero druga neutralizacja wyścigu, spowodowana wypadkiem ekipy Penz13 zmniejszyła przewagę do jednego okrążenia. Ostatecznie zespół Suzuki wygrał wyścig, pokonując 313 okrążeń toru w Oschersleben, co daje dystans 1126,8 kilometra i umocnił się na prowadzeniu mistrzostw Świata. Drugie miejsce zajął zespół BMW Motorrad France, a trzecie Yamaha GMT94.

– To był perfekcyjny weekend w naszym wykonaniu. Byliśmy najlepsi w treningach wolnych, w kwalifikacjach i prowadziliśmy w wyścigu od startu do mety. Dziękuję całemu zespołowi i mam nadzieję, że w Le Mans powtórzymy ten sukces – podsumowuje wyścig Anthony Delhalle, zawodnik SERT.

W Oschersleben, w klasie Superstock sukces odniosły też zespoły używające motocykli Suzuki. Zdobywcy Pucharu Świata z sezonu 2011 team Motor Events w składzie Guillaume Dietrich, Michael Savary i Baptiste Guittet mimo problemów ze zmianą koła na ostatnim postoju o 14 sekund pokonał 3D Endurance Kawasaki. Trzecie miejsce przypadło innemu zespołowi Suzuki – Qatar Endurance Racing Team (Anthony West, Nina Prinz, Nasser Al. Malki). Po trzech wyścigach Motor Events jest liderem klasyfikacji generalnej, a QERT zajmuje piąte miejsce i przed ostatnią rundą w Le Mans oba zespoły mają szansę na tytuł.

Michael Savary, zawodnik Motor Events, przyznaje, że wygrana nie była łatwa.

– Walka o pierwsze miejsce była bardzo zacięta do samego końca i różnica na mecie była minimalna. Mieliśmy pecha na Bol d’Or, ale od Kataru wszystko idzie już dobrze i do Le Mans jedziemy jako liderzy klasyfikacji generalnej – mówi Savary.

Ostatnią rundą tegorocznych mistrzostw będzie legendarny wyścig 24h Le Mans, który odbędzie się w dniach 8-9 sierpnia we Francji.

WYNIKI

EWC: 1. SERT (313 okrążeń); 2. BMW Motorrad France (312); 3. Yamaha France GMT94 (312); 4. Honda TT Legends (309); 5. Yamalube Folch (304).

Superstock: 1. Motors Events (306); 2. 3D Endurance (306); 3. QERT (305); 4. DG Sport (303); 5. AM MotoRacing (300).

Klasyfikacja generalna po 8h Oschersleben

EWC: 1. SERT – 95 punktów; 2. BMW Motorrad France – 76; 3. Honda TT Legends – 76; 4. Yamaha France GMT94 – 74; 5. Bolliger – 55.

Superstock: 1. Motors Events – 73; 2. 3D Endurance – 69; 3. PENZ13 – 68; 4. DG Sport – 66; 5. QERT – 60.